Valdība 13. jūnija sēdē izskatīja un akceptēja Kultūras ministrijas (KM) informatīvo ziņojumu „Par projekta „Latvijas romu platforma II: dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās” īstenošanu Eiropas Savienības programmas „Tiesības, vienlīdzība un pilsonība 2014-2020” sadaļas „Dotācijas nacionālo romu platformu atbalstam” ietvaros”.
Saskaņā ar valdības akceptu KM slēgs līgumu ar Eiropas Komisiju (EK) par projekta īstenošanu un nepieciešamā līdzfinansējuma nodrošināšanu. Projekta kopējais budžets ir 63 178 eiro, tai skaitā EK finansējums ir 60 018 eiro, bet valsts budžeta līdzfinansējums ir 3 160 eiro. Projekta norises laiks - no 2017. gada 1. jūlija līdz 2018. gada 30. jūnijam.
Eiropas Komisija ir apstiprinājusi projektu, tādējādi sniedzot iespēju turpināt 2016. gadā izveidotās Latvijas romu platformas darbību, lai koordinētu romu integrācijas politikas īstenošanu un attīstību, veicinot dialogu un sadarbību starp līdzatbildīgo ministriju un to aģentūru pārstāvjiem, pašvaldību un to iestāžu speciālistiem, romu tautības, t.sk. romu nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, nevalstisko organizāciju ekspertiem, kas darbojas romu integrācijas jomā, kā arī darba devējiem un sociālajiem partneriem.
Balstoties uz diskusijām ar romu tautības pārstāvjiem, projektam ir noteikti šādi mērķi:
-
veicināt sadarbību un dialogu starp romiem, vietējo pašvaldību, nozaru ministriju un to iestāžu pārstāvjiem, darba devējiem un sociālajiem partneriem;
-
atbalstīt savstarpēju mācīšanos un labākās prakses apmaiņu romu integrācijas pamatjomās vietējā un reģionālajā līmenī;
-
sekmēt romu pārstāvju, tostarp jauniešu un sieviešu, līdzdalību un efektīvu iesaistīšanos romu integrācijas politikas pasākumu īstenošanā,
-
sekmēt romu pilsoniskās sabiedrības pārstāvju spējas, darbības kapacitāti un prasmes.
Projekta īstenošanā plānots iesaistīt 75 valsts pārvaldes pārstāvjus, t.sk. 55 pašvaldību pārstāvjus un speciālistus, 20 ministriju un to pakļautībā esošu aģentūru pārstāvjus, kā arī 72 romu pārstāvjus un 15 pārstāvjus no ne-romu nevalstiskajām organizācijām. Netiešā mērķauditorija plānota ap 500 cilvēku.
Uzziņai. Iepriekšējā projekta „Latvijas romu platforma I” rezultāti
- Uzlabojusies sadarbība un dialogs starp ministriju, pašvaldību speciālistiem un romiem; atbalstīta iesaistīto pušu savstarpēja mācīšanās un paraugprakses apmaiņa par romu integrāciju; paaugstinājusies sabiedrības izpratne par romu kultūru, vēsturi, t.sk. par romu genocīdu II Pasaules kara laikā; veicināta romu pārstāvju līdzdalība romu integrācijas politikas īstenošanā.
- Projekta laikā ir īstenotas 13 aktivitātes: 3 reģionālo ekspertu labās prakses vizītes un sanāksmes Latvijas pašvaldībās; 4 praktiskās darbnīcas Latvijas pašvaldībās par iespēju izmantot romu integrācijai Eiropas Sociālā fonda finansējumu; izglītojošu lekciju cikls par romu kultūru un vēsturi, kā arī izstāde „Romu holokausts Latvijā (1941-1945)” 3 pašvaldībās; apmācības par projektu izstrādi un īstenošanu romu aktīvistiem un NVO; Latvijas romu platformas sanāksme, kā arī atbalsts romu aktīvistiem dalībai Romu integrācijas konsultatīvās padomes sēdēs.
- Sagatavotas praktiskās ; informatīvais materiāls par romu genocīdu Latvijā (1941-1945).
- Kopumā projekta aktivitātēs ir iesaistīti vairāk nekā 400 dalībnieki, t.sk. 260 valsts un pašvaldības iestāžu pārstāvji, ne-romu NVO pārstāvji, kā arī 150 romu pārstāvji. Piedalījās pārstāvji no 23 Latvijas pilsētām: Daugavpils, Jelgavas, Jūrmalas, Jēkabpils, Dobeles, Kandavas, Kuldīgas, Krāslavas, Madonas, Maltas, Ilūkstes, Sabiles, Alojas, Limbažiem, Rīgas, Rūjienas, Talsiem, Tukuma, Valmieras, Viļakas, Ventspils un Valdemārpils.
Papildu informācija par Latvijas Romu platformu pieejama ŠEIT
Papildu informācija:
Deniss Kretalovs
KM Sabiedrības integrācijas departamenta
Sabiedrības integrācijas un pilsoniskās sabiedrības attīstības nodaļas
Vecākais referents
67330312
Deniss.Kretalovs@km.gov.lv
Informāciju sagatavoja:
Dace Vizule
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
67330306; 29192298
Dace.Vizule@km.gov.lv