Vizuālā māksla
Publiskās sarunu sesijas vizuālais materiāls

Vai mēs varam no jauna definēt publiskās mākslas lomu sabiedrībā, ja tās primārā funkcija vairs nav pieminēt vai godināt?

Laikā, kad muzeji un galerijas ir slēgtas un fiziska pieeja mākslas darbiem ir ierobežota, šķiet nav pārsteidzoši, ka pievēršam lielāku uzmanību mākslai publiskā telpā. Centrālā Sentmārtinas mākslas un dizaina koledža (CSM) un Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) sadarbības projekta ietvaros rīkos publisko sarunu sēriju, kurā tuvplānā tiks skatīta vēsture un konteksts no katras institūcijas perspektīvas. Katrā sarunā uzstāsies uz sarunu pieaicināts vieslektors no Lielbritānijas un Latvijas, kuri kopā ar maģistrantūras studentiem pievērsīsies abu valstu atšķirību un paralēļu meklējumiem publiskās mākslas tradīcijās. Pētot katras sarunas galveno tēmu un apvienojot idejas par norisēm Eiropas dažādajos punktos, tiks veidotas kopīgas atbilžu variācijas.

Trešā diskusija norisināsies 25. februārī plkst. 16:00 pēc Latvijas laika (plkst. 14:00 pēc Londonas) un tās tēma “Aktīvisms: politiskās mākslas spēks” būs veltīta savstarpējo sakarību meklējumiem starp publisko mākslu un aktīvismu, kuras auditorijas piesaistīšanai, izmanto publisko telpu, lai gan tradicionālās publiskās mākslas konstrukcijas bieži ir pretrunā ar aktīvisma tūlītējo un politiski izaicinošo raksturu. Kādi jauni risinājumi pēdējos gados ir radīti, kas ļautu abām sfērām darboties tandēmā un kādi izaicinājumi ceļā uz politiski izaicinošu publisko mākslu turpina pastāvēt?  

Sarunas līderi: Krista Burāne un Esi Ešuna (Esi Eshun)

Krista Burāne ir dokumentālā teātra un kino režisore, kuras darbus, neatkarīgi no to žanra, raksturo vēlme veidot sadarbību ar auditoriju, mainot tās skatienu no patērējoša uz aktīvi radošu. Viņas darbi ir apbalvoti gan ar Spēlmaņu nakts, gan Lielā Kristapa balvām, tie piedalījušies teātra un kino festivālos Londonā, Kopenhāgenā, Hāgā, Rīgā, Reikjavikā, Stokholmā u.c.

Esi Ešuna ir multidisciplināra māksliniece un neatkarīga pētniece. Viņa galvenokārt strādā ar tekstu, skaņu un performanci, pētot  koloniālisma sociālekonomiskās, psiholoģiskās un filozofiskās pretrunas un tā pastāvīgo ģeopolitisko un ekoloģisko nozīmi. Esi individuālie un sadarbības projekti  īstenoti dažādās lokācijās Lielbritānijā un citviet pasaulē.

Studenti: Elīne Buka (LMA), Lorena Goldija (CSM), Laura Šterna (LMA), Josefine Hübler (CSM)

Lorena Goldija (Lauren Goldie) ir tēlniece. Piedalījusies labdarības izstādēs parkinsona slimniekiem dažādās Londonas mākslas galerijās (GX, Store Street Gallery). Pirms trīs gadiem Londonā iekārtojusi savu studiju, kurā rada no dažādiem medijiem veidotas skulptūras. Pašreiz viņa interesējas par astrofiziku, veidojot skulptūras, kas paredzētas esībai ekstremālos apstākļos. Tos pavadošajos zīmējumos redzamas diagrammas, kuru pamatā ir hipotētiskas ainavas un poētiski stāstījumi par pazušanu telpā.

Laura Šterna studē maģistra programmā Latvijas Mākslas akadēmijas Kustība. Attēls. Skaņa. apakšnozarē. Aktīvi interesējas par feminismu, minoritāšu tiesībām un aktīvismu, nodarbojas ar performanču mākslu un attīsta savu drag (iemiesošanās pretējā dzimuma tēlā, izmantojot žestus, kustības, grimu un apģērbu) tēlu. Savos darbos padziļināti pēta dzimtes dažādību, runā par sev svarīgām problēmām, cenšas tām piemeklēt tādus risinājumus, kas darba vērotājam liktu apšaubīt savas pārliecības.

Džozefīna Hiblere (Josefine Hübler) savos zīmējumos, gleznās, instalācijās, tēlniecības objektos pievēršas identitātes robežu meklējumiem, kas bieži vien rada sirreālus, bet tomēr reizē loģiskus secinājumus. Darbi ir kā autobiogrāfiski stāstījumi vai sapņu pārskati, kur tiek domāts par identitātes daudzajiem un dažādajiem aspektiem, tās esošajām robežām.

Tiešsaistes diskusija vietnē Zoom - 25. februāris plkst.16:00

Links: https://us02web.zoom.us/j/89444688667?pwd=R2JsLzZTbUtCRHgyL2NvWWFobENsdz09 

ID: 894 4468 8667
Parole: 301143

Sarunas valoda: angļu, dalība bez maksas

 

Publiskā cikla programma un norises laiks:

  • Nauda: kurš un kādēļ maksā par mākslu publiskā telpā? | 28.01.2021
  • Destrukcija: publisko pieminekļu iznīcināšana | 11.02.2021

Aktīvisms: politiskās mākslas spēks |  25.02.2021

  • Lokācija: publiskās mākslas jaunas vietas meklējumi | 11.03.2021

Publiskās sarunas programma ir daļa no Centrālās Sentmārtinas mākslas un dizaina koledžas un Latvijas Mākslas akadēmijas sadarbības projekta.

 

Papildu informācija:
Antra Priede,
LMA Maģistra studiju programmas vadītāja

T. 28350287

Informāciju sagatavoja:
Laura Ozola
Latvijas Mākslas akadēmijas
Komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste
Kalpaka bulvāris 13, Rīga, LV-1050, Latvija
E-pasts:
laura.ozola@lma.lv
Mob. tel.: +371 29995067
Mājaslapa:
www.lma.lv