Kultūrizglītība Teātris
Izrāde “Frankenšteina komplekss”

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) audiovizuālās un skatuves mākslas festivālā “Patriarha rudens” Latvijas pirmizrādi piedzīvos jauns dramaturga Kārļa Krūmiņa un mākslīgā intelekta kopradītās lugas “Frankenšteina komplekss” iestudējums. To veidojuši LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras studenti sadarbībā ar Tamperes Universitātes studentiem – topošajiem aktieriem. Izrādes notiks 1. un 2. oktobrī plkst. 19.00 LKA teātra mājā “Zirgu pasts”. 

Dramaturga un režisora Kārļa Krūmiņa provokācija veidot oriģināldramaturģiju kopradē ar mākslīgo intelektu ir unikāls notikums latviešu dramaturģijā. Luga pirmo reizi iestudēta 2022. gadā Dirty Deal Teatro un plūkusi laurus teātra balvas “Spēlmaņu nakts 2021/2022” kategorijā “Gada jaundarbs dramaturģijā”. LKA jau otro reizi iesaistās Tamperes Universitātes Teātra mākslas programmas studiju modulī “Aktierspēle svešā valodā”: tā ir īpaša aktiermākslas metodika, kas paredz iestudēt izrādi aktieriem nezināmā valodā. Šāds izaicinājums liek daudz vairāk pievērsties izteiksmes līdzekļiem ārpus paša teksta – ķermeņa valodai, kustībai, mizanscēnai utml. Izrādē somu aktieri, spēlējot latviešu valodā, atveido mākslīgo intelektu, kurš saskaņā ar dramaturga instrukcijām cenšas sarakstīt lugu. Saņemot arvien sarežģītākus uzdevumus, mākslīgā intelekta daudzbalsīgais ķermenis saceļas pret dzīvā autora balsi un nolemj sacerēt lugu bez viņa palīdzības.

Iestudējums tapis radošā rezidencē Somijā šī gada augustā. Ar aktieru ansambli strādāja LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras teātra jomas studenti Endīne Bērziņa, Sandija Dovgāne, Jēkabs Nīmanis un Andris Zeļonka, procesu mentorēja LKA docents Kārlis Krūmiņš un Tamperes Universitātes docētājas Tīna Sirja (Tiina Syrjä) un Paulīna Hulko (Pauliina Hulkko). Izrādes pirmās trīs daļas veidojuši režisori Jēkabs Nīmanis, Endīne Bērziņa un Andris Zeļonka, katrs strādājot ar atšķirīgu somu aktiermākslas studentu grupu. Savukārt noslēdzošajā daļā, kuras tekstu patstāvīgi radījis mākslīgais intelekts, piedalās viss aktieru ansamblis. Šīs daļas inscenējumu veidojušas Sandija Dovgāne un Endīne Bērziņa. Īpašu šarmu izrādei piešķir Jēkaba Nīmaņa sarakstītās dziesmas. Somu aktieru cīņa ar latviešu valodu rada papildu efektu, spoguļojot mākslīgā intelekta atsvešinātību no tā dzīlēs atrodamās informācijas, kuru tas cenšas kompilēt cilvēkam saprotamos sižetos.

“Kārļa Krūmiņa luga ir asprātīgs un jautrs dramaturga un mākslīgā intelekta dialogs, kurā dramaturgs pārbauda, vai MI spēj uzrakstīt lugu. Tomēr pārsteidzošais šajā lugā ir tas, ka cilvēka un mašīnas mijiedarbība, kas tradicionāli parādās daudzos stāstos, šeit ir apvērsta otrādi: cilvēku atveido uz ekrāna redzama bezpersoniska balss, bet mākslīgo intelektu spēlē četri aktieri, kuri iemieso šo balsi. Luga ir kā īsais kurss dramaturģijā, teātra vēsturē un stāstu stāstīšanas mākslā, kas vienlaikus aplūko bailes no tehnoloģijām,” tā lugu “Frankenšteina komplekss” raksturo LKA Goda profesors režisors Dāvids Džovanzana (Davide Giovanzana).

Projektu atbalsta: NORTEAS, Erasmus+, Latvijas Kultūras akadēmija un Tamperes Universitāte.

Izrādē tiks nodrošināti subtitri angļu valodā.

Biļetes uz izrādi iespējams iegādāties www.ticketshop.lv, cena EUR 12.00.

Ar pilno festivāla “Patriarha rudens” programmu, norises vietām, laikiem un aktuālāko informāciju interesenti ir aicināti iepazīties festivāla Facebook lapā, LKA Teātra mājas “Zirgu pasts” tīmekļvietnē un Latvijas Kultūras akadēmijas tīmekļvietnē www.lka.edu.lv.

Festivālu “Patriarha rudens” rīko Latvijas Kultūras akadēmija, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

 

Papildu informācija:
Aija Lūse,
Komunikācijas departamenta vadītāja

Latvijas Kultūras akadēmija,
Tel. +371 67114807, +371 29107218
www.lka.edu.lv 
www.instagram.com/LKAkademija
www.facebook.com/LKAkademija