Vizuālā māksla
Evija Pintāne, “Rūtiņu burtnīca”, fragments, 18 lpp., 17x21 cm, 2018
Evija Pintāne, “Rūtiņu burtnīca”, fragments, 18 lpp., 17x21 cm, 2018.

Rīgas Fotogrāfijas biennāles (RFB) – NEXT 2025 programma tiks atklāta jau aprīļa beigās ar tās centrālajiem notikumiem. 24. aprīlī plkst. 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālajā mākslas telpā “Pilot” tiks atklāta “Jaunais kurators!” balvas ieguvējas Robertas Atrastes izstāde “Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus”, un 25. aprīlī plkst. 18.00 ISSP galerijā – NEXT 2025 balvas “Meklējam jauno fotogrāfijā!” uzvarētājas Rūdu Ulasas personālizstāde “Sarežģītie objekti”. Savukārt 30. aprīlī plkst. 18.00 ISSP galerijā norisināsies Adama Mazura lekcija “Kas tālāk? Skats uz mūsdienu poļu fotogrāfiju”.

NEXT balva “Jaunais kurators!” aizsākta 2021. gadā sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) kuratoru studiju specialitāti, lai nodrošinātu platformu jaunajiem Latvijas kuratoriem un aktualizētu kuratora kā radošas personības un mediatora starp māksliniekiem, mākslas darbiem, skatītāju un sabiedrību nozīmi mūsdienu kultūras procesos. NEXT 2025 balvai varēja pieteikties Baltijas valstu jaunie kuratori. Šī gada konkursa uzvarētāja Roberta Atraste (LV, 1998), ieguvusi bakalaura grādu mākslas vēsturē un teorijā Latvijas Mākslas akadēmijā, pašlaik turpina studijas LMA kuratoru studiju specialitātē.

Izstādē “Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus” Roberta pievēršas birokrātijas un administratīvajiem procesiem mākslā. Lai arī šāda prakse bija sastopama vēl pirms konceptuālās mākslas, tieši 60. gados mākslinieki sāka darboties kā “menedžeri” un “ierēdņi”. Vizuālās mākslas pārstāvji bija starp pirmajiem, kas savu darbu producēšanu uzticēja citiem – nevis lai pilnībā likvidētu vai “dematerializētu” mākslas objektu, kā dažkārt tiek uzskatīts, bet lai pievērstos tādām darbībām kā reģistrēšana, dokumentēšana, arhivēšana, uzskaitīšana un indeksēšana. Mākslas vēsturē šādas prakses ierasti saista ar institucionālās kritikas jēdzienu. Tomēr ir iespējams tās skatīt arī citā gaismā, izceļot procedūru absurdos, poētiskos, psiholoģiskos un dažkārt pat patīkamos aspektus, kas bieži tiek ignorēti. Šīs izstādes mērķis ir izpētīt un parādīt birokrātijas un administratīvo procesu estētiku mūsdienu kontekstā. Izstāde “Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus” būs apskatāma LMA mākslas telpā “Pilot” no 25. aprīļa līdz 6. jūnijam. Izstādes dalībnieki: Jons Hantingtons (John Huntington, SE), Arta Kauliņa (LV), Sāra Kregholta-Trīra (Sara Krøgholt Trier, DK), Katarīna Mudista (Katariin Mudist, EE), Evija Pintāne (LV). Scenogrāfs: Krišjānis Beļavskis (LV).

Savukārt balva “Meklējam jauno fotogrāfijā!” pirmo reizi norisinājās 2016. gadā un kopš 2019. gada tiek īstenots sadarbībā ar ISSP galeriju, lai rosinātu Baltijas valstu jaunos māksliniekus vizuāli spēcīgos darbos atklāt konceptuāli dziļu, oriģinālu skatījumu uz sava laikmeta norisēm. Konkursa uzvarētājas Rūdu Ulasas (Ruudu Ulas, EE) personālizstāde “Sarežģītie objekti” ISSP galerijā būs apskatāma no 26. aprīļa līdz 30. maijam. Izstādes kuratore: Inga Brūvere (LV).

Rūdu Ulasa (1987) ieguvusi bakalaura grādu Glāzgovas mākslas skolā un maģistra grādu Londonas Karaliskās mākslas koledžā. 2023. gadā Rūdu ieguva arī Londonas Fotogrāfu galerijas jaunā talanta balvu. Projekts “Sarežģītie objekti” pēta kā taustāmus, tā psiholoģiskus krustpunktus caur fotogrāfiju. Katrs darbs virzās telpā starp pazīstamo un nezināmo, mudinot pārdomāt mūsu personiskās attiecības ar visuresošajām publiskajām un privātajām struktūrām. Šī izstāde tiecas attēlot veidus, kā pilsētas teritorijas un sadzīves sfēras saduras un saplūst, atstājot dīvainas formas spraugas, kurās iztēle mēģina interpretēt sakarības.

