Vizuālā māksla
Oleksandrs Sirus “PolePixel” centrā Lionā, Francijā. RIXC publicitātes foto
Oleksandrs Sirus “PolePixel” centrā Lionā, Francijā. RIXC publicitātes foto.

Šonedēļ MEET Digitālās kultūras centrā Milānā tiks atklāta vērienīga starptautiska jauno mediju mākslinieku izstāde, kas ir noslēgums vairāku gadu sadarbībai starp tādām vadošām digitālās mākslas organizācijām Eiropā kā RIXC no Rīgas, MEET Digitālā kultūras centra no Milānas, Publiskās mākslas laboratorijas no Berlīnes un citām, kuras ir dibinātājas vērienīgam un augošam Eiropas sadarbības projektam “AUGE – Augmentētā Eiropa”, kas ir īpaši adresēts plašām jauniešu auditorijām. Projekts AUGE tiecās aktulizēt tādus izaicinājumus kā daudzveidība un sociālā iekļaušana, klimata pārmaiņas, nākotnes nodarbinātība un daba un datu naratīvi. 

Projekta mērķis bija izveidot Eiropas jauniešu, jauno mākslinieku un aktīvistu platformu, lai veidotu Eiropas nākotni ar digitālo mediju palīdzību, veidojot jaunas idejas, kas iedvesmotu un radītu veidus kā dzīvot Eiropā ilgtspējīgā, iekļaujošā un skaistā veidā.

Projekta AUGE ietvaros 2023. un 2024. gadā norisinājās starptautiski artatoni (mākslas hakatoni) un jauno mākslinieku rezidences Eiropas digtālās mākslas centros Milānā, Rīgā, Berlīnē, Atēnās, Barselonā un Gdaņskā.

AUGE noslēguma izstādē MEET Digitālās mākslas centrā Milānā tiks izstādīti jauni digitālās mākslas darbi, tostarp arī Jauno mediju kultūras centrs RIXC producētais virtuālās realitātes (VR) mākslas darbs “Decentrālzeme. Atklājot invāzijas: Trīs-pakāpju Odiseja” (Decentraland. Unraveling Invasions: A Tri-Stage Odyssey), kura autori ir RIXC rezidenču mākslinieki no Ukrainas – Oleksandrs Sirus, Dmitro Tentjuks un Danils Sjabro (Oleksandr Sirous, Dmytro Tentiuk, Danil Siabro). Ukraiņu mākslinieku jauradītais VR mākslas darbs “Decentrālzeme” atklāj kultūras, ekoloģisko un ekonomisko invāziju tādos reģionos kā Ukraina, Latvija un pārējā Eiropa, uzsverot tehnoloģiju veicināto cilvēku mijiedarbības invazīvo raksturu. 

Starptautiskā jauno mediju mākslinieku izstāde AUGE būs apskatāma no 23. līdz 26. maijam MEET Digitālās mākslas centrā Milānā, noslēdzot vairāku gadu Eiropas projekta “AUGE - Augmentētā Eiropa” sadarbību. AUGE Izstādes atklāšana notiks ceturtdien, 23. maijā plkst. 18:00 (CET), savukārt dienas programmā no plkst. 11:00-14:00 (pēc Latvijas laika) norisināsies “AUGE2” noslēguma artatons jauniešiem, kur varēs pieslēgties arī attālināti. Klātienē MEET Digitālās māksla centrā savu radošo projekta ideju prezentēs RIXC artatona ideju konkursa “Zaļās un digitālās nākotnes izaicinājumi” 1. vietas ieguvējs Lauris Šmits (Latvija), 2. vietas ieguvējs Oleksandrs Sirus (Ukraina), kā arī MEET artatona uzvarētājs Haralds Dravnieks (Latvija), un citu partneru rīkoto ideju konkursu uzvarētāji. 

