Dizains Muzeji
Auskari
Zane Vilka. Auskari no kolekcijas “Mans dārzs”. 2023. Sudrabs, apzeltīts sudrabs, hrizoprāzi, ametisti. Foto: Mārtiņš Cīrulis.

2024. gada 8. februāris – 21. aprīlis

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle

Skārņu iela 10, Rīga

 

Mediju pastaiga 2024. gada 7. februārī plkst. 12.00

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

No 2024. gada 8. februāra līdz 21. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) norisināsies vērienīga Rotu mākslas biedrības izstāde “Skārien-jūtīgs”, kurā 23 autoru darbi atklāsies attiecībās ar rotu īpašniekiem, parādot dažādu paaudžu un mākslinieku rokrakstu plašo amplitūdu, uzsverot nozares attīstību un pēctecību.

Izstādes ideja balstās stāstos par cilvēkiem, viņu izvēlētajām rotām un darbu autoriem. Arī projekta nosaukums raksturo rotas dabu – būt saskarē ar cilvēku. Ekspozīcijā skatāmi mākslinieku oriģinālie jaundarbi, stāsti par katra dizainera radošo pieredzi un brīdi, kad rota satiekas ar īpašnieku. Apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja vērot rotas pievilcības maģisko spēku, mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu daudzveidību, iepazīt rotu specifiku un dažādo materiālu sinerģiju.

Mākslinieki darinājuši rotas ārstiem, diplomātiem, filologiem, gleznotājiem, pasniedzējiem, studentiem, sev, radiniekiem, kolēģiem. Tāpēc līdztekus autordarbiem ekspozīcijā redzami fotogrāfa Mārtiņa Cīruļa veidotie portreti, kuros atspoguļojas rotu un to valkātāju vizuālais dialogs. Papildus Pēteris Pāss radījis skaņu instalāciju, kas iekļauj rotu tapšanas procesa audio fragmentus, elektroniskās mūzikas elementus un verbāli atklāj rotu nēsātāju domas un emocijas par rotaslietas nozīmi savā ikdienā.

Vērtīga projekta sastāvdaļa ir pašu mākslinieku komentāri izstādes objektiem, sniedzot padziļinātu ieskatu radošajā darbā. Piemēram, Annas Faniginas gaisīgās kompozīcijas veltītas klasiskās filoloģijas profesorei Ilzei Rūmniecei: “Daudzi dzejoļu fragmenti ir Ilzes ieteikti, un tos esmu iegravējusi uz caurspīdīgu akmeņu lauskām, kas iemieso tās senās sajūtas, noskaņas, idejas un noslēpumus, kā tālu zvaigžņu gaisma turpina dot lādiņu mūsu dvēselei vēl pēc vairākām tūkstošgadēm”.

Mākslinieces Mārītes Rudzātes veidotā kaklarota “nepanESAMĪBA” satur konceptuālo vēstījumu “memento mori” jeb “atceries par nāvi”: “Doma par savu neesamību mūsdienu cilvēkam ir nepanesama, tai pašā laikā apzināta dzīve ietver skaidru un skaudru mirstīguma apziņu un, iespējams, tieši tā dara eksistenci jēgpilnāku”.

Par iedvesmas avotu rotu kolekcijai “112” dizainere Daria Svirel saka: “Rotaslietas ir atmiņas. Tāds ir arī manas kolekcijas stāsts – man piedzimstot, tētis mammai uzdāvināja auskarus, tomēr pēc kāda laika tie pazuda. Tad brālis antikvariātā atrada tādus pašus, un tā tie piedzima no jauna un tagad pieder man. Tas ir tik skaisti! Man radās vēlme veidot darbus, kas stāstītu par patieso un svarīgo, par dārgām atmiņām”.