Izstādes atklāšanas vakarā, savus darbus prezentēs arī pārējie 2025. gada balvas “Meklējam jauno fotogrāfijā!” finālisti: Klauss Leo Rihters (Klaus Leo Richter, LT), Rīna Maide (Riin Maide, EE), Keiju Māsika (Keiu Maasik, EE), Gedvile Tamosjunaite (Gedvile Tamosiunaite, LT) un Paula Punkstiņa (LV).

Programmas nosaukums NEXT (tulkojumā no angļu valodas “nākamais”) ietver ideju par kustību. Nākamais ir pāreja, kas nekad nav droša, paredzama vai iepriekš zināma, ar savu tiešo un neatgriezenisko klātbūtni pastāvīgi jautājot – vai nākamajam ir kāda saistība ar bijušo? RFB – NEXT 2025 atklāšanas programmu papildinās mākslas vēsturnieka, kuratora un docenta Adama Mazura (Adam Mazur, PL) lekcija “Kas tālāk? Skats uz mūsdienu poļu fotogrāfiju”, pievēršoties fotogrāfijas jomai Polijā. Tajā šobrīd veidojas jauna institucionālā ainava, ko raksturo tradicionālo organizāciju marginalizēšanās, festivālu formāta degradēšanās un pārveidošanās, kā arī jauna tipa fotoinstitūciju rašanās. Adama Mazura lekcija notiks 30. aprīlī plkst. 18.00 ISSP galerijā, pasākums noritēs angļu valodā.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Fotogrāfija biennāles nosaukumā tiek izmantota kā apvienojošs jēdziens ļoti dažādām attēla veidošanas mākslinieciskajām praksēm, kas 21. gadsimtā turpina transformēt laikmetīgās mākslas valodu. Katru otro gadu norisinās Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT programma. Iepazīstinot ar jauniem, perspektīviem autoriem, NEXT programma nodrošina redzamību un platformu, lai jaunie mākslinieki un kuratori varētu pieteikt sevi plašākā kontekstā. Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2025 programma norisināsies no 24. aprīļa līdz 6. jūlijam ar plašu izstāžu un izglītības programmu, vārdu dodot Baltijas un citu valstu jaunajiem māksliniekiem un kuratoriem, kuri saturiski pievērsušies tēmas “neredzams, bet klātesošs” aspektiem.

Biedrība ISSP jau vairāk nekā 18 gadus darbojas laikmetīgās fotogrāfijas jomā, veidojot aktīvu fotogrāfijas vidi Latvijā, izglītojot jauno Latvijas fotogrāfijas autoru paaudzi un veicinot starptautisku apmaiņu.

Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) dibināta 1919. gadā, laikā, kad veidojās Latvijas Republika, un ir vadošā mākslas augstskola Latvijā. Iemiesojot radošuma un brīvības garu, LMA spējusi pastāvēt par savu neatkarību un mērķtiecīgi attīstīties – tā kļuvusi par reģionālā un Eiropas mērogā nozīmīgu mākslas institūciju, kuras mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu un konkurētspējīgu augstāko izglītību un vispusīgi attīstīt mākslu, dizainu un zinātni, tādējādi nodrošinot jaunrades un zinātniskās pētniecības vienotību un studiju nepārtrauktību.

Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālā mākslas telpa “Pilot” atrodas pašā Vecrīgas sirdī – Riharda Vāgnera ielā 3. Dibināta 2020. gadā, tā darbojas kā dinamiska radoša platforma ar mērķi veicināt jauno mākslinieku atpazīstamību un sniegt praktisku pieredzi izstāžu veidošanā jau studiju procesa laikā. Mākslas telpas programma sniedz ieskatu akadēmijas jaunrades aktualitātēs, ietver

starpdisciplinārus eksperimentus un īsteno gan pašmāju, gan starptautiskus sadarbības projektus. Izstāžu saturu veido studenti, absolventi, pasniedzēji un ārzemju viesi, nereti mijiedarbojoties. PILOT ir vide, kurā idejas uzņem apgriezienus un paceļas gaisā.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2025 sadarbības partneri un atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas valstspilsētas pašvaldība, Izstāžu zāle “Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa”, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Mākslas akadēmijas Eksperimentālā mākslas telpa “PILOT”, ISSP Galerija, galerija “Alma”galerija “Asni”, Kultūrtelpa “Smilga”, “VV Foundation”, “NoRoutine Books”, Rīgas Tehniskās jaunrades nams “Annas 2”, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Office for Contemporary Art Norway (OKA), Igaunijas Republikas vēstniecība Rīgā, Zviedrijas vēstniecība Rīgā, Somijas Republikas vēstniecība Rīgā, “Rīgas Mākslas nedēļa”, tipogrāfija “Adverts”, “Hibnerstudio”, “Rixwell Hotels”, “Arctic Paper”, Valmiermuižas alus darītava, Arterritory.com, Echo Gone Wrong, NOBA

Plašāka informācija:
www.rpbiennial.com
facebook.com/rigaphotographybiennial
instagram.com/rigaphotographybiennial/

 

Informāciju sagatavoja:
Eva Škenderska,
Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2024 komunikācijas vadītāja
e-pasts:
evaskenderska@gmail.com
Tālr.: +371 28765013