Rīt, 7. maijā, pl. 19.00 tiešraidē no Latgales vēstniecības GORS skanēs pianista Andreja Osokina koncerts “Osokins – Bēthovenam”, kurā talantīgais pianists atskaņos ne vien Ludviga van Bēthovena, Roberta Šūmaņa, Friderika Šopēna un Sergeja Rahmaņinova mūziku, bet arī komponista Kristapa Pētersona Bēthovenam veltītā skaņdarba pirmatskaņojumu.
Šī koncerta norise tika plānota pagājušā gada nogalē, taču ierobežojumu dēļ tas vairākkārt tika pārcelts. Pateicoties Latgales vēstniecībai GORS, tika rasta iespēja koncertam izskanēt tiešraidē, tādējādi sniedzot iespēju to noklausīties gan latviešu mūzikas gardēžiem, gan Andreja Osokina un Kristapa Pētersona talanta cienītājiem visā pasaulē. Šīs koncertprogrammas stūrakmeņi ir Ludviga van Bēthovena “Mēnesnīcas sonāte”, kas iedvesmoja daudzus 19. gadsimta komponistus, kuru mūzika arī skanēs koncertā, un Kristapa Pētersona jaundarbs “Mūzika klavierēm”, kas ir radīts īpaši šim notikumam.
Kristaps Pētersons atklāj: “Rakstīt skaņdarbu, kas ir veltījums Bēthovenam, ir ļoti grūts uzdevums ne tikai Bēthovena personības lieluma dēļ, bet arī tādēļ, ka vēlējos savienot viņa un mūsu laikmetus, atrodot Bēthovena fenomenālās personības un mūsu laikmeta saskarsmes punktu. 20. gadsimts ir pierādījis, ka klavieres var spēlēt ārkārtīgi daudzos un dažādos veidos. Tas mani iedvesmoja radīt darbu, kas ir gandrīz tradicionāls no klavieru mūzikas aspekta raugoties, kur spēle uz taustiņiem ir galvenā mūzikas nesēja, bet ko papildināju ar pirkstu un delnas piesitieniem instrumentam. Daudzveidīgie piesitieni klavierēm kā Bēthovena slavenie likteņa klauvējieni ir šis saskarsmes punkts, kurā 21. gadsimts varbūt savijas ar Bēthovena laiku.”
“Kristapa Pētersona jaundarba iestudēšana bija īsts ceļojums mūsdienu mūzikā, kad ir jāspēlē ne tikai uz taustiņiem, bet nepieciešams arī dažādos veidos pieskarties klavieru korpusam, kas veido šī darba daudzdimensionālo struktūru. Tas bija patiešām ļoti liels, sarežģīts un gandrīz neiespējams izaicinājums, bet tagad, tuvplānā iepazīstot Pētersona mūzikas valodu, varu teikt, ka šis ir ļoti ekspresīvs un smalks skaņdarbs. Ceru, ka tas ļoti veiksmīgi papildinās latviešu klaviermūzikas repertuāru,” saka Andrejs Osokins.
Tiešsaistes koncerts “Osokins – Bēthovenam” un Andreja Osokina un Kristapa Pētersona saruna būs klausāmi un skatāmi bez maksas GORS mājaslapā – www.latgalesgors.lv/tiesraides un koncertzāles kontā “Facebook”.
Koncertā izskanēs arī Jāņa Mediņa poētiskā Daina No.14.