Dizains Muzeji Vizuālā māksla
7. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “QUO VADIS?” laureāti. No labās: Loreta Švaikauskiene (Loreta Švaikauskienė, Lietuva; 1. balva), Kerstina Lindstrema (Kerstin Lindström, Zviedrija; 2. balva), Jonatans E. Jurkovskis (Jonatan E. Jurkowski, Polija; 3. balva). Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, 15.06.2023. Publicitātes foto
7. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “QUO VADIS?” laureāti. No labās: Loreta Švaikauskiene (Loreta Švaikauskienė, Lietuva; 1. balva), Kerstina Lindstrema (Kerstin Lindström, Zviedrija; 2. balva), Jonatans E. Jurkovskis (Jonatan E. Jurkowski, Polija; 3. balva). Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, 15.06.2023. Publicitātes foto.

7. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles QUO VADIS? atklāšanas vakarā 15. jūnijā tika apbalvoti starptautiskas žūrijas izvēlētie laureāti.

Galveno balvu ieguva Loreta Švaikauskiene (Loreta Švaikauskienė, Lietuva) par iespaidīgo darbu “Dzelzs priekškars” (2022, skatāms Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA), kas veidots kā robeža starp kara agresiju un civilizēto pasauli. Otrā vieta piešķirta Kerstinai Lindstremai (Kerstin Lindström, Zviedrija) par darbu “Lai spēks ir ar mums” (2022, skatāms Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā), ko autore raksturojusi kā lūgšanu par to, lai turpinās cilvēku cīņa par dzīvās dabas saglabāšanu. Mākslinieks Jonatans E. Jurkovskis (Jonatan E. Jurkowski, Polija) ieguva trešo balvu par darbu “Mandorla uz debesīm” (2022, skatāms Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā) – veltījums mākslinieka tuviniekiem, kas zaudēja dzīvību Covid-19 pandēmijas laikā. Visi trīs laureāti saņēma mākslinieka Andra Silapētera veidotās sudraba godalgas.

Starptautiska žūrija no 237 pieteikumiem izvēlējās 79 māksliniekus no 30 valstīm, kas piedalās triennāles galvenajā izstādē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) un Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (MMRB). Žūrijas sastāvā strādāja publiciste, “Textile Forum Blog” autore, ETN dibinātāja, eksprezidente un ģenerālsekretāre Beatrise Sterka (Beatrijs Sterk, Vācija), tekstilmākslinieks, Stšemiņska Mākslas akadēmijas Lodzā profesors Vlodzimežs Cigans (Włodzimierz Cygan, Polija), Bergenas Universitātes Laikmetīgās mākslas, mūzikas un dizaina departamenta Tekstilmākslas nodaļas profesors Tims Parijs-Viljamss (Tim Parry-Williams, Norvēģija), LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, Latvijas Mākslas akadēmijas lektore Inese Baranovska (Latvija), LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītājas vietniece Vita Birzaka (Latvija), DMDM krājuma darba vadītāja Velta Raudzepa (Latvija).

Savukārt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) simpātiju balvas piešķirtas triennāles dalībniekiem Čenai Čun Tai (Chen Chun Tai, Taivāna) par darbu “Pazudis” (2022, skatāms MMRB), lietuviešu mākslinieku grupai “Rokdarbi” (sadarbībā ar ukraiņu dzejnieci Halinu Kruku) par darbu “Dzejoli izšujot” (2022, skatāms MMRB), Ilzei Godlevskis (Latvija / Kanāda / Itālija), kura triennālei izveidojusi mākslas darbu “Venēra” (2022, skatāms DMDM) un Josi Anaijai (Yosi Anaya, Meksika), kas izstādē piedalās ar darbu “Tērps priesterienei (Šamanes apmetnis)” (2021, skatāms DMDM).

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja žūrijā darbojās LNMM direktores vietniece krājuma darbā Iveta Derkusova, Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas ARSENĀLS vadītāja (20. gs. 2. puse – 21. gs.) Dr. art. Elita Ansone, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāžu kurators, mākslas kritiķis Vilnis Vējš. Žūrija uzsvēra, ka vēlas izcelt mākslas darbus, kuros atspoguļotas spēcīgas idejas un pārliecinošas koncepcijas.

7. Rīgas Starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle ir ievērojams kultūras notikums, kas klātienē pulcē dalībniekus ne tikai no Latvijas un citām Eiropas valstīm, bet arī Kanādas, ASV, Japānas, Brazīlijas, Kostarikas, Dienvidāfrikas, Taivānas u.c. Atsaucoties triennāles vadmotīvam QUO VADIS? (Kurp ejam?), autori savos darbos risina sarunas gan par mākslas un nozares evolūciju mūsdienās, gan globālām ģeopolitiskām un sociālām problēmām, kā arī pievēršas refleksijai par sevi konkrētajā laikā un telpā. Mākslinieki akcentējuši šodienas aktualitātes – nežēlīgo karu Ukrainā, pandēmiju un tās sekas, klimata pārmaiņas pasaulē – un citus sabiedrībai jūtīgus un sāpīgus jautājumus.

Triennāles galvenā izstāde skatāma divās norises vietās – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā un Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA – līdz 17. septembrim.

Projekta organizatori:
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Atbalstītāji:
Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Polijas Republikas vēstniecība Latvijā, Zviedrijas Karalistes vēstniecība Latvijā

Partneri:
Mencendorfa nams, Rundāles pils muzejs, Mākslas stacija “Dubulti”, Stšemiņska Mākslas akadēmija Lodzā (Polija), Kanādas Mākslas padome (Kanāda), tekstilmākslas žurnāls “ArteMorbida” (Itālija)

Izstādes kuratores:
Velta Raudzepa, krājuma darba vadītāja / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: +371 67830901, E: Velta.Raudzepa@lnmm.lv

Vita Birzaka, Ārzemju mākslas departamenta vadītājas vietniece / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
T: +371 67357535, E: Vita.Birzaka@lnmm.lv

Izstādes scenogrāfija:
Reinis Suhanovs

Grafiskais dizains:
Juris Petraškevičs, mākslinieks
Kristīne Jansone, vizuālās komunikācijas speciāliste / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs; Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
TWITTER: @DMDMmuzejs; @MuzejsRigaBirza
INSTAGRAM: @DMDMmuzejs; @makslasmuzejsrigasbirza
YOUTUBE: muzejsDMDM
#lnmm
#DMDMmuzejs; #RigasBirza
#MansMuzejs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

DARBA LAIKS:
Otrdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās 11.00–17.00, kase 11.00–16.45
Trešdienās 11.00–19.00, kase 11.00–18.45
Pirmdienās slēgts

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Triennāles akcijas biļetes cena*:

Pieaugušie: 5,00 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri: 3,00 EUR
Triennāles akcijas biļeti iespējams iegādāties vienā no muzeja kasēm, kā arī lietotnē Mobilly.

Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

*Skatītāji ar šo ieejas biļeti var apmeklēt triennāles izstādes abos muzejos, otrās norises vietas kasē iemainot to pret bezmaksas biļeti.

*Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67357527
GSM: +371 26593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs