Š.g. 15. jūnijā projekta „Latvijas romu platforma II: dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās” ietvaros Rīgā notika Latvijas romu platformas sanāksme. Īpaša uzmanība tajā tika pievērsta trīs tematiskajiem problēmjautājumiem, ko dalībnieki padziļināti apsprieda darba grupās:
romu jauniešu izglītošana un iesaistīšana, piemēram, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras aktivitātēs, u.c. „Jauniešu garantijas” atbalsta pasākumos;
romu iesaiste darba tirgū;
romu sieviešu izglītošana un līdzdalības veicināšana pilsoniskās sabiedrības attīstībā un romu integrācijas politikas īstenošanā.Projekta noslēguma sanāksmes ietvaros Kultūras ministrijas (KM) izveidotās Romu integrācijas politikas īstenošanas konsultatīvās padomes un Reģionālo ekspertu tīkla romu integrācijas jautājumos locekļi, pārstāvji no Latvijas romu pilsoniskās sabiedrības, kā arī eksperti iepazinās arī ar projekta gaitā īstenoto aktivitāšu rezultātiem un panākumiem, kā arī apsprieda esošās pieejas un risinājumus, lai turpmāk efektīvāk īstenotu projektu un koordinētu romu integrācijas politiku nacionālajā līmenī.
Īpaši izceļama romu mediatoru aktīvā līdzdalība sanāksmē, kas palīdzēja veicināt praktisku diskusiju par aktuālajiem romu integrācijas un atbalsta pasākumiem, kas ir paredzēti projekta turpinājumā.
Projekta ietvaros attīstītā romu mediatoru darbības prakse piecās Latvijas pašvaldībās tika atzīta par vislielāko projekta panākumu. Kopumā pieci romu mediatori 7 mēnešu laikā sadarbojušies ar 134 romu ģimenēm un snieguši palīdzību vairāk nekā 170 romu tautības cilvēkiem. Apzinot šīs prakses rezultātus un ieteikumus romu mediatoru darbības attīstībai, plānots sadarbībā ar pašvaldībām sniegt romu mediatoru darbības atbalstu arī projekta „Latvijas romu platforma” nākamajā posmā. Romu mediatora galvenais uzdevums ir veicināt un nodrošināt dialogu un sadarbību starp romu ģimenēm un pašvaldības iestāžu, kā arī valsts aģentūru speciālistiem dažādās jomās. Šāds mediators palīdz apzināt romu situāciju un problemātiskos jautājumus vietējā līmenī, un, sadarbībā ar pašvaldības sociālo lietu pārvaldes, izglītības pārvaldies un citu iestāžu pārstāvjiem, atrast atbilstošus risinājumus, lai veicinātu sociālā un nabadzības riskā nonākušo romu integrāciju un sociālo iekļaušanu vietējā līmenī.
Projekta ietvaros sasniegtie rezultāti, ekspertu ieteikumi un darba grupu secinājumi palīdzēs īstenot Latvijas platformas projekta turpinājumu, kā arī kļūs par pamatu nākamā projekta pieteikuma izstrādei un palīdzēs efektīvi attīstīt romu integrācijas politiku.
Deniss Kretalovs, projekta vadītājs: „Šī projekta moto bija – dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās! Izvērtējot projekta rezultātus var secināt, ka izvirzītais mērķis un visi nospraustie uzdevumi ir sasniegti: veicināta romu pārstāvju, it īpaši romu jauniešu un sieviešu līdzdalība un iesaistīšanās pilsoniskās sabiedrības veidošanā un romu integrācijas politikas īstenošanā; pateicoties romu mediatoriem uzlabojusies sadarbība un dialogs starp valsts un pašvaldību iestāžu speciālistiem un romu ģimenēm; atbalstīta politikas īstenošanā iesaistīto pušu savstarpēja mācīšanās un paraugprakses apmaiņa par romu integrāciju vietējā un reģionālajā līmenī; attīstīts dialogs starp romiem un darba devējiem; kā arī sekmēts romu NVO pārstāvju spējas. Kopumā projekta pasākumos piedalījās 376 dalībnieki no 18 pilsētām un novadiem, t.sk. 257 romu pārstāvji, 119 valsts un pašvaldības iestāžu pārstāvji, citu NVO pārstāvji. Esam gandarīti, ka varējām iesaistīt projektā tik daudz romu tautības cilvēku! Tas bija iespējams pateicos saliedētai komandai, kopīgajiem spēkiem, savstarpējam atbalstam un uzticībai. Sagaidām vēl labākus rezultātus nākamajā Latvijas romu platformas projektā.”
