Teātris
Krēsli uz skatuves, foto: Jaroslavs Kaščejevs
Foto: Jaroslavs Kaščejevs.

1. novembrī Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī pirmizrādi piedzīvos Sergeja Golomazova izrāde “Tartifs” pēc Moljēra lugas motīviem. Kā zināms, šis ir stāsts par kādu Tartifu, kuram bez jebkādas maģijas izdevās pakļaut cita prātu, kā rezultātā viņa ietekmē nonākušais izdara darbības, kas ir ne tikai sev neraksturīgas, bet arī absurdas – farsa cienīgas.  “Bez punkta uz i” sestajā diskusijā plānots šķetināt mūsdienu “tartifus”.

Izcilā franču dramaturga Moljēra luga “Tartifs” ir pārdzīvojusi gadsimtus, nezaudējot aktualitāti no paaudzes paaudzē līdz pat šodienai. “Mēs dzīvojam pasaulē, kurā atšķirt reālo no izdomātā ir kļuvis nevis ļoti grūti, bet praktiski neiespējami,” atzīst režisors Sergejs Golomazovs.

Ar kādiem tartifiem mēs saskaramies šodienas realitātē? Vai un kā mēs tos atpazīstam? Vai digitlaizācijas, mākslīgā intelekta un interneta “troļļu” laikmets ir riska faktors arvien jaunām sociālās pavedināšanas metodēm vai tomēr sabiedrības vispārējais izglītības līmeņa pieaugums ir spējīgs līdzsvarot kritiskās domāšanas pretspēku?

Šodien objektīvas realitātes sagrozīšana un manipulācija ar sabiedrisko domu ir kļuvusi ne tikai par politisko rīku priekšvēlēšanu kampaņās, bet arī par paralēlās realitātes radītu palaidējmehānismu Krievijas pilna mēroga karadarbības uzsākšanai Ukrainā, kas šķita prātam neaptverami rietumu civilizācijā. Propaganda, sazvērestības teorijas, noteiktu sabiedrības grupu izslēgšana, kas mijas ar apzinātu, kultivētu neuzticības radīšanu demokrātiskām vērtībām – valsts institūcijām un masu medijiem.

Augstāk minētie procesi un notikumi – tie visi ir šodienas tartifu mehānismi, kurus atšķetināt centīsies Čehova teātra “Bez punkta uz i” sestās diskusijas dalībnieki: ietekmētāju pētnieks un RSU docētājs Deniss Ševeļovs, socioloģe Ieva Strode, pētnieciskā žurnāliste Evita Puriņa, profesore Zanda Rubene, ārpolitikas institūta vadītājs Kārlis Bukovskis. Diskusiju vadīs žurnāliste Olga Dragiļeva.

Diskusija “Sociālās pavedināšanas mehānismi” – Čehova teātrī 4. novembrī plkst. 19.00. Tiešraide LSM portālā, kā arī Čehova teātra Facebook un Youtube kanālā.

Diskusija tiek organizēta sadarbībā ar valsts pētījumu programmu "Sabiedrības saliedētības vektori", ko īsteno Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadīts pētnieku konsorcijs. Sadarbības mērķis ir vienot mākslas un zinātnes spēkus, iesaistot plašu un daudzveidīgu publiku atklātā, cieņpilnā un kompetentā sarunā par Latvijas sabiedrībai būtiskiem jautājumiem.

 

Informāciju sagatavoja:
Agnese Rozentāle
Valsts SIA “Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris”
Sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
e-pasts: agnese.rozentale@mct.lv
tālr. +371 26313455