Bibliotēkas Vizuālā māksla
Starptautiska ilustrāciju izstāde “Izstāstīt pilsētu” - vizuālais materiāls

Sestdien, 2024. gada 18. maijā, Muzeju nakts ietvaros Latvijas Nacionālās bibliotēkas 7. stāvā tika atklāta starptautiska ilustrāciju izstāde “Izstāstīt pilsētu”. Tajā apskatāmi 20 atzītu ilustratoru darbi no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Polijas. Katrs mākslinieks aicina skatītājus pavērot pilsētu dziļāk, izjust tās māksliniecisko raksturu, lasīt tās stāstus – patiesus vai iedomātus. Latviju šajā izstādē pārstāv Aleksejs Naumovs, Gundega Muzikante, Līva Ozola, Anita Paegle un Anna Vaivare.  Izstāde būs apskatāma līdz 10. jūnijam.

Sabiedrības iesaistes kustība “Restarts lasīšanai” iedrošina cilvēkus palūkoties plašāk, ko ietver vārds “lasīt”. Spējam nolasīt emocijas, raugoties mākslas darbā, klausoties mūziku, vērojot deju, skatoties filmu. Ar prieku veldzējamies dabas skaņās, izjūtas rodas saklausot dažādus trokšņus, jo mēs spējam iztēloties. Iztēle ir vislielākā dāvana, “bezgalīgais stāsts”, ar ko apbalvots katrs lasītājs.

Ideja par izstādi “Izstāstīt pilsētu” radās Viļņā, kas 2023. gadā svinēja 700 gadu jubileju. Tas lika aizdomāties par to, kā pilsēta atspoguļojas bērnu literatūrā. Atklājās, ka tā nav izplatīta tēma  bērnu literatūrā, vēl jo mazāk – ilustrācijās. Vēsturiski daba Baltijā tika uzskatīta par drošāku vidi, kur bērniem augt. Tā tika uztverta kā labvēlīgāka, viesmīlīgāka, sniedza patvērumu, mieru un zināšanas. Turpretī pilsētas lielākoties mākslinieki attēloja kā uztraucošas, pat bīstamas vietas. Ar šo izstādi starptautiskā mākslinieku komanda vēlējās izcelt pilsētas daudzveidīgo tēlu un uzsvērt urbānās vides nozīmi bērnu grāmatu ilustrācijā. Ilustrācijas ļauj palūkoties uz pilsētvidi no dažādiem skatu punktiem. Ko pilsēta nozīmē dažādu valstu māksliniekiem? Kā kopīga pilsēta kļūst par individualizētu pilsētu? Kas veido skaistu un drošu vidi, kur dzīvot bērnam?

Izstādes koncepcijā ir trīs tēmas: 1) pilsēta kā dzīvs organisms: dažādas ēkas (krāsas, faktūras, līnijas), ielu tīkls, transports un cilvēki, kas to visu pārvalda; 2) dzīve pilsētā: svētki un ikdienas aktivitātes (veikali, amatniecība un profesijas); 3) neatklātā pilsēta: utopiska, nezināma, daudzveidīga, noslēpumaina un vilinoša.

Ilustrācijas šai izstādei veidojuši mākslinieki: Ieva Balilaite (Ieva Babilaite), Inga Dagile (Inga Dagilė), Simona Jurčukonīte (Simona Jurčiukonytė), Aušra Kjudulaite (Aušra Kiudulaitė) un Martīns Pavilonis (Martynas Pavilonis) no Lietuvas; Aleksejs Naumovs, Gundega Muzikante, Līva Ozola, Anita Paegle un Anna Vaivare no Latvijas; k2rte, Ragne Hoga (Ragne Hoog), Marja-Līsa Platsa (Marja-Liisa Plats), Ulla Sāra (Ulla Saar) un Reda Tomingsa (Reda Tomingas) no Igaunijas; Maceks Blažņaks (Maciek Blaźniak), Katažina Bogucka (Katarzyna Bogucka), Dominika Czerņaka-Hojnacka (Dominika Czerniak-Chojnacka), Gosja Kuļika (Gosia Kulik) un Adams Penkaļskis (Adam Pękalski) no Polijas.

Izstāde tapusi Baltijas Kultūras fonda atbalstīta projekta ietvaros, sadarbojoties vairāk nekā 10 kultūras institūcijām un sabiedriskām organizācijām visās četrās iesaistītajās valstīs.

2023. gada nogalē izstāde tika atklāta Lietuvas Nacionālajā bibliotēkā, tālāk tā ceļoja uz Igaunijas Bērnu literatūras centru Tallinā, vasaras mēnešos to uzņems Magdeburgas pilsētas bibliotēka, bet rudenī tā būs skatāma Baltijas jūras kultūras centrā Gdaņskā. Vairāk informācijas: www.tellingthecity.eu/

 

Papildu informācija:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tālr.: +371 29492456