Projekta noslēguma sanāksme piedalījās eksperti un romu tautības pārstāvji no Rīgas, Ventspils, Jelgavas, Valmieras, Viļakas, Sabiles, Jūrmalas un Daugavpils pilsētām, kā arī Dobeles, Kandavas un Limbažu novada, izsakot savu viedokli, iesaistoties diskusijās un ierosinot praktiskus priekšlikumus romu integrācijas pasākumu īstenošanai.
Papildu informācija par projektu
Projektu īsteno KM Eiropas Savienības programmas „Tiesības, vienlīdzība un pilsonība 2014 – 2020” projekta „Latvijas romu platforma II: dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās” ietvaros. Projekta mērķis - attīstīt 2016. gadā izveidoto Latvijas romu platformu, veicinot sadarbību, konsultāciju un dialogu starp romu pilsonisko sabiedrību, īpaši romu jauniešiem, valsts un pašvaldību iestāžu pārstāvjiem, darba devējiem un sociālajiem partneriem, lai nodrošinātu plašāku iesaistīto personu efektīvu līdzdalību romu integrācijas politikas pasākumu kopuma īstenošanā un koordinācijā valsts, reģionālā un vietējā līmenī.
Projekta pasākumos piedalās pārstāvji no 18 Latvijas pilsētu un novadu pašvaldībām: Daugavpils, Jelgavas, Jēkabpils, Jūrmalas, Rīgas, Sabiles, Valmieras, Ventspils un Viļakas pilsētām, kā arī no Dobeles, Kandavas, Krāslavas, Limbažu, Madonas, Rēzeknes, Preiļu, Rūjienas un Tukuma novadiem.
Latvijas romu platforma nav jaunizveidota struktūra vai koordinācijas mehānisms, tas ir aktivitāšu kopums, lai uzlabotu visu romu integrācijas procesā iesaistīto pušu sadarbību, komunikāciju, pieredzes apmaiņu un informētību. Lai darbinātu platformu tiks izmantoti jau pastāvošie koordinācijas mehānismi kā Romu integrācijas politikas īstenošanas konsultatīvā padome un Reģionālais ekspertu tīkls romu integrācijas jautājumos, kā arī aktīvās NVO un speciālisti no pašvaldībām.
Detalizētāka informācija par projekta ietvaros īstenotajiem pasākumiem un sasniegtajiem rezultātiem pieejama KM tīmekļvietnē.
Projekta turpinājums „Latvijas romu platforma III: sadarbības un līdzdalības veicināšana” atbalstīts Ministru kabineta 2018. gada 5. jūnija sēdē un tiks īstenots no š.g. 16. jūlija līdz 2019. gada 15. jūlijam.
Šīs pasākums ir īstenots projekta „Latvijas romu platforma II: dialogs, līdzdalība un savstarpēja mācīšanās” ietvaros (līgums nr.763963-NRP2-LV) ar Eiropas Savienības programmas „Tiesības, vienlīdzība un pilsonība 2014 – 2020” finansiālo atbalstu. Par pasākuma saturu atbild Kultūras ministrija un tajā nav atspoguļots Eiropas Komisijas viedoklis.
Papildu informācijai:
Lita Kokale,
Kultūras ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
67330343, 26469946
Lita.Kokale@km.gov.lv