27. augustā 19.00 Ventspils Mūzikas vidusskolas Facebook lapā būs iespējams noskatīties koncertraidījumu. Tajā apvienoti ieraksti, kas tapuši dažādās pasaules vietās. Uzstāsies pianisti: Juris Žvikovs (Latvija), Endijs Renemanis (Latvija), Antuāns Buvī Antoine Bouvy (Francija) un Jacjaņa Huana Yaqian Huang (Ķīna). Publiku uzrunās Ventspils Piano līdzrīkotājs, ķīniešu pianists un pedagogs Šū Nins Xu Ning.
Programmā Svena Renemaņa, Lūcijas Garūtas, Jozefa Haidna, Sergeja Rahmaņinova, Johana Sebastiāna Baha, Aleksandra Skrjabina, Igora Stravinska, Domeniko Skarlati, Roberta Šūmaņa, Franča Šūberta un Frederika Šopēna klavierskaņdarbi.
Šī gada augustā vajadzēja notikt starptautiskiem jauno pianistu meistarkursiem Ventspils Piano ar studentiem, kas lielā skaitā ieradušies no Ķīnas, Latvijas un citām valstīm. Visiem zināmu apstākļu dēļ tas nevarēja notikt. Tomēr, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda finansējumam var notikt šī tiešraide, kas apliecina – Ventspils Piano bija, ir un būs!
Šiem kursiem ir senāka vēsture
Ideja izveidot meistarkursus jauniem pianistiem kādā no Latvijas reģioniem radās vienam no šo kursu vadītājiem un organizētājiem, franču pianistam un pedagogam Antuānam Buvī (Antoine Bouvy). Rīga bija lutināta ar šāda veida pasākumiem, bet reģionos tie bija retums. 2012. gada vasarā, sadarbojoties Francijas asociācijai Concerto Grosso un Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolai, aizsākās šo kursu vēsture – notika pirmie meistarkursi jaunajiem pianistiem Daugavpils Piano. Pirmos gadus tie risinājās tikai ar solo repertuāru, bet drīz dalībniekiem radās iespēja gūt pieredzi spēlē ar orķestri. Par to bija jāpateicas Daugavpils Kamerorķestrim un tā vadītājam Aivaram Brokam. Gūt šādu pieredzi meistarkursos jauniem pianistiem ir retums pat Eiropas mērogā. Piedzīvot spēli ar orķestri ir viens no iemesliem, kādēļ interese par šīm meistarklasēm ir liela. Sešas vasaras Daugavpils Mūzikas vidusskola un pati pilsēta bija mājas šim notikumam.
2018.gadā meistarkursi pārcēlās uz Ventspili, rodot mājvietu Ventspils Mūzikas vidusskolā. Un arī šeit saspēle ar orķestri, tagad jau Liepājas Simfonisko orķestri Atvara Lakstīgalas vadībā, ir viena no raksturīgākajām meistarkursu iezīmēm. Bez šaubām arī pati pilsēta dod dalībniekiem iespēju vispusīgi piepildīt laiku. Un dalībnieki ierodas no dažādām pasaules valstīm. Šīs meistarklases ir iemīļojuši jaunie pianisti no Ķīnas. Viņi uz kursiem ierodas plašā skaitā un ir to neatņemama sastāvdaļa jau no pašiem aizsākumiem. Daudzi no tiem piedalās katru vasaru un daži ir iemīļojuši Latviju tā, ka pašlaik studē klavierspēli Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.
Ne bez pamata tieši ķīniešu jaunajiem pianistiem ir interese par klavierspēles meistarības spodrināšanu Latvijā. Viens no šo meistarkursu pedagogiem, ķīniešu jauno pianistu skolotājiem un iedvesmotājiem ir kādreizējais Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas students Šū Nins (Xu Ning). Viņš, pēc studiju beigām atgriežoties Ķīnā, nodibināja savu mūzikas skolu un Latvijā iegūtās prasmes, zināšanas un eiropeiskās kultūras tradīcijas nodod saviem audzēkņiem, stāsta par Latviju, popularizē to kā lielisku vietu, kur iegūt tālāko muzikālo izglītību. Protams, starptautiskais loks neaprobežojas ar Ķīnu. Francija, Itālija, Igaunija, Koreja, protams Latvija – ir valstis, kuras paplašinājušas un veidojušas meistarkursu ģeogrāfiju. Arī pedagogu sastāvs ir internacionāls. Ilgus gadus tas bijis nemainīgā un ciešā sastāvā – Antuāns Buvī (Francija), Šū Nins (Ķīna) un Juris Žvikovs (Latvija). Ventspilī šai komandai pievienojās Ventspils Mūzikas vidusskolas pasniedzējs Endijs Renemanis. Bet ir vēl kāds fakts, kas ir par iemeslu tieši šādam meistarkursu pasniedzēju sastāvam – visi meistarkursu pedagogi ir bijuši ilggadējā, bet aizsaulē pāragri aizgājušā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesora Teofila Biķa skolnieki. Ciešā draudzība un sadarbība ir Teofila Biķa iedvesmota.
