Mūzika
Kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" mūziķi

Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga mūziķu un tā mākslinieciskā partnera, diriģenta, komponista un klarnetista Jērga Vidmaņa kopīgi veidotais cikls “Vasaras vakara kamermūzika”, jeb mazās formas akadēmiskās mūzikas svētki Zuzeum izstāžu zālē, publiku šoruden pulcēs trīs vakarus - 6., 7. un 8. septembrī.

Cikla pirmajā koncertā — “Mocarta Klarnetes kvintets un Vidmaņa Cirka dejas” - pulcēti autori, kuru daiļrade un likteņi veidojušies vēsturiski dažādos laikmetos.

Volfganga Amadeja Mocarta Klarnetes kvintets Lamažorā tapis 1789. gadā kā veltījums komponista tuvam draugam, brīvmūrniekam un klarnetes spēles virtuozam Antonam Štadleram. Taču 6. septembra vakarā klarnetes solista partija uzticēta Sinfonietta Rīga mākslinieciskajam partnerim Jērgam Vidmanim. Mūsdienās šo opusu nereti dēvē par klarnetes kamerrepertuāra stūrakmeņiem dažādo kompozīcijas tehniku, kontarstaino raksturu un melodiskuma dēļ.

Par mūslaiku Mocartu dēvētais komponists un klarnetists Jērgs Vidmanis šajā koncertā iejutīties ne tikai solista godā, jo programmas repertuārā iekļauti arī vairāki mākslinieka darbi. 2008. gadā radītie Dueti ir 24 daļu cikls vijolei un čellam, kurā atklājas divu spēku savienība un to nemitīgie izaicinājumi. Pats autors par savu darbu saka šādi: “Šajos duetos abi instrumenti ir nedalāmi un neeksistējoši viens bez otra. Viss ir savstarpēji saistīts, un viss, ko dara viens instruments, ietekmē otru. Viņi pievelk viens otru, noraida viens otru, tie mīl un ienīst viens otru.”

Dažādas filozofiskas dzīves patiesības atklāsies arī Vidmaņa opusā “Cirka dejas”, kas veltīts komponista draugam, ungāru pianistam Andrāšam Šifam.

Savukārt, Jērga Vidmaņa Klarnetes kvintets rakstīts kā veltījums Mocartam, ar atsaucēm uz Vīnes klasiķa Kvintetu KV 452 tieši tādam pašam instrumentu sastāvam. Vidmaņa Kvintetu veido 18 īsas, raksturos daudzveidīgas miniatūras, kuru faktūrā mijas tradicionāli klasiskās un laikmetīgās spēles tehnikas, kas šo darbu padara tik iecienītu klausītāju vidū.

Līdzās vācu meistaru veikumiem, cikla pirmajā koncertā tiks atskaņota izcilā krievu komponista Sergeja Prokofjeva kolorītiem ritmiem un krāšņām intonācijām piepildītā “Uvertīra par ebreju tēmām” op. 34., kas tapusi ASV vairāk kā pirms 100 gadiem.

Cikla otrajā koncertā — “Rīgas Atmosfēras. Latviešu mūzikas pirmatskaņojumi” – klausītāju vērtējumam tiks piedāvāti četru mūslaiku rīdzinieku jaunākie veikumi.

Krists Auznieks iedvesmu jaundarbam “Rose of Vision” smēlies filozofiskām un eksistenciālām pārdomām piesātinātajās austriešu rakstnieka Rainera Marijas Rilkes “Duinas elēģijās”.

Sinfonietta Rīga mežradznieks un komponists Kārlis Rērihs jaundarbā “Vīpsnis no mikropasaules” ļaus ieklausīties skaņurakstā, kas saistās ar personīgu pieaugšanas stāstu un pārdomām, par sabiedrības psihoemocionālo stāvokļu mijiedarbi un tās sekām.

Varēsim piedzīvot arī Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas un Hāgas Sonoloģijas institūta absolventa, Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas pasniedzēja Ernesta Vilsona jaunākā stīgu kvarteta pirmatskaņojumu.

Vēl koncertā skanēs latviešu skaņrades Annas Fišeres daļas no 2020. gadā radītā cikla “Mundus invisibilis” jeb “Neredzamā pasaule”, kurās tiek skartas tādas tēmas kā sēņu micēlija slepenā pasaule, kvantu fizika un mikrokosmosi.

Cikla noslēdzošais koncerts — “Šūberta iedvesmotie” klausītājiem piedāvās divus apjomīgus kameropusus.

Franča Šūberta Oktets komponēts 1824. gadā, ko pasūtījis tā laika izcilākais austriešu klarnetists un filantrops Ferdinands Troijers. Iedvesmu skaņdarbam romantisma komponists radis Ludviga van Bēthovena klausītāju iecienītajā 1802. gadā tapušajā Septetā op. 20. Šūberts savam darbam pievienojis papildu vijoles partiju, un tā no sākotnējās idejas par septetu, tapis slavenais Oktets, kas ir plašākais komponista kamermūzikas darbs.

180 gadus vēlāk ierosmi no Šūberta veikuma savam Oktetam smēlies komponists Jērgs Vidmanis, kura darbā laikmetīgā mūzikas izteiksme gluži kā mozaīka savienojas ar atsaucēm uz Vīnes romantiķa opusu. Šī veltījuma centrā ir trešā daļa “Lied ohne Worte” (“Dziesma bez vārdiem”), kas ir tieša atsauce uz Franča Šūberta dziesmas žanru, kurā radīti vairāk kā 600 darbu paraugi.

Ar muzikāli papildinošiem stāstiem pirms kamermūzikas vakaru noslēdzošās programmas Jērgs

Vidmanis - “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskais partneris - būs sastopams pirmskoncerta sarunā.

Ar vārdiskiem komentāriem kamermūzikas cikla koncertos piedalīsies mūzikas apskatniece Liene Jakovļeva.

Koncertprogrammas ietvaros mākslas centrā Zuzeum mazajā izstāžu zālē būs skatāma speciāli veidota glezniecības ekspozīcija no Zuzānu kolekcijas. Šajā mūzikas un mākslas mijiedarbībā, ikvienam koncerta apmeklētājam būs iespēja rast savas personiskās asociatīvās kopsakarības.

Plašāka informācija par cikla koncertiem: Sinfoniettariga.lv un Zuzeum.com.

 

Informāciju sagatavoja:
Ketlīna Brauere,
Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga
sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr./ fakss +371 67215018, mob. +371 22120170
E-pasts: ketlina@sinfoniettariga.lv
www.sinfoniettariga.lv