Muzeji Vizuālā māksla
Ludolfs Liberts. Faraons. Kostīma skice Džuzepes Verdi operas “Aīda” iestudējumam Lietuvas Valsts teātrī. 1927. Papīrs, zīmulis, tempera, zelta bronzas krāsa. Rakstniecības un mūzikas muzeja kolekcija. Publicitātes foto

Tuvojoties izstādes “Ludolfs Liberts – Art Deco teātra karalis” noslēgumam, otrdien, 2023. gada 14. februārī, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas lekciju “Vēlreiz par Ludolfu Libertu”, kurā viņa pastāstīs par mākslinieka scenogrāfijas veikumu Lietuvā.

2022. gadā apritēja 100 gadu kopš pirmā baleta iestudējuma Latvijas Nacionālajā operā. Par godu šim notikumam Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs sarīkoja nelielu izstādi “Ludolfs Liberts – Art Deco teātra karalis”, kas norisinās vēl tikai līdz 25. februārim.

Ludolfs Liberts (1895–1959) ir viens no spilgtākajiem latviešu teātra māksliniekiem. Viņa radītās scenogrāfijas un kostīmi iekaroja skatītāju un klausītāju sirdis ne tikai uz Latvijas Nacionālās operas skatuves, bet arī ārpus tās. Liberta dekorētie uzvedumi pildīja kases Zviedrijā, Somijā, Horvātijā un citur. Īpaši laba sadarbība māksliniekam izveidojās ar Lietuvas Valsts teātri Kauņā, kur tika iestudēta Džuzepes Verdi opera “Aīda” (1926), Kamila Sensānsa “Samsons un Dalila” (1931./1932.), Džakomo Meierbēra “Hugenoti” (1931./1932.), Pētera Čaikovska balets “Gulbju ezers” (1931./1932.).

Izstādes kuratore Dr. art. Nataļja Jevsejeva pērnā gada decembrī devās braucienā uz Viļņu, lai iepazītos ar Lietuvas Teātra, mūzikas un kino muzeja kolekciju, kurā glabājas diezgan paprāvs skaits ar Ludolfa Liberta veidotajām skicēm, kā arī kostīms un pat tā apavi. Savā lekcijā, kas notiks Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā 14. februārī, mākslas zinātniece pastāstīs par izpētītiem materiāliem un interesantiem jaunatklātiem faktiem. Piemēram, Lietuvas muzejā atrodamas fotogrāfijas no izrādēm, kurām Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā ir tikai meti, ļaujot ieraudzīt, kā Liberta zīmētie tērpi izskatījās visā to krāšņumā uzveduma laikā. Tāpat sadarbībā ar Lietuvas kolēģiem izdevās atšifrēt vairākus autora mākslas darbus gan Viļņas, gan Rīgas muzeju krājumos, kas palīdz saprast, kurai izrādei katra konkrētā skice bija domāta. Lekcijas apmeklētāji varēs ne tikai ieraudzīt šī pētījuma rezultātus prezentācijā ar attēliem no Lietuvas muzeja krājuma, bet arī salīdzināt tos ar darbiem no Latvijas muzeju kolekcijām, kas šobrīd redzami muzejā pie sienām.

Izcilā latviešu mākslinieka radošā mantojuma daļa no Lietuvas Teātra, mūzikas un kino muzeja 2024. gada otrajā pusē ceļos uz Latviju, jo Nataļja Jevsejeva kūrēs apjomīgu Ludolfa Liberta daiļrades retrospekciju Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē, kas aptvers meistara bagātīgo scenogrāfisko veikumu un glezniecību. Apvienojot izstādē eksponātus no Latvijas un Lietuvas, apmeklētājiem būs dota iespēja apskatīt un aptvert, cik radošs un daudzpusīgs ir bijis mākslinieks.

Uz tikšanos Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā laipni aicināts ikviens!

Biļešu cena: pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR.
Gada biļetes īpašniekiem lekcijas apmeklējums ir bez maksas.

Pirms lekcijas apmeklētāji varēs iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi.

Vietu skaits ierobežots.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pa tālruni +371 67 288 800 vai e-pastu sbm@lnmm.lv.

Papildu informācija:
Dr. art. Nataļja Jevsejeva, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: +371 67 288 800, E: Natalja.Jevsejeva@lnmm.lv

Pasākuma koordinatore:
Elvija Pohomova, vecākā speciāliste / Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: +371 67 288 800, E: Elvija.Pohomova@lnmm.lv 

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs
TWITTER: @RSunABmuzejs
INSTAGRAM: @RSunABmuzejs
#lnmm
#MansMuzejs

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67 357 527
GSM: +371 26 593 495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs