Kultūrizglītība
Astoņpadsmitās konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti” vizuālais materiāls

No 2024. gada 5. līdz 8. novembrim norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) organizētā konferenču sērija “Kultūras Krustpunkti XVIII”, kas piedāvās kultūras un mākslas nozarē ieinteresētajiem vairāk nekā 90 pētījumu prezentācijas, priekšlasījumus un diskusijas. Latvijas un ārvalstu zinātnieki, mākslinieki un kultūras jomas praktiķi  pārskatīs mūsu brīvības mērogu un vērtību hierarhijas, atklās un izgaismos tās robežsituācijas, ārējās un iekšējās barjeras, ar kurām sastopas mūsdienu cilvēki, kopienas un valstis. Arī pats notikums – “Kultūras Krustpunktu” konferenču sērija šogad piedzīvo savu pilngadību, kas izpaužas arī programmas saturā – jauni, pārsteidzoši pētījumu virzieni, drosmīgi tematu un problēmu risinājumu piedāvājumi. Konferences 18 gadu vēsture ļauj runāt par  Latvijas kultūras un mākslas pētniecības brieduma, nozīmības un pat identitātes jautājumiem.

5. novembrī plkst. 14.00–17.00 Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Pils laukums 3, Rīga) norisināsies LKA, UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedras un Latvijas Nacionālā kultūras centra kopīgi organizētais seminārs “Kā aizsargāt tradicionālās amatniecības prasmes Latvijā?”. Seminārā mantojuma nozares pētnieki prezentēs aktuālākos amatniecības jomas procesiem veltītos pētījumus, vērtēs jauno Eiropas Savienības tiesību regulējumu amatniecībai un Latvijas pieredzi saistībā ar pārtikas produktu nosaukumu aizsardzību. Semināra noslēgumā norisināsies diskusija “Vai tradicionālās amatniecības prasmes Latvijā ir atpazītas un pieprasītas?”, kurā tiksies amatniecības praktiķi un politikas īstenotāji, lai izceltu jomai aktuālos jautājumus Latvijā un to risinājumu iespējas. Semināra apmeklējums ir bez maksas, iepriekš reģistrējoties: ej.uz/apmekletseminaru.

6. novembrī plkst. 10.00–17.40 Tabakas fabrikas mazajā zālē (Miera iela 58a, Rīga) konferenču sērijas plenārsēdē “Robežu pārkāpšana mākslā un zinātnē” kultūras nozares pētnieki un praktiķi pievērsīsies robežas jēdziena populistiskajam, naivi romantiskajam un zinātniski analītiskajam diskursam, atklājot tā hameleonisko klātesamību visdaudzveidīgākajās kultūras un mākslas formās, sākot no ikdienišķi  pazīstamām, beidzot ar eksistenciāli izšķirošām. Mūsu pašu un citu noteiktās robežas, robežas starp dzīvību un nāvi, paaudzēm, teritorijām, kultūrām, mākslām, identitātēm, izpratni, atmiņām, "labo" un "slikto" kultūras piedāvājumu ir tikai aizsākums sarunai.

Plenārsēdē uzstāsies LKA rektors Dāvis Sīmanis, pētnieki Anda Laķe, Lolita Ozoliņa, Andris Hiršs, Gustavs Strenga un Agnese Hermane, kā arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja Inga Surgunte, dramaturgs Evarts Melnalksnis, kino režisors Andris Gauja, teātra režisors Elmārs Seņkovs, kā arī aktrise un rakstniece Zane Daudziņa. Plenārsēde būs skatāma arī tiešsaistē LKA Facebook lapā un Youtube kanālā.

7. un 8. novembrī LKA (Ludzas iela 24, Rīga) norisināsies konferences darbs tematiskajās sekcijās, sniedzot iespēju pētniekiem un nozares speciālistiem dalīties savu pētījumu rezultātos, secinājumos un ierosinājumos.  Septiņās tematiskajās sekcijās savu pētījumu rezultātus prezentēs vairāk nekā 80 pētnieki un kultūras nozares praktiķi. Interesentiem būs iespēja apmeklēt tādas sekcijas kā Kultūras mantojums: aktuālie jaunatklājumi un jaunatklātās aktualitātes, Kultūra, māksla un sabiedrība, Telpas vs virtuālās telpas izaicinājumi laikmetīgajā mākslā, Starpkultūru komunikācija un valodas lietojums kultūrā, Māksla, literatūra un vizualitāte. Aicinām pievērst uzmanību sekciju norises laikiem, kas var atšķirties!

Angļu valodā norisināsies sekcija “How to make it visible? Assessing social and economic impact in creative and cultural industries”, kurā pētnieki no Latvijas, Nīderlandes, Beļģijas un Ziemeļmaķedonijas pievērsīsies sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtēšanai radošajās un kultūras nozarēs. Šī sekcija ir daļa no pētījuma projekta "Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai / CERS" darba posma "Kultūras un radošo nozaru sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtējuma pieeju attīstība", kura mērķis ir izstrādāt jaunas teorētiskas un empīriskas pieejas kultūras un radošo nozaru sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtēšanai.

Skatuves mākslai veltītā sekcija norisināsies 7. novembrī plkst. 12.00–16.30 LKA teātra mājas “Zirgu pasts” Karamazovu zālē (Dzirnavu iela 46, Rīga).  

Konferenču sērijas programma

Konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti” notikumi bez maksas pieejami ikvienam interesentam.

 

Plašāka informācija,
Aija Lūse,
Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja

Latvijas Kultūras akadēmija
+371 29107218, aija.luse@lka.edu.lv
www.lka.edu.lv
instagram.com/lkakademija/
facebook.com/LKAkademija