Kultūras ministrijas īstenotie pasākumi
-
Autorskola (2022);
-
Ņem droši! – portāls legāla digitālā satura meklēšanai Latvijā (2016);
-
Semināra „Autortiesību izņēmumi un ierobežojumi Eiropas Savienības autortiesību regulējuma pārskatīšanas kontekstā” video un materiāli (2015).
Citu iestāžu un organizāciju īstenotie pasākumi
-
Sabiedrības izpratne par intelektuālā īpašuma tiesībām (2017) – Tieslietu ministrijas aptaujas rezultāti par sabiedrības nostāju attiecībā uz intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību.
-
Mācību materiāls-tests “Autors – teicamnieks” (2016) – biedrību LaIPA un AKKA/LAA izstrādāts mācību materiāls, kas paredzēts sākumskolas skolēniem, ar mērķi pilnveidot izpratni par jautājumiem, kas saistīti ar autortiesībām un blakustiesībām. Testu ieteicams izmantot dažādos mācību priekšmetos, piemēram, sociālajās zinībās, ētikā, arī klases stundās, lai apspriestu vērtībizglītības jautājumus, piemēram, godīgumu, atbildību, cieņu. Informācija LaIPA tīmekļvietnē
Starptautisko organizāciju īstenotie pasākumi
- Pētījums par mākslīgā intelekta ietekmi uz autortiesību un dizainparaugu tiesību pārkāpumiem un īstenošanu (2022) - EUIPO pētījums, kas paredzēts kā praktisks, uz praktizējošiem speciālistiem orientēts instruments, kas palīdz izprast MI ietekmi un aplūkot šo ietekmi plašākā tvērumā. Šim nolūkam ir izstrādāti 20 scenāriji, demonstrējot esošu vai potenciālu MI tehnoloģiju ļaunprātīgu izmantošanu, lai pārkāptu autortiesības (un blakustiesības) un dizainparaugu tiesības, kā arī MI izmantošanu šo pašu tiesību īstenošanai. Izvēlēto intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanas uzmanības centrā ir MI pielietošana tiesībaizsardzības jomā.
- Autortiesību pārkāpumi tiešsaistē Eiropas Savienībā. Mūzika, filmas un televīzija (2017.-2020.gads), tendences un virzītājfaktori (2021) - EUIPO pētījums par nelegāla satura (mūzika filmas un televīzijas programmas) patēriņu ES dalībvalstīs un Apvienotajā Karalistē. Ziņojumam ir divas daļas, proti, aprakstoša analīze par nelegāla satura patēriņa tendencēm un ekonometriskā analīze par faktoriem, kas ietekmē pirātisma rādītāju atšķirības dažādās ES dalībvalstīs. Analīzes pamatā ir bagātīga datu kopa par piekļuvi tīmekļa vietnēm, kurās piedāvā pirātisku mūziku, filmas un televīzijas programmas visās 28 dalībvalstīs laikposmā no 2017. gada janvāra līdz 2020. gada decembrim.
- Sociālo mediju monitorings un analīze saistībā ar intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem (2021) - EUIPO pētījums, lai labāk izprastu intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu apjomu un biežumu sociālajos medijos. Šis pētījums tika rīkots trīs interešu virzienos, lai labāk saprastu pašreizējās darbības un tendences saistībā ar viltotām fiziskajām precēm un digitālā satura pirātismu. Analīzes vajadzībām veikta datizrace četrās sociālo mediju platformās (Facebook, Twitter, Instagram un Reddit) sešās Eiropas valstīs.
- Pētījums par dinamiskajiem bloķēšanas rīkojumiem Eiropas Savienībā (2021) - EUIPO pētījums un judikatūras apkopojums par statiskajiem un dinamiskajiem bloķēšanas rīkojumiem, ar kuru palīdzību efektīvi apkarot pirātismu, kā arī intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumus tiešsaistē.
- Autortiesību pārkāpumi tiešsaistē Eiropas Savienībā. Pētījums pēc nosaukuma: filmas, mūzika un televīzija (2020) – EUIPO pētījums par 30 visbiežāk pirātiski izmantotiem radošiem darbiem katrā ES dalībvalstī, tostarp 316 filmām, 500 mūziķiem un 309 TV seriāliem.
- Eiropas pilsoņi un intelektuālais īpašums – uztvere, informētība un rīcība 2020.gadā (2020) - EUIPO pētījums, kurš palīdz labāk izprast ES pilsoņu kopējās izpratnes, uztveres un uzvedības tendences jautājumos, kas saistīti ar viltojumiem un pirātismu ikdienā.
- 2020. gada ziņojums par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem. Kāpēc intelektuālā īpašuma tiesības ir svarīgas, intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumi un cīņa pret viltošanu un pirātismu (2020) - EUIPO ziņojums, kurā apkopoti rezultāti no pētījumiem par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu mērogu, jomu un ekonomiskajām un neekonomiskajām sekām ES, ko pēdējos gados EUIPO ir veicis ar Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra starpniecību. Tajā galvenajos vilcienos ir aprakstīti un apspriesti pierādījumi par intelektuālā īpašuma tiesību ekonomisko vērtību ES ekonomikā, cik lielā mērā šī vērtība tiek izmantota, pārkāpumu mehānismi, ko izmanto šīs vērtības iegūšanai, kā arī pasākumi šo problēmu risināšanai. Aplūkota arī organizētu noziedzīgu grupu iesaiste, pamatojoties uz Eiropola izmeklētajām lietām.
