Līdz 2024. gada 10. oktobrim ikviens kultūras un mākslas fenomenu pētniecībā ieinteresētais tiek aicināts reģistrēties dalībai Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XVIII” tematiskajās sekcijās. Konferences darbs sekcijās notiks 7.un 8. novembrī, sniedzot iespēju pētniekiem un nozares speciālistiem dalīties savu pētījumu rezultātos, secinājumos un ierosinājumos.
Šajā gadā “Kultūras Krustpunktu” konferenču sērija norisināsies no 5. līdz 8. novembrim, plašāka informācija par konferences notikumiem tiks publicēta oktobra vidū. 7. un 8.novembrī norisināsies konferences darbs sešās tematiskajās sekcijās:
- Skatuves māksla;
- Kultūras mantojums: aktuālie jaunatklājumi un jaunatklātās aktualitātes;
- Kultūra, māksla un sabiedrība;
- Telpas vs virtuālās telpas izaicinājumi laikmetīgajā mākslā;
- Starpkultūru komunikācija un valodas lietojums kultūrā;
- Māksla, literatūra un vizualitāte.
Lai pieteiktos dalībai konferences sekciju darbam, aicinām aizpildīt tiešsaistes pieteikuma formu.
Pieteikties konferences tematiskajām sekcijām iespējams līdz 2024. gada 10.oktobrim. Aizpildot pieteikumu, lūdzam konferences publicitātes nodrošināšanai pievienot savu fotoattēlu. Referāta kopsavilkumu paredzēts publicēt digitālajā izdevumā “Konferenču sērija “Kultūras Krustpunkti 2024”. Konferences tēžu krājums / programma”. Prezentācijai atvēlētas 20 minūtes (t.sk. jautājumi). Dalība konferencē ir bez maksas. Pieteiktie un programmā iekļautie referāti tiks recenzēti, sekciju skaits un saturs var mainīties atbilstoši iesūtīto referātu tēmu un kopsavilkumu saturam.
Sekciju ieteicamās, bet ne ierobežojošās tēmas:
Skatuves māksla
Sekcijas pamattēma: Dokumentālā skatuves māksla: prakse un teorija, vēsture un šodiena
Aicinām pieteikties skatuves mākslas (teātra, performances, dejas, cirka) teorētiķus un praktiķus, lai dalītos pieredzē un pētījumos gan vēsturiskā, gan mūsdienu perspektīvā par dokumentālām un sociālpolitiski aktīvām skatuves mākslas praksēm, to veidiem un definīcijām (dokumentālais/dokumentārais, sociāli aktīvais, politiskais, līdzdalības, feministiskais, kvīru teātris u.c.), kontekstu (vietējo un starptautisko) un metodēm.
Kultūras mantojums: aktuālie jaunatklājumi un jaunatklātās aktualitātes
Sekcijas pamattēma: Kultūras mantojums līdzdalības un identitātes pētījumos
Aicinām pieteikties kā materiālā, tā nemateriālā un digitālā mantojuma pētniekus, atmiņas institūciju darbiniekus, vietējo un starptautisko organizāciju pārstāvjus, lai dalītos pieredzē un pētījumos par aktuālām tēmām nozarē:
a) līdzdalības prakses un loma, tai skaitā digitālās līdzdalības un sabiedriskās zinātnes aktivitātes, kultūras mantojuma saglabāšanā, izpētē un pieejamības nodrošināšanā;
b) kultūras mantojuma iespējas un nozīme identitātes, tai skaitā, vietas identitātes veidošanā un reprezentācijā.
Kultūra, MĀKSLA UN SABIEDRĪBA
Sekcija strukturēta trīs pamattēmās: (1) Kultūras un radošo industriju attīstība, t.sk. digitalizācija un digitālā transformācija, kultūras uzņēmējdarbības procesi, ilgtspēja; (2) Kultūras un mākslas pārvaldība, t.sk. kultūras organizāciju darbība, pārvaldības un mārketinga procesi, pieprasījums un piedāvājums kultūrā, darbs ar dažādām auditorijām, t.sk. kultūras pieejamības un piekļūstamības jautājumi; (3) Kultūras un mākslas socioloģijas aktuālie jautājumi - kultūras identitātes, globalizācija, kultūra un nevienlīdzība, mākslas pasaules, māksla un sociālais aktīvisms . Tāpat tiek gaidīti starpdisciplināru tēmu pieteikumi, kas skar iepriekšminētās tēmas, kā arī kultūrpolitikas, kultūras ekonomikas, kultūrizglītības tēmas u.tml..