Kaut arī meistarkursu norises svarīga daļa ir individuālās nodarbības, viena no šo kursu pamatnostādnēm ir dot dalībniekiem iespēju vairākkārtīgi uzstāties un gūt koncertpieredzi. Nedēļas laikā dalībniekiem tiek radīta iespēja uzstāties divas, trīs reizes. Uzstāšanās vietas ir skaistākās un ievērojamākās koncertvietas Ventspilī. Meistarkursi dod iespēju kļūt arī par pasīvo dalībnieku – klausīties nodarbības visas nedēļas vai atsevišķu dienu gaitā.
Meistarkursu Ventspils Piano pedagogi un rīkotāji
Antuāns Buvī (Antoine Bouvy), Francija – sāka apgūt klavierspēli un klavesīnspēli Parīzē. Antuāns Buvī turpina izglītību pie Teofila Biķa un Sergeja Osokina Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Savas prasmes papildinājis pie Lazara Bermana, Abdela Rahmana El Baša /Abdel Rahman El Bacha/, Igora Lazko un Taliča /Talich/ kvarteta. Būdams plaša solo un kamermūzikas repertuāra īpašnieks, pēdējo gadu laikā viņš devis priekšroku Franču mūzikai – no baroka līdz mūsu laikiem, piedāvājot ļoti reti atskaņotus skaņdarbus (Ramo svītas, Pulenka Koncerts klavierēm solo, Louis Aubert, Guy Ropartz, Emile Paladilhe un mūsdienu komponista Emmanuel Hieaux skaņdarbus). Augsti novērtēts kā kamermuzicēšanas partneris, viņš bieži tiek aicināts uzstāties kopā ar starptautiski pazīstamiem māksliniekiem un solistiem, mūziķiem no ievērojamiem ansambļiem un orķestriem (tādiem kā Parīzes orķestris, Parīzes operas orķestris, Marijas teātris Sanktpēterburgā, Rīgas Operas orķestris, Kremerata Baltica, koris Accentus). Bez koncertēšanas un pedagoģiskā darba, Antuāns Buvī šobrīd ir atbildīgs par starptautiskā pianistu konkursa Town of Gagny Francijā organizēšanu. Ir bijis viesprofesors daudzās meistarklasēs dažādās mūzikas skolās Eiropā un pasaulē (Kunming, Chengdu, Guiyang universitātes Ķīnā, CRR de Nice Francijā, vairākās mūzikas skolās Latvijā un Polijā). Antuāns Buvī bieži tiek aicināts piedalīties dažādu starptautisku konkursu žūrijās.
Šū Nins (Xu Ning), Ķīna – klavierspēli sācis apgūt pie savas mātes. Turpinājis studijas pie pasniedzējiem Lin Ruidži (Lin Ruizhi), Teofila Biķa, Jura Žvikova un Dana Džaoji (Dan Zhaoyi). Ir bijis klavierspēles profesors Sičuanas Universitātē (University of Sichuan). No 2003. līdz 2006.gadam ir šīs universitātes Mākslas nodaļas dekāns un visas universitātes Studiju komitejas loceklis. Kopš 2007.gada Šū Nins ir pedagogs Ļjū Šikuņa vārdā nosauktajā klavieru un mākslas centrā Čendu pilsētā (Liu Shikun Piano and Arts Center, Chengdu). Viņš ir arī šīs skolas līdzīpašnieks. Šū Nins ir bijis Bailu pilsētas Franču mūzikas festivāla mākslinieciskais direktors (China-Bailu French Music Festival). Blakus intensīvam pedagoģiskam darbam, Šū Nins bieži tiek aicināts piedalīties starptautisku pianistu žūrijās Ķīnā, Honkongā un Francijā. Viņš ir Čendu pilsētas Izglītības pārvaldes balvas Izcils skolotājs ieguvējs.
Juris Žvikovs, Latvija – studējis Jelgavas Mūzikas vidusskolā, E.Dārziņa Mūzikas vidusskolā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Luksemburgas konservatorijā, Pībodija konservatorijā (Peabody Conservatory) Baltimorā, ASV. Regulāri sniedz solo koncertus, spēlē kameransambļos, muzicējis ar Ditu Krenbergu, Normundu Šnē, Ivetu Apkalnu, Hertu Hansenu, Ēriku Kiršfeldu un citiem latviešu mūziķiem. Veidojis koncertus ar režisoru Robertu Rubīnu. Sniedzis meistarklases daudzās Eiropas Mūzikas augstskolās. Bijis mācībspēks Kalifornijas Mākslas Institūtā (California Institute of the Arts).
Endijs Renemanis, Latvija – klavierspēli apguvis mācoties Jūrmalas Mūzikas vidusskolā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, “Ecole Nationale de Musique de Fresnes” un “Schola cantorum”, kur ieguva profesionālo doktora grādu klavieru specialitātē mācoties pie prof. Igora Lazko. Paralēli tam iegūti vairāki maģistra grādi mūzikā, tai skaitā, humanitāro zinātņu maģistra grāds mākslā. Daudzu starptautisko konkursu laureāts. Daudzu konkursu organizators Jūrmalā, kā arī žūrijas komisijas loceklis dažādos konkursos Eiropā. Plaši koncertējis Eiropā. Strādā PIKC Ventspils Mūzikas vidusskola.
Aldars Šagžijevs
29132939
Ventspils Mūzikas vidusskolas
projektu vadītājs