- Nelegālā IPTV ES pētījums par tiešsaistes uzņēmējdarbības modeļiem, kas pārkāpj intelektuālā īpašuma tiesības (2019) – EUIPO pētījums, kurā apsekoti nelegālās interneta protokola televīzijas (IPTV) juridiskie, tehniskie un ekonomiskie aspekti. Tas ir pirmais nozīmīgais pētījums, kurā izvērtēti ES esošie literatūras avoti, tiesiskais regulējums un judikatūra, kā arī sniegta strukturāla analīze par esošajiem uzņēmējdarbības modeļiem saistībā ar neatļautu televīzijas satura pārraidīšanu, izmantojot internetu. Turklāt pētījumā pirmo reizi ir novērtēti rezultāti par nelegālās IPTV apmēru visā ES, vērtējot pēc aktīvo lietotāju skaita un nelikumīgajiem ieņēmumiem, ko gūst ar pārkāpjošajām darbībām.
- 2019. gada rezultātu pārskats par intelektuālo īpašumu un jaunatni (2019) – šis EUIPO pētījums ir turpinājums rezultātu pārskata par intelektuālo īpašumu un jaunatni pirmajai, 2016. gada redakcijai. Pētījuma mērķis ir izprast, kuri veicinošie faktori un šķēršļi darbojas visstiprāk, iegādājoties tiešsaistē digitālu saturu vai pērkot fiziskas preces, ko piedāvā legāli vai nelegāli. 2019. gada pētījuma pamatā ir tās pašas 2016. gada tiešsaistes aptaujas atkārtošana jauniešu vidū (vecumā no 15 līdz 24 gadiem) ES 28 dalībvalstīs, lai uzsvērtu toreizējās un tagadējās līdzības un atšķirības.
- Autortiesību pārkāpumi tiešsaistē. ES mūzika, filmas un televīzija (2017–2018), tendences un faktori (2019) – EUIPO pētījums par nelegāla satura (mūzika filmas un televīzijas programmas) patēriņu ES dalībvalstīs. Ziņojumam ir divas daļas, proti, aprakstoša analīze par neatbilstīga satura patēriņa tendencēm un ekonometriska analīze par faktoriem, kas ietekmē to, ka dažādās ES dalībvalstīs pirātisma rādītāji ir atšķirīgi. Analīzes pamatā ir bagātīgs datu kopums par piekļuvi pirātiskai mūzikai, filmām un televīzijas programmām visās 28 ES dalībvalstīs laikposmā no 2017. gada janvāra līdz 2018. gada septembrim. Dati aptver gan fiksētas, gan mobilas ierīces, kā arī galvenās piekļuves metodes, t. i., straumēšanu, lejupielādes, torrentus un straumes konvertēšanu (steram ripping).
- Test case: Legal Online Offers of Film (2018) - EUIPO pētījums par filmu legālo piedāvājumu tiešsaistē. Pētījums tika īstenots 11 valstīs, tai skaitā, Latvijā.
- Kopsavilkums latviešu valodā
- Orphan Works Survey 2017, Summary report (2018) – EUIPO 2017.gadā veiktās aptaujas par nenosakāmu autortiesību subjektu darbiem (t.s. „bāreņdarbiem”) kopsavilkums.
- Deposit systems for audiovisual works (2018) - EUIPO un Eiropas Audiovizuālo Novērošanas centra pētījuma par depozītsistēmu izmantošanu audiovizuālajiem darbiem.
- Derivative Use of Public Domain Content - Film Industry Focus (2017) - EUIPO pētījums par neaizsargāta darba satura atvasinātu izmantošanu — kino nozares apskats.
- European citizens and Intellectual Property: perception, awareness and behaviour (2017) – EUIPO pētījums par ES pilsoņu uztveri, informētību un rīcību saistībā ar intelektuālo īpašumu.
- Test case - Legal online offers of music (2016) - EUIPO pētījums par mūzikas legālo piedāvājumu tiešsaistē Pētījums tika īstenots 11 valstīs, tai skaitā, Latvijā.
- Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par autortiesībām (2016) – EUIPO publicēts materiāls, atbildes par katru ES dalībvalsti uz bieži uzdotiem jautājumiem par autortiesībām digitālajā vidē.
- The economic cost of IPR infringement in the recorded music industry (2016) – EUIPO pētījums par viltojumu ekonomisko ietekmi uz ES mūzikas ierakstu industriju.
- Impact of intellectual property rights intensive industries in the European Union (2016) – EUIPO un EPO pētījums par intelektuālā īpašuma tiesību ietekmi uz ES ekonomiku.
- Kopsavilkums latviešu valodā
- Intellectual Property and Youth : Scoreboard 2016 (2016) – EUIPO pētījums par jauniešu uzvedību attiecībā uz digitāla satura un viltotu preču iegādi tiešsaistē.
- Intellectual Property and Education in Europe (2015) – EUIPO pētījums par intelektuālā īpašuma mācīšanu izglītības iestādēs.
- The European citizens and intellectual property: perception, awareness and behaviour (2013) – EUIPO un EPO pētījums par ES pilsoņu viedokļiem, informētību un rīcību saistībā ar intelektuālo īpašumu.
- Kopsavilkums latviešu valodā
- Statistika par Latviju
- Impact of intellectual property rights intensive industries in the European Union (2013) – EUIPO un EPO pētījums par intelektuālā īpašuma tiesību ietekmi uz ES ekonomiku.