Aicinām dažādu jomu pētniekus piedāvāt savu pētījumu rezultātus gan par attīstības tendencēm kultūras un radošā sektora dažādās nozarēs, gan par kultūras un mākslas procesiem sabiedrībā, to specifiku un izpētes problemātiku dažādās kopienās un sociālās grupās, par kultūras un mākslas notikumu nozīmi un rezonansi, kultūras pieejamību un auditorijas apmierinātību ar pastāvošo kultūras piedāvājumu.
Sekcijā aicinām piedalīties humanitāro un sociālo zinātņu un starpdisciplinārus pētniekus, doktorantūrā un maģistrantūrā studējošos, kā arī kultūras pārvaldības un radošo industriju praktiķus.
TELPAS VS VIRTUĀLĀS TELPAS IZAICINĀJUMI LAIKMETĪGAJĀ MĀKSLĀ
Sekcijas pamattēmas: Telpa, virtuālā telpa, kriptomāksla, digitālās tehnoloģijas, vizuālās un konceptuālās stratēģijas laikmetīgās mākslā
Aicinām dažādu jomu pētniekus un praktiķus piedāvāt savu pētījumu rezultātus, kā arī dalīties pieredzē par telpas, arī virtuālās telpas, daudzveidīgajām nozīmēm un funkcijām laikmetīgās mākslas darbu radīšanā un eksponēšanā. Aktualizēsim izaicinājumus, ar ko saskaras gan mākslinieki, kuri pielieto digitālās tehnoloģijas, gan problēmas, ar ko saskaras digitālajās tehnoloģijās radītas mākslas pētnieki.
Sekcijā aicinām piedalīties māksliniekus, kuratorus, humanitāro un sociālo zinātņu pētniekus, doktorantus, Latvijas Kultūras akadēmijas absolventus.
Starpkultūru komunikācija un valodu lietojums kultūrā
Sekcijas pamattēma: Dažādu kultūru un valodu saskarsme starpkultūru komunikācijā, mākslā un praksē; valodu radošs lietojums – stilistisko paņēmienu loma tēlainās domas izteiksmē.
Aicinām dažādu jomu pētniekus un praktiķus dalīties ar oriģinālu pētījumu rezultātiem par kultūru un valodu, un to saskarsmes problemātiku dažādos radošos un lietišķos aspektos – kultūras un valodas attiecībām un mijiedarbību, kā arī citām starpdisciplinārām un starpkultūru komunikācijai nozīmīgām tēmām.
Sekcijas darba valodas – angļu un latviešu.
Māksla, literatūra un vizualitāte
Sekcijas pamattēma: Tēlotāja māksla, literatūra, vizualitātes funkcija literatūrā, teksta / naratīva funkcija mākslā.
Laikmetīgās mākslas izpausmēs arvien būtiskāk vērojama dažādu mākslas veidu saplūšana, atrašanās uz robežas vai to nojaukšana.
Literatūras un vizuālās mākslas sekcijā aicinām dažādu jomu pētniekus un praktiķus dalīties ar domām par vizualitātes funkcijām dažādos medijos, literatūrā un tēlotājā mākslā, par literatūras saikni ar vizualitāti, tēlotājas mākslas naratīviem ikdienā un virtuālajā vidē.
Konferenču sēriju organizē LKA Kultūras un mākslu institūts.
LKA zinātniskās darbības fokuss vērsts uz starpdisciplinaritāti kultūras un mākslas fenomenu izpētē. Ikgadējā LKA starptautiskā konference “Kultūras Krustpunkti” savā 18 gadu ilgajā vēsturē ir ieguvusi īpaša notikuma statusu, tās multidisciplinārā programma ir saistoša gan pieredzes bagātiem pētniekiem, gan studējošajiem, gan kultūras nozares praktiķiem, gan jebkuram radošam cilvēkam. Ik gadu piedāvātā programma ļauj īstenot konferences stratēģisko mērķi: attīstīt komunikatīvu platformu kultūras un mākslas pētnieku zinātniskās darbības rezultātu teorētiskai un lietišķai aprobācijai.
Konferences galvenā misija: publiskot Latvijai nozīmīgu, starptautiski aktuālu kultūras un mākslas jomas problēmu izpētes rezultātus, kā arī aktivizēt akadēmisko diskusiju par kultūras, mākslas un radošā sektora lomu un sociālo atbildību politisku, ekonomisku, demogrāfisku pārmaiņu apstākļos.
Īpašs izaicinājums konferences organizatoriem ir zinātniskās un radošās darbības integrācija refleksijā par kultūras fenomenu, jo īpaši laikā, kad pētnieki runā par mākslas un pētniecības robežu izplūšana un veidojas arvien plašāka mākslas un pētniecības saskarsmes telpa.
Plašāka informācija,
Aija Lūse
Latvijas Kultūras akadēmija
Konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XVIII” koordinatore,
aija.luse@lka.edu.lv
Tel. +371 67114807, +371 29107218