Pēc ilgstoša tiesas procesa saskaņā ar Rīgas apgabaltiesas 2015. gada 24. novembra spriedumu valstij Kultūras ministrijas personā tika atzītas īpašuma tiesības uz Rīgas cirka ēku, taču īpašnieka mantiniekiem jāizmaksā kompensācija par kuras apmēru šodien lēma Ministru kabinets.
Kultūras ministrija ir aprēķinājusi kompensāciju par Rīgas cirka ēku 297 765,44 eiro apmērā, ko šodien Ministru kabineta sēdē nolēma piešķirt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
„Kompensācijas apmērs rēķināts pēc pastāvošās tiesu prakses - kompensācijas apmērs jāaprēķina, pamatojoties uz nekustamā īpašuma vērtību datumā, kad zaudētas īpašumtiesības. Attiecīgi, aprēķinot kompensācijas apjomu, KM vadījās pēc apsvēruma, ka īpašumtiesības bijušie īpašnieki zaudēja uz likuma pamata, ko atzinusi gan Apgabaltiesa, gan Augstākā tiesa savā spriedumā – brīdī, kad 1995.gada oktobrī tika pieņemts likums „Par valsts nozīmes izglītības, kultūras un zinātnes objektiem un nacionālajām sporta bāzēm”, kurš stājās spēkā 1995.gada 4.novembrī. Savukārt likumā „Par zemes reformu Latvijas pilsētās”, kur Rīgas cirks norādīts kā viens no valsts nozīmes kultūras objektiem, uz kuru attiecīgi nebija atjaunojamas īpašumtiesības. Līdz ar to šis – 1995.gada 4.novembris arī ir datums, ar kuru bijušie īpašnieki zaudēja īpašumtiesības un kompensācija aprēķināma atbilstoši šim datumam,” skaidro Kultūras ministrijas valsts sekretārs Sandis Voldiņš.
Bijušo īpašnieku mantinieku pārstāvis vēlētos, lai valsts balstās uz pašreizējo nekustamā īpašuma vērtību, prasot 3,5 reizes lielāku kompensāciju. Taču jāņem vērā, ka visu tiesvedības laiku bijušo īpašnieku pārstāvji nav apsaimniekojuši un uzturējuši Rīgas cirka īpašumu - to faktiski uzturēja valstij piederoša kapitālsabiedrība – Rīgas cirks, tai skaitā arī no valsts budžeta līdzekļiem. Vienlaikus tiesvedības process liedza arī piesaistīt apjomīgākus valsts budžeta līdzekļus, kas diemžēl ir novedis pie pašreizējā Rīgas cirka ēkas stāvokļa. Līdz ar to prasījums balstīties uz pašreizējo vērtību kompensācijas aprēķināšanai Kultūras ministrijas ieskatā nav pamatots - nekādus ieguldījumus bijušo mantinieku pārstāvji nav veikuši.
Rīgas cirka ēka ir unikāla - tā ir viena no vecākajām speciāli cirka darbībai projektētajām ēkām Eiropā, kam attiecīgi piešķirts valsts nozīmes kultūrvēstures pieminekļa statuss. Rīgas cirks ir Latvijas nacionālā bagātība un kultūrvēstures piemineklis, pārnākšana valsts īpašumā ēkai paredz aizsardzību un pēc renovācijas arī cirka funkcijas atjaunošanu. Šobrīd jaunā Rīgas cirka vadība strādā pie stratēģijas izstrādes, tiek veikti akūtākie remonta darbi, lai pēc iespējas ātri jaunā kvalitātē Merķeļa ielā 4 skatītāji varētu atkal baudīt augstvērtīgus cirka priekšnesumus.
Informāciju sagatavoja:
Dace Vizule,
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste – mājas lapas redaktore
67330306, 29192298
Dace.Vizule@km.gov.lv