Projekta neparastais formāts, kas fokusējas uz rotu uztveres atklāsmi arī no lietotāju puses, rosinās izpratnes veidošanu par jauniem eksperimentāliem mākslinieciskajiem paņēmieniem un kopējo jomas evolūcijas virzību Latvijā. Speciāli sagatavotais izstādes katalogs un muzeja izglītojošā programma palīdzēs paplašināt auditorijas priekšstatu par aktuālajām tendencēm rotu dizainā, veicinot dialogu un diskusijas sabiedrībā.

Paredzot plašu skatītāju interesi, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs uz izstādes periodu ievieš papildu pagarināto darba laiku: bez trešdienām arī piektdienās būs iespēja apmeklēt muzeju no plkst. 11.00 līdz 19.00.

Par Rotu mākslas biedrību

Rotu mākslas biedrība darbojas kopš 2018. gada. Tās mērķos ietilpst gan kopīgu izstāžu organizēšana, gan informācijas uzkrāšana un glabāšana, gan apņemšanās popularizēt rotu mākslu vietējā un starptautiskā mērogā. Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir līdz šim apjomīgākā biedrības kopskate.

Izstādē piedalās Rotu mākslas biedrības dalībnieki:

Māris Auniņš, Jānis Brants, Valdis Brože, Vladislavs Čistjakovs, Anna Fanigina, Ginta Grūbe, Aleksandra Federika Krastiņa, Andris Lauders, Guntis Lauders, Una Mikuda, Rasma Pušpure, Pēteris Ripa, Mārīte Rudzāte, Anita Savicka, Laura Selecka, Gints Strēlis, Jelizaveta Suska, Daria Svirel, Māris Šustiņš, Paula Treimane, Zane Vilka, Jānis Vilks, Maija Vītola-Zitmane.

Izstādi atbalsta:

Valsts kultūrkapitāla fonds, “Arctic Paper Baltic States

Izstādes kuratores:

Ginta Grūbe, Zane Vilka / Rotu mākslas biedrība

Izstādes scenogrāfija:

Ilze Ķēniņa

Izstādes fotogrāfijas:

Mārtiņš Cīrulis

Skaņas instalācija:

Pēteris Pāss

Grafiskais dizains:

Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes iekārtojums:

Uldis Timoško, Modris Esserts / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Izstādes koordinēšana un komunikācija:

Inese Baranovska, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

T: (+371) 67 830 900, E: Inese.Baranovska@lnmm.lv

Līga Brice, vecākā speciāliste / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Līva Kubulniece, komunikācijas speciāliste / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

T: (+371) 28 381 129, E: Liva.Kubulniece@lnmm.lv

Izglītības un pasākumu programma:

Kortnija Māra Gurtlava / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Anete Koknēviča-Kalderauska / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

 

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

* 10. februārī          plkst. 14.00               Sarunas muzejā: Skārien-jūtīgs. Rotas un to dizaineri

Tikšanās un pastaiga ekspozīcijā ar izstādes kuratorēm Gintu Grūbi un Zani Vilku, māksliniekiem un projekta radošo komandu.

Izstādes “Skārien-jūtīgs” ideja balstās stāstos par cilvēkiem, viņu izvēlētajām rotām un to autoriem. 23 mākslinieku oriģinālie jaundarbi parāda dažādu paaudžu un rokrakstu plašo amplitūdu, uzsverot nozares attīstību un pēctecību.

Sarunas laikā izstādes kuratores, dizaineres, Rotu mākslas biedrības pārstāves Ginta Grūbe un Zane Vilka kopā ar citiem projekta dalībniekiem detalizēti iepazīstinās ar ekspozīciju, tās tapšanas procesu un komentēs redzamos priekšmetus, sniedzot ieskatu arī mākslinieku radošajā darbībā. Apmeklētāji varēs izjust rotas pievilcības maģisko spēku, gan vērojot mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu daudzveidību, gan atklājot rotu specifiku un dažādo materiālu sinerģiju.

Izglītības programma “Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, dizaineri, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.

Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!

