Literatūra Muzeji Mūzika
Pasākuma vizuālais materiāls

Sestdien, 27. novembrī, plkst. 16.00 Raiņa un Aspazijas mājā (Rīgā, Baznīcas ielā 30) notiks kamermūzikas koncerts “Pērļu zvejnieks. Jānim Porukam 150”, kurā piedalīsies mecosoprāns Baiba Renerte, tenors Juris Jope, flautiste Rūta Īzāka-Mača un pianiste Ilze Kundziņa.

Koncerts ir veltījums vienam no nozīmīgākajiem latviešu dzejniekiem un rakstniekiem – Jānim Porukam –, kuram 13. oktobrī apritēja 150. gadadiena. Druvienā dzimušā, Rīgā un Drēzdenē studējušā J. Poruka plašās intereses mākslā, literatūrā, kultūras vēsturē un arī mūzikā ietekmēja viņa rakstnieka stilu, bet J. Poruka dzeja iedvesmojusi daudzus komponistus. Koncertā varēs dzirdēt dažādu laikmetu latviešu komponistu dziesmas ar J. Poruka tekstiem – gan laikabiedru (Emīls Dārziņš, Jāzeps Vītols, Alfrēds Kalniņš, Jāzeps Mediņš, Jānis Zālītis, Emilis Melngailis), gan vēlāk dzīvojošu un arī mūsdienu komponistu (Haralds Berino, Imants Zemzaris, Selga Mence, Jānis Lūsēns) vokālo kamermūziku. Skanēs arī Emīla Dārziņa “Melanholiskais valsis” un J. Poruka iemīļotu komponistu instrumentāli skaņdarbi, kā arī dzeja un vēstuļu fragmenti. Koncerta ievadvārdus teiks Dr. philol. Jānis Zālītis.

Koncertu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Raiņa un Aspazijas māja, nodibinājums “vienradzis viens”.

Ieeja maksa 5 eiro. Biļetes var iegādāties www.bilesuparadize.lv. Vietu skaits ierobežots!

Ieeja tikai ar derīgu Covid-19 sertifikātu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Pasākuma apmeklētājiem obligātas sejas maskas.

Par mūziķiem:

Baiba Renerte, mecosoprāns. Ieguvusi maģistra grādu operdziedāšanā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, profesores Anitas Garančas klasē. Latvijas Nacionālajā operā debitējusi 2004. gadā Orlovska lomā J. Štrausa operetē “Sikspārnis”. Dziedātājas repertuārā ir lomas vairākos LNO iestudējumos (Donna Elvīra V. A. Mocarta operā “Dons Žuans”, Otrā Dāma V. A. Mocarta operā
“Burvju flauta”, Bradamante G. F. Hendeļa operā “Alčīna” u.c.). Baiba Renerte piedalījusies arī K. M. Šēnberga mūzikla “Nožēlojamie” iestudējumā Fantīnas lomā, kā arī iestudējusi alta solo partiju B. Holtena operā “Operācija: Orfejs”. Baibas Renertes repertuārā ir tādi vokālie cikli kā M. Ravela “Madagaskaras dziesmas”, B. Britena “Kabarē dziesmas”, K. Montsalvāža “Piecas melnās dziesmas”, kā arī alta solo partijas V. A. Mocarta un F. Hidaša Rekviēmos, Dž. B. Pergolēzi Stabat Mater u.c.
Paralēli darbībai dažādos kamermūzikas un populārās mūzikas projektos Baiba ir vokālais pedagogs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Viņas vispusīgo radošo darbību raksturo arī tas, ka viņa jau vairākus gadus nodarbojas ar animācijas filmu latviešu dublāžas režiju, Baibas balss ir dzirdama vairākās latviski ieskaņotās filmās un seriālos. 

Juris Jope, tenors. 2011. gadā absolvējis Latvijas Kultūras akadēmiju, dramatiskā teātra aktieru kursu, mācījies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas operdziedāšanas klasē (pedagogs Krišjānis Norvelis). Studijas turpina Lietuvas Mūzikas akadēmijas maģistrantūrā. Apmeklējis Anitas Garančas meistarklases, mūziklu aktiera prasmes apguvis pie Gaļinas Barisjukas (Baltkrievija).

2014./2015. gada sezonā  Juris Jope debitēja Latvijas Nacionālajā operā ar Apsardzes priekšnieka lomu Džakomo Pučīni operā “Manona Lesko”. 2015./2016. gada sezonā viņa repertuāram pievienojas arī Nekaunīgais zvirbulēns Jāņa Lūsēna “Putnu operā” un Gabriels fon Eizenšteins Johana Štrausa operetē “Sikspārnis”.

Juris Jope atveidojis vairākas lomas Latvijas Nacionālajā teātrī, tostarp Kvazimodo Zigmara Liepiņa operā “Parīzes Dievmātes katedrāle”. Liepājas teātrī dziedājis Tonija lomu Leo Bernstaina mūziklā “Vestsaidas stāsts”. Piedalījies vairākās Raimonda Paula koncertprogrammās.

Rūta Īzāka-Mača, flautiste. Ieguvusi maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā doc. Ilzes Urbānes flautas klasē (2008) un prof. Guntas Sproģes kameransambļa klasē (2012), kā arī SOCRATES/ERASMUS apmaiņas programmas ietvaros studējusi J. Sibēliusa Mūzikas akadēmijā Helsinkos pie prof. Matti Helina (2007). Veiksmīgi piedalījusies konkursos un festivālos Latvijā, Vācijā, Itālijā un
Nīderlandē. Kā soliste un orķestra mūziķe koncertējusi kamerorķestra Latvijas filharmoniķi sastāvā Latvijā, Polijā un Vācijā. Piedalījusies muzikālos projektos ar kamerorķestriem Konsonanse, Vidzemes kamerorķestris, Gaudeamus orchestra un 2011./2012. gadā muzicējusi The Moscow City Ballet orķestra sastāvā Lielbritānijā.
Zināšanas flautas spēlē papildinātas meistarklasēs gan Latvijā, gan citviet pasaulē.

Rūta Īzāka-Mača pasniedz flautas spēli Bolderājas Mūzikas un mākslas skolā.

Ilze Kundziņa, pianiste. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Vispārējo klavieru katedras lektore, Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas pedagoģe, koncertmeistare.

Maģistra grāds solo klavierspēlē iegūts Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (prof. Jura Kalnciema klase). SOCRATES/ERASMUS apmaiņas programmas ietvaros Ilze papildinājusies Ķelnes Mūzikas augstskolā pie prof. Vasilija Lobanova, kā arī piedalījusies meistarklasēs pie Daniela Blumentāla (Brisele), Vilema Brona (Nīderlande), Žaka Ruvjē (Francija), Hansa-Petera Štencla (Vācija), Mati Rakallio (ASV), Bernda Geckes (Vācija).

Mūziķe ir piedalījusies un ieguvusi godalgotas vietas vairākos starptautiskos pianistu konkursos Itālijā (2008), Čehijā (2005) un Francijā (2004), kā arī uzstājusies solo un kamermūzikas koncertos Latvijā, Somijā, Nīderlandē, Vācijā un ASV.

 

Vairāk informācijas:
Zanda Rozenberga,

tālr.: +371 67272643; +371 29254193
e-pasts: zanda.rozenberga@memorialiemuzeji.lv

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.