Līdz 23. maijam pl. 11:00 aicinām jauniešus pieteikties dalībai attālināti AUGE noslēguma artatonā, kas norisināsies arī Metaversa platformā “Spatial”! Dalība ir bezmaksas. Lūdzam reģistrēties, lai saņemtu informāciju par pievienošanos Metaversa platformai: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXf5aCmfgw_gF_Jo4brPswoVXW6BKRF3BaMX0yxVUmBiLedg/viewform

AUGE NEXT VR un digitālās mākslas izstāde

Mākslas darbs “Decentrālzeme. Atklājot invāzijas: Trīs-pakāpju Odiseja” pievērsīsies "slēptās invāzijas" tēmai, apvienojot datus no dažādiem avotiem, tostarp globālām datubāzēm un kartēm. Tas koncentrēsies uz kultūras, ekoloģisko un ekonomisko invāziju tādos reģionos kā Ukraina, Latvija un pārējā Eiropa, uzsverot tehnoloģiju veicināto cilvēku mijiedarbības invazīvo raksturu.

Virtuālās realitātes pieredzes centrā ir liela būtne, kas reprezentē “slēptās invāzijas” dažādos aspektus. Darba interaktīvais aspekts paredz, ka dalībnieki izjauc šo būtni spēles formātā,  simbolizējot būtnes atbrīvošanu un kontroles decentralizāciju. Šis akts kalpo kā metafora par atbildības nodošanu atpakaļ indivīdiem no automatizētām sistēmām, uzsverot personīgās atbildības nozīmi daudzveidības saglabāšanā.

 

Starpautiskajā izstādē piedalās mākslinieki, kas ir veidojuši mākslas darbus par kādu no “AUGE NEXT” partneru organizēto artatonu izaicinājumiem sadarbībā ar attiecīgo partneri rezidencē: Oleksandrs Sirus, Dmitro Tentjuks un Danils Sjabro (Ukraina) par klimata pārmaiņām un imersīvo mākslu (RIXC, Latvija), Manuels Makadamia (Manuel Macadamia, Itālija) par digitālo utopiju, mākslīgo intelektu un dabu (MEET, Itālija), “Anecoica Studio” (Vācija) par dabu, datiem un klimata iesaistes naratīviem (Publiskā mākslas laboratorija, Vācija) un Konans Makaivors (Conan McIvor, Īrija) par paplašināto metaversu un nākotnes profesijām (Atēnu Digitālās mākslas festivāls / ADAF, Grieķija).

Oleksandrs Sirus ir skaņu un mediju mākslinieks, kas strādā ar lielām datu kopām un mijiedarbības un komunikācijas principiem tīmekļa vidē, kā arī veido sarežģītas simulācijas vides, izmantojot mākslīgo intelektu. Viņa pieredze animācijā un komiksu veidošanā ir ietekmējusi viņa praksi, liekot viņam pastāvīgi meklēt netriviālu pieeju stāstu stāstīšanai un kompozīcijai mediju darbos.

Dmitro Tentjuks un Oleksandrs Sirus. Performance “Reteritorializācija” (Reterritorialization) ZKM centrā Karlsrūē, Vācijā, 2024. RIXC publicitātes foto.

Danils Sjabro ir starpdisciplinārs mākslinieks, programmētājs un pedagogs, kurš dzīvo Kijivā. Viņu fascinē tehnoloģiju vēsturiskie, fiktīvie un decentralizētie pielietojumi. Viņš bieži pēta rīkus no dažādām perspektīvām, bieži vien ar humoru.

Dmitro Tentjuks ir multidisciplinārs mākslinieks, mūziķis un dizainers, kurš dzīvo Kijivā un veido video, instalācijas un audiovizuālas performances. Izmantojot jaunos medijus un tehnoloģijas, viņa darbi pēta robežu starp digitālo pasauli un realitāti.

RIXC / AUGE2 artatona "Blokķēdes, māksla un klimats: Zaļas un digitālas nākotnes izaicinājumi” ideju konkursa uzvarētāji Lauris Šmits un Oleksandrs Sirus. RIXC publicitātes attēls.

AUGE2 noslēguma artatons jauniešiem

“AUGE2” artaonu sērijā no 2023. līdz 2024. gadam 5 artatonos piedalījās vairāk kā 600 jaunieši, kas diskutēja par tādām tēmām kā blokķēdes, māksla un klimats – zaļās un digitālās nākotnes izaicinājumi (RIXC), medijpratība un digitālās prasmes – digitālā utopija, mākslīgais intelekts un viltus ziņas (MEET), dzimumu līdztiesība un iekļaušana (Espronceda), dabas datu naratīvi – klimats, ilgtspējība un mākslas aktīvisms (PAL) un mūsdienu demokrātija, tehnoloģiskās attīstības iespējas un izaicinājumi (Laznia).

