Bibliotēkas
Izstāde "Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram", foto: Reinis Hofmanis
Izstāde "Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram", foto: Reinis Hofmanis.

2024. gada 5. novembrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva Virtakas klasē notiks vēsturnieka Dr. hist. Kaspara Zeļļa vieslekcija “Naidīgās un kaitīgās skaņas: audiopropaganda 20. gs. vēsturē”. Dalība bez maksas.

20. gadsimtu vēstures pētniecībā mēdz dēvēt par propagandas laikmetu. Pieaugot gan izglītības līmenim, gan attīstoties tehnoloģiskajām iespējām, manipulācijas ar sabiedrību kļuva par šī gadsimta realitāti. Sabiedrības ietekmēšanai tika izmantoti visi iespējamie līdzekļi, lai skartu visas cilvēka maņas, tāpēc dzirdes ietekmēšana un skaņas izmantošana nebija izņēmums.  Ielu reproduktori, radio, skaņuplates un skaņu ieraksti kļuva par spēcīgiem līdzekļiem, lai ietekmētu sabiedrības noskaņojumu. Vienlaicīgi skaņa un mūzika bija joma, kuru bija nepieciešams sevišķi uzraudzīt, lai novērstu gan reālus, gan iedomātus mēģinājumus dažādām varām vai iekārtām manipulēt ar sabiedrību. 

Dr. hist. Kaspars Zellis ir Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks, kura interešu lokā atrodas arī propagandas vēstures jautājumi. Šai tēmai veltīta viņa monogrāfija “Ilūziju un baiļu mašinērija. Propaganda nacistu okupētajā Latvijā: vara, mediji un sabiedrība (1941–1945)”. 

Pēc pasākuma interesenti aicināt apmeklēt izstādi “Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram” kuratores Anetes Skujas pavadībā. Šī lekcija turpina vieslekciju ciklu izstādes “Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram” publiskajā  programmā.

Turpmāk plānotie pasākumi:

  • Dr. sc. soc. Jāņa Daugavieša un Raimonda Lagimova (Dambja) lekcija par trimdā izdoto rokmūziku 14. novembrī.

Pasākums notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Izstāde tiek īstenota ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas valstspilsētas pašvaldības, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības un Valsts pētījumu programmas projekta “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai”/ CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) atbalstu.

 

Papildu informācija:
Anete Skuja
Izstādes kuratore, izstāžu projektu vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: anete.skuja@lnb.lv