Bibliotēkas Mūzika
Lekcijas vizuālais materiāls - afiša

2024. gada 30. oktobrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē ar vienīgo vieslekciju Latvijā uzstāsies skotu mūziķis, publicists un pētnieks Stīvens Koutss (Stephen Coates). Lekcijā Koutss runās par savdabīgo mūzikas izplatīšanas formas – “mūzikas uz kauliem” – vēsturi, kas kļuva par pretošanās un brīvības izpausmes līdzekli daudziem aiz dzelzs priekškara.  Vieslekcijas noslēgumā norisināsies saruna par cenzūru mūzikā. Dalība bez maksas. 

Lekcija un saruna notiks angļu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Padomju Savienībā  mūzikas ierakstu industriju stingri kontrolēja varas iestādes. Cenzūra ietekmēja ne tikai vietēji izplatītās un tiražētās mūzikas saturu, bet arī Rietumu mūzikas pieejamību, liedzot piekļuvi konkrētiem žanriem vai konkrētu izpildītāju dziesmām. Aukstā kara sākumā, pirms lentu magnetofoni piešķīra mūzikai citu izplatības jaudu, pagrīdes darboņi, spekulanti un melomāni Padomju Savienībā izveidoja jaunu neoficiālu mūzikas izplatīšanas veidu – mūziku uz rentgena fotoplēvēm. “Mūzika uz kauliem” vai vienkārši “kauli”, kā tos mēdza dēvēt, neizcēlās ar izcilu skaņas kvalitāti, taču šis unikālais formāts nodrošināja piekļuvi paralēlajām pasaulēm, sniedzot iespēju klausīties padomju cenzoru aizliegto Rietumu džezu un rokenrolu, padomju cietumnieku vai nacionālo minoritāšu tautas mūziku, vai pat oficiāli izdoto deficītpreci – šlāgerus. 

Stīvena Koutsa un Pola Hārtfīlda (Paul Heartfield) izveidotā organizācija “Pazudušās kultūras birojs” (The Bureau of Lost Culture) nodarbojas ar dažādu projektu – filmu, izstāžu, grāmatu un raidījumu – veidošanu, aktualizējot dažādus savādus un aizmirstus kontrkultūras vai pagrīdes notikumus. Viņu projekts “Audio rentgeni” (X-ray Audio) nodarbojas ar padomju laikos cenzētās un aizliegtās mūzikas ierakstu izplatības pētniecību. Apceļojot post-padomju teritorijas tika ievākts apjomīgs attēlu, audio ierakstu, interviju un pašu rentgena plašu klāsts, kas rezultējās 2015. gadā izdotajā grāmatā  “Audio rentgeni: Savādais stāsts par padomju mūziku uz kauliem” (“X-ray Audio: The Strange Story of Soviet Music on the Bone”), starptautiski ceļojošā izstādē un stāstījumā “TEDx” ideju forumā

Pēc vieslekcijas norisināsies saruna par mūzikas cenzūru gan vēsturiskā, gan mūsdienu kontekstā. Sarunu moderēs komponists, pianists un mūzikas cenzūras pētnieks Edgars Raginskis, tajā piedalīsies mūziķis un pētnieks Stīvens Koutss, sociologs, mūzikas izdevniecības “Tornis” dibinātājs un izstādes “Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram” līdzautors Jānis Daugavietis un vēsturnieks, Latvijas Universitātes docents un Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks Mārtiņš Mintaurs. 

Pasākums notiek izstādes “Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram” publiskajā programmā. Izstāde un publisko pasākumu programma tiek īstenota ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas valstspilsētas pašvaldības, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības un Valsts pētījumu programmas projekta “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai”/ CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) atbalstu.

 

Papildu informācija:
Anete Skuja
Izstādes kuratore, izstāžu projektu vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: anete.skuja@lnb.lv