23. maijā pl. 11.00 (pēc Latvijas laika) noslēguma artatonā  Milānā un tiešsaistē metaversa platformā “Spatial” noslēdzas projekta “AUGE2” starptautisko artatonu sērija jauniešiem, ko organizē projekta partneri MEET (Itālija) par , RIXC (Latvija), PAL (Vācija), Espronceda Mākslas un kultūras institūts (Spānija) un Laznia laikmetīgās mākslas centrs (Polija).

Noslēguma pasākumā piedalīsies RIXC 2023. gada artatona "Zaļas un digitālas nākotnes izaicinājumi” ideju konkursa uzvarētāji Lauris Šmits (Latvija) un Oleksandrs Sirus (Ukraina), no kuriem 1. vietas ieguvējs Lauris Šmits prezentēs savu projekta ideju par mākslu, mākslīgo intelektu un metaversu – realitātes izmaiņām.

Pasākumā norisināsies atskats uz iepriekšējiem artatoniem un iepazīšanās ar projekta partneriem, no kuriem RIXC Milānā pārstāvēs AUGE Rīga projekta koordinatore Līva Siliņa. “AUGE2” partneru ideju konkursa uzvarētāji, kas arī prezentēs projektu idejas ir MEET uzvarētājs Haralds Dravnieks (Latvija), Publiskās mākslas laboratorijas uzvarētājs Franko Belli (Franco Belli, Itālija), Laznia uzvarētājs Jičings Čens (Yiqing Chen, Ķīna) un Espronceda uzvarētāja Karlota Premaci (Carlotta Premazzi, Itālija).

Programmu papildinās arī māksliniece Nouras Tafešes (Noura Tafeche) vieslekcija – māksliniece veido instalācijas un video, kā arī veic pētījumus par jauno mediju studijām, valodu filosofiju un digitālo mikro-kultūru estētiku.

Noslēguma artatonam 23. maijā, 11:00-14:00 (pēc Latvijas laika), aicinām attālināti pieslēgties jauniešus vecumā līdz 30 gadiem – tiešsaistē pasākums norisinās Metaversa platformā “Spatial”, kam katrs dalībnieks var pieslēgties ar interneta pārlūku datorā vai aplikāciju telefonā.

Izveidojiet platformā savu avataru un klausieties prezentācijas un vieslekciju platformā virtuāli! Dalība pasākumā ir bez maksas. Lai piedalītos pasākumā un saņemtu informāciju par pievienošanos Metaversa platformai, aicinām reģistrēties līdz 23. maijam pl. 11:00 šeit: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXf5aCmfgw_gF_Jo4brPswoVXW6BKRF3BaMX0yxVUmBiLedg/viewform

Eiropas sadarbības platformu “AUGE - Augmentētā Eiropa” 2020. gadā izveidoja Jauno mediju kultūras centrs RIXC (Rīga), MEET Digitālās kultūras centrs (Milāna) un Publiskā mākslas laboratorija (Berlīne). Turpmākos gados AUGE projekts ir audzis un attīstījies, 4 gadu laikā kopumā 13 artatonos un 4 rezidencēs iesaitot 1500 jauniešus no Itālijas, Latvijas, Vācijas un citām  Eiropas valstīm. AUGE noslēgumā Milānā šonedēļ norisināsos abu šobrīd notiekošo projektu partneru un dalībnieku tikšanās:
”AUGE2” projekta, ko līdzfinansē Eiropas Savienības programma "Pilsoņi, Vienlīdzība, Tiesības un Vērtības", partneri ir: MEET Digitālās kultūras centrs (Itālija), Jauno mediju kultūras centrs RIXC (Latvija), Publiskā mākslas laboratorija (Public Art Lab / PAL, Vācija), Espronceda Mākslas un kultūras institūts (Spānija) un Laznia laikmetīgās mākslas centrs (Polija).

Savukārt “AUGE NEXT” projekta, ko līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, partneri ir MEET Digitālās kultūras centrs (Itālija), Jauno mediju kultūras centrs RIXC (Latvija), Publiskā mākslas laboratorija (Public Art Lab / PAL, Vācija),  Atēnu digitālās mākslas festivāls (ADAF, Grieķija).

 

Plašāka informācija:
rixc.org
augenext.eu