Pasākuma valoda: latviešu

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle

Norises ilgums: 60–90 minūtes

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas

Vietu skaits neierobežots

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija: dmdm@lnmm.lv, (+371) 67 222 235

 

* 8. martā                plkst. 17.30               Diskusija: Sievietes – rotu mākslinieces – uzņēmējas

Starptautiskajā sieviešu dienā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā iedvesmoties radošiem panākumiem no rotu māksliniecēm – veiksmīgu zīmolu radītājām. Ar savu pieredzi dalīsies dizaineres Rasma Pušpure, Anita Savicka un Anna Fanigina.

Rasma Pušpure ir Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina katedras vadītāja, zīmola “DŌS Adornments” īpašniece. Māksliniece, dizainere Anita Savicka izveidojusi zīmolu “Anita Sondore”. Savukārt māksliniece, dizainere Anna Fanigina ir zīmola “VERBA” radītāja.

Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!

Pasākuma valoda: latviešu

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle

Norises ilgums: 90 minūtes

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas

Vietu skaits neierobežots

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija: dmdm@lnmm.lv, (+371) 67 222 235

 

* 13. martā              plkst. 17.00               Radošā darbnīca jauniešiem ar Gintu Grūbi

Mākslas muzeja Jauniešu kluba dalībnieki kopā ar rotu mākslinieci Gintu Grūbi aicina jauniešus domāt par ilgtspējīgu dizainu, iepazīstot ready-made (gatavo objektu māksla) un reciklēšanas sniegtās iespējas rotu mākslā. Darbnīcā meklēsim pievilcīgo šķietami nekam vairs nederīgajās lietās, atrodot tām jaunu funkciju rotā.

Mērķauditorija: jaunieši

Pasākuma valoda: latviešu

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Norises ilgums: 90–120 minūtes

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē

Vietu skaits neierobežots

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija: dmdm@lnmm.lv, (+371) 67 222 235

 

* 23. martā              plkst. 12.00–16.00     Ģimenes diena: Rota-ļājamies

Gaidīsim pavasara saulgriežus kopā ar bērniem, ģimenēm un draugiem vairākās radošajās darbnīcās visas dienas garumā. Piedzīvojumā iesaistīsim dažādas maņas: aplūkosim rotas izstādē, klausīsimies mākslinieku stāstus un sataustīsim pašu veidotās rotas, piedaloties aizraujošās norisēs trīs muzeja stāvos.

Reizi sezonā, parasti uz lielajiem svētkiem (Lieldienas, Līgo svētki, Ziemassvētki utt.), Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs rīko pasākumus ģimenēm – “Ģimenes dienas”. Katra pasākuma programma atšķiras, taču tradicionāli tā tiek veidota atbilstoši izstādēm, kuras apskatāmas muzejā. Tās ir drop-in (atvērtais pasākums; māja, kur vienmēr var iegriezties) veida aktivitātes visas dienas garumā, uz kurām dalībniekiem nav iepriekš jāpiesakās, un tām var pievienoties jebkurā laikā.

Pasākuma dienā paralēli norisinās vairākas muzeja speciālistu piedāvātās radošās darbnīcas, kas sniedz iespēju gan mazajiem, gan lielajiem labāk iepazīt ekspozīcijas un aktuālās izstādes, neformālā kopradē izmēģināt un attīstīt savas radošās spējas. Aicinām Ģimenes dienas apmeklēt visai ģimenei kopā, jo mēs ticam, ka kopīga darbošanās stiprina ģimenes saites, kā arī tas ir lielisks veids jaunu draugu iegūšanai.

Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem, jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!

Pasākuma valoda: latviešu (uzdevums var tikt izskaidrots arī angļu vai krievu valodā)

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Norises ilgums: 240 minūtes. Var pievienoties jebkurā laikā.

