Saeima ceturtdien, 30.novembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Augstskolu likumā, kas paredz ieviest profesionālo doktora grādu mākslās.
„Šobrīd mākslās iespējams iegūt tikai zinātnisko doktora grādu. Lai gan valstī netrūkst spēcīgu un talantīgu mākslinieku, ikviens, kurš vēlas iegūt profesionālo doktora grādu, diemžēl spiests doties uz ārzemēm. Valsts zaudē daudzas talantīgas personības, kuras aizbrauc un savu karjeru veido ārpus Latvijas robežām,” uzsvēris par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs, piebilstot, ka likuma grozījumi varētu pavērt plašākas izglītības iespējas Latvijā arī ārzemju studentiem.
Zinātniskais grāds mākslās saistīts ar mākslas un kultūras procesu pētniecību, savukārt profesionālā doktora grāda mākslās būtiskākais nosacījums ir mākslas radīšana un mākslinieciskā jaunrade, uzsvērts likumprojekta anotācijā. Iegūt profesionālo doktora grādu mākslās var daudzās Eiropas valstīs, bet Latvija ir vienīgā no trim Baltijas valstīm, kur tas vēl joprojām nav iespējams.
Tāpat Latvijas kultūras un augstskolas nespēj vienlīdzīgi ar citām valstīm iesaistīties Eiropas augstskolu tīkla aktivitātēs, veidojot kopīgas profesionālās doktora studiju programmas mākslās. Kā uzsver likumprojekta autori, profesionālais doktora grāds mākslās veicinās Latvijas kultūras un mākslas augstskolās studējošo konkurētspēju arī starptautiskā vidē.
Komisijas izstrādātais likumprojekts paredz Augstskolu likumu papildināt ar jaunu nodaļu par māksliniecisko jaunradi. Tajā uzsvērts, ka mākslinieciskās jaunrades mērķis ir nodrošināt mākslinieciski augstvērtīgu darbu veidošanas prasmju iegūšanu un attīstīt praktiskās iemaņas unikālu māksliniecisku ideju īstenošanā.
Augstskolā, kurā tiek īstenotas studiju virziena „mākslas” studiju programmas, mākslinieciskā jaunrade ir studiju procesa neatņemama sastāvdaļa, paredz Saeimā konceptuāli atbalstītie grozījumi.
Likumprojektā regulēta arī mākslinieciskās jaunrades darba koordinācija un darbu rezultātu publicēšana.
Lai likumprojekts stātos spēkā, tas jāizskata Saeimā vēl otrajā un trešajā lasījumā.
Informāciju sagatavoja
Saeimas Preses dienests