Mūzika
Kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, foto: Reinis Hofmanis
Foto: Reinis Hofmanis.

VSIA “Latvijas Koncerti” organizētā “Rudens kamermūzikas festivāla” ietvaros 11. oktobra vakarā Latvijas Universitātes Lielajā aulā  koncertprogrammā “Sinfonietta Rīga. Bahs, Taveners, Makmilans”  uzstāsies talantīgais melnbalto taustiņu pavēlnieks Reinis Zariņš un kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”. Koncertā skanēs Johana Sebastiāna Baha Koncerts reminorā BWV 1052, Džona Tavenera “Pratirùpa” un Džeimsa Makmilana “A Meditation on Iona”.

Reiņa Zariņa klavierspēlei piemīt teju hipnotizējošs spēks – šis talantīgais melnbalto taustiņu pavēlnieks savā īpašajā skaņas izjūtas pasaulē klausītājus ievilina nevis ar ārišķīgi žilbinošu virtuozitāti, bet gan ar domas dziļumu un daudzslāņainību, pārsteidzot ar apbrīnojamu balansu starp ļoti personīgu un objektīvu skatījumu uz mūziku. Kas līdzīgs piemīt arī šajā koncertprogrammā iekļauto komponistu skaņumākslai, kuru citstarp caurstrāvo padziļināta interese par garīgumu un vieno vēlme runāt par ticību, cerību un mīlestību. Mūslaiku ievērojamākais skotu skaņdaris Džeimss Makmilans miera ieskautajā “Meditācijā par Aijonu” ar smalku pacietību glezno izmēros necilo Hebridu salu, kamēr angļu meistars Džons Taveners savā sanskrita iedvesmotajā partitūrā “Pratirùpa” ar tik iezīmīgo klaviersolo lomu aicina reflektēt par dievišķās klātesamības skaistumu, kas dzīvo ikkatrā no mums. Savukārt vācu baroka grands Johans Sebastiāns Bahs pat vienā no saviem slavenākajiem “laicīgajiem” darbiem – taustiņinstrumentiem rakstītajā reminora koncertā – apliecina ticību Visvarenajam. 

“Gadu laikā ir izveidojusies kāda neredzama, bet cieša garīga saite ar pianistu Reini Zariņu. Nevarētu teikt, ka mēs tiekamies sevišķi bieži, taču jebkura sadarbība, vai tas būtu uz skatuves, vai skaņu ierakstu studijā, nes sev līdzi kādu īpašu dvēseli ievibrējošu stīgu. Šim koncertam varētu dot tādu, iespējams, apakšnosaukumu – “Dvēseles svētceļnieki”. Šajā koncertā skanēs Johans Sebastiāns Bahs, Džeimss Makmilans, Džons Taveners – komponisti, kuriem, šķiet, kāda cita, augstāka pasaule ir svarīgāka par šo, kurā mēs dzīvojam šeit un šobrīd,” par koncertu stāsta “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskais vadītājs un diriģents Normunds Šnē.

Reinis Zariņš ir viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem, dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, spožs solists un prasmīgs kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu autors.

Reinis Zariņš ir četrkārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (2011., 2013., 2015., 2020.) un Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks. Piedalījies daudzos prestižos festivālos: Lucernas festivālā, Kremerata Baltica festivālā, Bātas, Norfolkas un Jaunskotijas starptautiskajos mūzikas festivālos. Viņš muzicējis pasaules labākajās koncertzālēs — Amsterdamas Concertgebouw, Ņujorkas Kārnegī Veila zālē, Londonas Vigmora zālē, Maskavas Čaikovska zālē.

Vēl “Rudens kamermūzikas festivāla” ietvaros būs dzirdami šādi koncerti:

5. oktobrī “Dzintaru koncertzāles” Mazajā zālē “Rudens kamermūzikas festivālu” atklās pasaulslavenais stīgu kvartets “Modiljāni”, kas koncertē nozīmīgākajos Eiropas kamermūzikas festivālos un sniedz koncertus slavenākajās koncertzālēs. Šoreiz mūziķi klausītājiem piedāvās īpaši izsmalcinātu programmu, kuras saknes meklējamas mākslas tradīcijām bagātajā Vīnē. Koncertā skanēs Ludviga van Bēthovena Astotais stīgu kvartets miminorā, Johannesa Brāmsa Trešais stīgu kvartets Sibemolmažorā un Antona Vēberna Pieci skaņdarbi stīgu kvaretam.

12. oktobrī “Dzintaru koncertzāles” Mazajā zālē programmā ”Divi Osokini. Haidns, Bēthovens, Ravels” uz skatuves tiksies divi virtuozi pianisti, tēvs un dēls  - Sergejs un Andrejs Osokini, kuri vienlīdz labi izbauda gan solo muzicēšanu, gan saspēles prieku. Programmā Jozefa Haidna, Ludviga van Bēthovena, Morisa Ravela un Kloda Debisī skaņdarbi.

Savukārt 16.oktobrī “Mazajā ģildē” būs klausāma koncertprogramma “Pastkartes no Kurzemes”.

Amsterdamas Karaliskā “Concertgebouw orķestra altu grupas koncertmeistare Santa Vižine, Leipcigas “Gewandhaus” orķestra kontrabasu grupas mūziķis Matīss Eisaks un Lielās mūzikas balvas laureāte, dinamiskā pianiste Agnese Egliņa satiekas Rīgā, lai vienotos kamermūzikas programmā, kuras kopsaucējs meklējams Kurzemē. Programmā – Pēteris Vasks “Sonāte kontrabasam”, Tālivaldis Ķeniņš “Partita breve” altam un klavierēm, Gundaris Pone “Grand duo funebre” altam un kontrabasam”, Gundaris Pone “Pastkartes no Kurzemes” klavierēm.

17.oktobrī “Dzintaru koncertzāles” Mazajā zālē “Rudens kamermūzikas festivālu” noslēgs emocijām bagāts un mīlestības pilns vokālās mūzikas koncerts. Lielās mūzikas balvas laureāte, dziedātāja Katrīna Paula Felsberga un leģendārais pianists Malkolms Martino koncertprogrammā savīs austriešu dziesmu ģēniju daiļradi un latviešu vokālās mūzikas klasiku. Klausītājus priecēs  Riharda Štrausa, Franča Šūberta, Klāras Šūmanes, Hugo Volfa un Lūcijas Garūtas mūzika.

Festivāls notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

“Rudens kamermūzikas festivāla” patrons – komponists Pēteris Vasks.

Biļetes iespējams iegādāties „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā. 

„Rudens kamermūzikas festivāla“ tīmekļvietnē www.kamermuzika.lv.

 

Papildu informācija:
Ieva Mora
VISA “Latvijas Koncerti” sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: +371 26409474
E-pasts: ieva.mora@latvijaskoncerti.lv