Lai stiprinātu vietējo kopienu spēju pašorganizēties, sadarboties un līdzdarboties, veidojot izpratni par kopējo labumu, veicinot atbildības izjūtu par līdzcilvēkiem un sabiedrības noturības prasmju attīstību, vienlaikus izmantojot reģionālo nevalstisko organizāciju atbalsta centru potenciālu un stiprinot pilsoniskās sabiedrības efektīvu un ilgtspējīgu darbību, valdība 10. decembra sēdē apstiprināja Kultūras ministrijas (KM) virzītā ES fondu pasākuma normatīvo regulējumu,* kas paredz 4,35 miljonu eiro investīcijas.
Pasākums tiks īstenots ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā, nosakot, ka projekta iesniedzējs ir biedrība “Latvijas Pilsoniskā alianse,” kas to īsteno kopā ar sadarbības partneriem – biedrību “Zemgales NVO centrs,” biedrību “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs,” biedrību “Kurzemes NVO centrs” un nodibinājumu “Valmieras novada fonds.”
Finansējuma saņēmējs un sadarbības partneri katrā reģionā piesaistīs 12 partnerus (aktīvās NVO), ar ko kopā izveidot kopienas atbalsta tīklu un katrā pašvaldībā atlasīt vismaz 5 nevalstiskās organizācijas, kuras atbalsta pilsoniskās sabiedrības iniciatīvu īstenošanā.
Iniciatīvu īstenošanas rezultātā tiks izstrādāts viegli lietojams digitāls metodiskais materiāls praktisku pilsoniskās sabiedrības iniciatīvu īstenošanai vietējo kopienu noturības prasmju veidošanai un pašorganizācijas, sadarbības un līdzdarbības prasmju attīstībai, un ar to tiks iepazīstinātas vietējās kopienas.
Pasākuma kopējais finansējums ir 4 350 000 eiro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda finansējums 3 697 500 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums – 652 500 eiro.
Īstenojot šo Eiropas Sociālā fonda pasākumu, līdz 2029. gada 31. decembrim plānots atbalstīt 5 nacionāla, reģionāla vai vietēja mēroga valsts administrācijas vai sabiedrisko pakalpojumu iestādes un pakalpojumus, un 60 nevalstiskās organizācijas un kopienas pārstāvjus, kam stiprinātas spējas veicināt sabiedrības noturību.
Visus pasākuma īstenošanas satura jautājumus pārraudzīs Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības pamatnostādņu 2021.-2027. gadam īstenošanas uzraudzības padome.
* - “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa “Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām” 4.3.4.9. pasākuma “Sabiedrības saliedēšana, veicinot sabiedrības pašorganizēšanos un paplašinot sadarbības un līdzdarbības prasmes un iespējas” īstenošanas noteikumi”.