Muzeji Mūzika
Nodarbība "Skaņu galds" - vizuālais materiāls

Sākot ar 2. aprīli Rakstniecības un mūzikas muzejs, Pulka ielā 8, piedāvā jaunu, Latvijā vēl nebijušu nodarbību 5.–12. klašu skolēniem – "Skaņu galds". Nodarbībā dalībniekiem būs iespēja radīt muzikālas ainavas, izmantojot komponista Jēkaba Nīmaņa Valmieras Drāmas teātra izrādei "Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās" veidoto skaņu galdu, kā arī iepazīties ar Edvarta Virzas poēmu "Straumēni". 2009./2010. gada sezonā Viestura Meikšēna režisētā Valmieras Drāmas teātra izrāde "Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās" ieguva gada balvu kategorijās "Gada režisors" un "Gada muzikālās partitūras autors dramatiskajā izrādē" (komponists Jēkabs Nīmanis), un tagad šīs izrādes mantojums turpinās Rakstniecības un mūzikas muzeja jaunajā nodarbībā "Skaņu galds".

Skaņu galds ir īpaši pārveidots galds, kurš ietver skaņas pastipriājumu un dažādus mūzikas instrumentus: kontrabasa stīgas, kokli, kalimbu, perkusijas. Katrs pieskāriens galda virsmai tiek uztverts ar virsmas mikrofona palīdzību un rada unikālu skaņu, līdz ar to, kombinējot pieskārienus galda virsmai ar instrumentu spēli, iespējams veidot krāšņas skaņu etīdes. Nodarbībā dalībnieki darbosies ar muzikālo etīžu veidošanu un improvizācijas tehnikām, iespaidojoties no Edvarta Virzas poēmas "Straumēni" tekstiem, ar muzikālo pavadījumu pastiprinot poēmas vēstījumu.

Nodarbības gaitā dalībnieki iepazīsies ar vienu no Virzas poēmā "Straumēni" aprakstītajiem četriem gadalaikiem, paudīs savas izjūtas un pastiprinās teksta vēstījumu ar unikālo “Skaņu galda” radīto mūziku – ātrās vai lēnās, priecīgās vai domīgās skaņu improvizācijās. Interpretēt māklas darbu var ne tikai lasot, bet arī izmantojot iztēli, lai veidotu savu skaņu ainavu.

"Skaņu galds" būs piemērota nodarbība ne tikai skolēniem, bet arī pieaugušajiem – Edvarta Virzas poēmas teksti, kā arī mūzikas radīšanas rotaļīgais elements spēj ievilināt ikvienu.

Galds ir īpaši taktils, un poēmas teksti ir sagatavoti arī Braila rakstā, lai muzeja nodarbības padarītu daudzveidīgākas un pieejamākas. Nodarbība iekļauta programmā “Latvijas skolas soma”.

Muzeja nodarbībai var pieteikties, zvanot uz numuru +371 67509263 vai sūtot vēstuli uz e-pastu komunikacija@rmm.lv.

Nodarbību veidoja:
Gita Rebeka Dirveika,
Jēkabs Nīmanis