Dalības maksa: 10,00 EUR no personas (5,00 EUR – daudzbērnu ģimeņu pārstāvjiem)

Cenā iekļauta dalība visās darbnīcās un muzeja ekspozīciju apskate.

Vietu skaits neierobežots

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija: dmdm@lnmm.lv, (+371) 67 222 235

 

* 5. aprīlī                 plkst. 17.30               Ātrie randiņi: Satiec rotu mākslinieku!

Dažādos materiālos radītās rotas izstādē “Skārien-jūtīgs” stāsta par mijiedarbību, kas veidojas starp rotu mākslinieku, pašu rotu un tās valkātāju. Savukārt muzeja ekspozīcijās dialogs tradicionāli notiek starp skatītāju un mākslas darbu, taču autors parasti paliek aizkulisēs.

Izejot no ierastā formāta, piedāvājam piedalīties “Ātrajos randiņos”. Pasākuma laikā apmeklētāji un mākslinieki satiksies īsās (5 min) sarunās, kas sniegs iespēju dalīties iespaidos par izstādi, uzdot sev interesējošos jautājumus un tuvāk iepazīt vienam otru.

Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!

Pasākuma valoda: latviešu

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle

Norises ilgums: 90 minūtes

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas

Vietu skaits neierobežots

Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta: dmdm@lnmm.lv, (+371) 67 222 235

 

* 21. aprīlī               plkst. 14.00               Noslēguma ekskursija izstādē: Skārien-jūtīgs

Rotu mākslas biedrības izstādes “Skārien-jūtīgs” izskaņā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā aplūkot ekspozīciju kopā ar kuratorēm Gintu Grūbi un Zani Vilku. Ekskursijā apmeklētāji uzzinās vairāk par mākslas darbiem un izstādes norises aizkulisēm, īpaša uzmanība tiks pievērsta aktualitātēm rotu mākslā Latvijā un pasaulē.

Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!

Pasākuma valoda: latviešu

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle

Norises ilgums: 90 minūtes

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas

Vietu skaits neierobežots

Papildu informācija: dmdm@lnmm.lv, (+371) 67 222 235

 

* izstādes laikā       Nodarbība skolēniem: No idejas līdz rotai

Pedagogi aicināti pieteikt skolēnu grupas nodarbībai Rotu mākslas biedrības izstādē “Skārien-jūtīgs”, kuras laikā apskatīsim ekspozīciju, iepazīsimies ar procesiem rotu mākslā Latvijā un radošā uzdevumā iejutīsimies dizainera lomā, izpētot rotu darināšanas gaitu no idejas līdz rezultātam. Paralēli meklēsim atbildi uz jautājumu: “Vai jebkura rota ir mākslas darbs?”

Mērķauditorija: 1.–12. klases skolēni

Pasākuma valoda: latviešu (uzdevums var tikt izskaidrots arī angļu vai krievu valodā)

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle

Norises ilgums: 90 minūtes

Dalības maksa: 5,00 EUR no skolēna

Vietu skaits ierobežots

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās: dmdm@lnmm.lv, (+371) 67 222 235

 

 

INTERNETA RESURSI:

www.lnmm.lv

https://latvianjewellery.org

FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

TWITTER: @DMDMmuzejs

INSTAGRAM: @DMDMmuzejs

YOUTUBE: muzejsDMDM

#lnmm

#DMDMmuzejs

#MansMuzejs

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

DARBA LAIKS:            NB! (spēkā 08.02.–21.04.2024.)

Otrdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 11.00–17.00, kase 11.00–16.45

Trešdienās, piektdienās 11.00–19.00, kase 11.00–18.45

Pirmdienās slēgts

 

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

 

BIĻEŠU CENAS:          NB! (ar šo biļeti ir iespējams apskatīt visu muzeju)

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie:                  6,00 EUR

Studenti, pensionāri:     3,00 EUR

Skolēni:                        2,00 EUR

Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

 

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357 527
GSM: (+371) 26 593 495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs