Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 ietvaros ģimenes un bērni no 8 līdz 12 gadu vecumam aicināti piedalīties radošajās darbnīcās „Ekrāns un bērns”. To laikā kopā ar mākslinieci Līgu Spundi būs iespēja radīt savu kluso dabu. Darbnīcas norisināsies 7. un 28. maijā izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa”. Ģimenes aicinātas ierasties sev ērtā laikā visas darbnīcu norises garumā no pulksten 12:00 līdz 16:00. Dalībai darbnīcās materiāli tiks nodrošināti uz vietas. Sadarbībā ar Latvijas uzņēmumu „VReach”, kas izstrādā terapijas metodi ar virtuālās realitātes tehnoloģijām, darbnīcas būs piemērotas arī bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.
Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 notikumus vienojošā tēma ir izolācija un tās dažādās izpausmes un ietekme. Darbnīcas notiks izstādes “Ekrāna ēra III: Klusā daba” papildinošās izglītības programmas ietvaros. Izstāde, kura apmeklētājiem būs atvērta līdz pat 12. jūnijam, aicina no jauna mācīties uztvert informāciju, ko mums mūsdienās sniedz attēls. Proti, jaunajā laikmetā – ekrāna ērā – tādas tradicionālās žanriskās izpausmes kā portrets, ainava un klusā daba ir pārvērtušies līdz nepazīšanai.
Fotogrāfijas nozīme un tās uztvere neapšaubāmi mainās tehnoloģiskā progresa iespaidā, un tās vienlaikus spēj izklaidēt, atvieglot darbu, kā arī veicināt informācijas un zināšanu ātru apgūšanu. Mūsdienās jau pavisam mazi bērni, sākumā intuitīvi, vēlāk apzināti, patērē plašu tehnoloģiju piedāvājuma klāstu – multfilmas, spēles un sociālos tīklus. Kopā ar mākslinieci Līgu Spundi meistardarbnīcā “Ekrāns un bērns” bērniem un jauniešiem būs iespēja veidot savu ekrānu pasauli un tādējādi radīt mūsu laikmeta kluso dabu.
Pasākumu programmā sevišķa uzmanība tiek pievērsta sabiedrības dažādībai, īpaši domājot par iekļaujošākas nākotnes sabiedrības veidošanu. Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 izglītības programmas pasākumu kuratore Agnese Zviedre skaidro: „Ar mākslas palīdzību ir iespējams gan pārvarēt sociālās stigmas, gan iedvesmot radošākas un iekļaujošākas nākotnes veidošanu. Meistardarbnīca ir domāta gan bērniem, gan vecākiem, lai rosinātu domāt par to, kādi mēs vēlamies būt un kādu mēs vēlamies redzēt nākotni mūsu bērniem. Daudzveidības pieņemšana var veidot pieejamāku un iekļaujošāku nākotnes kluso dabu gan ar, gan arī bez ekrāniem.”
Sadarbībā ar uzņēmumu „VReach”, darbnīcās „Ekrāns un bērns” būs iespēja izmēģināt virtuālās realitātes brilles, radot drošu, no kairinātājiem brīvu vidi, tādējādi veicinot iespēju ātrāk adaptēties jaunā telpā.
Māksliniece Līga Spunde ir jau vadījusi vairākas darbnīcas bērniem un jauniešiem, un kopš 2017. gada ir pasniedzēja Jaņa Rozentāla mākslas skolā. Savos darbos viņa ar visdažādāko materiālu un mediju palīdzību rada plašu, bet reizē smalku un niansētu tematisku vēstījumu. Tajos lasāmas atsauces uz dažādiem laikiem un simboliem, Spundes jaunradītajam kontekstam kļūstot par personīgās pieredzes paplašinājumu, kas aizsniedzas līdz gluži vispārzināmām patiesībām.
Ieejas maksa izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” un dalība radošajās darbnīcās “Ekrāns un bērns” 7. un 28. maijā 12:00 – 16:00 – ar 50% atlaidi no noteiktās standarta ieejas cenas.
Biennāles ietvaros no 21. aprīļa līdz 10. jūlijam durvis vērs kopumā astoņas starptautiskas izstādes kā Rīgas izstāžu zālēs, tā pilsētvidē, un izstādes papildinās vēl virkne citu izglītības pasākumu. 30. aprīlī izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” gaidāma starptautiska fotogrāmatām veltīta konference fotomākslas profesionāļiem un citiem interesentiem. Plašākam interesentu lokam 11., 19., 25. maijā un 1. jūnijā gaidāma četru sarunu sērija, kurā tiks skartas tēmas par sieviešu un jauno māmiņu pieredzi, novecošanas un aprūpes jautājumiem, mentālo veselību, depresiju un izdegšanu, kā arī etnisko minoritāšu integrācijas problemātiku Latvijā. Savukārt 2. jūnijā izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” notiks diskusija par kolekcionēšanas kultūru. Tā ievadīs biennāles izstādi “ЛАВ = LOVE”, kuras atklāšana gaidāma 17. jūnijā. Minētajos izglītības programmas pasākumos piedalīsies surdotulks.
Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Tās tematika aptver jautājumus no kultūras teorijas līdz aktuāliem sociālpolitiskiem procesiem Baltijas un Eiropas reģionā. Biennāle skatītājiem piedāvā aktuālākos starptautiskās mākslas piemērus izstāžu ekspozīcijās, kā arī iepazīstina ar nozīmīgu mākslas teorētiķu idejām simpoziju, diskusiju, publikāciju, izstāžu un performanču formātos.
Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 darbnīcu „Ekrāns un bērns” atbalstītāji un sadarbības partneri: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, Rietumu Bankas dibinātais labdarības fonds “Nākotnes Atbalsta fonds”, “Poligrāfijas Apgāds”, Tipogrāfija “Adverts”, Arterritory.com, Echo Gone Wrong, Punctum, BLOK un citi.
Vairāk informācijas: www.rpbiennial.com
Papildu informācija:
Amanda Boka,
RFB 2022 sabiedrisko attiecību koordinatore
amanda.boka@gmail.com
+371 26551248