Vizuālā māksla
Izstādes vizuālais materiāls, foto: Reinis Oliņš
Foto: Reinis Oliņš.

Kultūras ministre Agnese Logina un Dānijas Karalistes vēstnieka amata kandidāts Mortens Jespersens (Morten Jespersen) ceturtdien, 21.septembrī, Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja izstāžu zālē atklāja Ufes Isoloto (Uffe Isolotto) un kuratora Jākoba Lilemozes (Jakob Lillemose) radīto hiperreālistisko fantāziju pasauli, kas 2022.gadā ar lieliem panākumiem tika izstādīta Dānijas paviljonā Venēcijas biennālē. Izstādi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds, izstādes producente un līdzkuratore Latvijā ir fonda valdes locekle Elīna Vikmane.

Izstāde īpaši Rīgai radītā scenogrāfijā stāsta par cilvēces nākotni vizuāli krāšņā nezināmu augu un dabas elementu vidē ar atsaucēm uz Rīgas jūgendstila arhitektūru.

Stāsta centrā ir kentauru ģimene, kas apdzīvo pasauli, ko raksturo gan dramatiski, gan dīvaini dabas procesi, kas radikāli mainījuši dzīves un izdzīvošanas apstākļus. Tā lūkojas nākotnē, iekļauj elementus no pagātnes. Tā ilustrē neskaidro šodienu, kurā cilvēki navigē starp bioloģiju un tehnoloģiju, ekoloisko katastrofu un planētas mīletību, bezcerību un cerību.

Atklāšanas pasākumā tika pirmatskaņots Annas Fišeres šim notikumam īpaši pārradīts fragments no opusa “Carmen Sibyllae” četriem dziedātājiem un arfai, kas saņēma nedalītu viesu atzinību,  kā arī notika kuratora radītā īsstāsta “No zemes klēpja” performance aktrise Ivetas Poles izpildījumā. Stāsts pieejams drukātā veidā un audioversijā.

Izstādes pavadošā programma iekļauj mākslinieku lekcijas un diskusiju ciklu, kā arī sadarbībā ar Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” izglītības iniciatīvu “Ziedoņa klase” izveidota kultūrizglītības nodarbība vidusskolēniem programmā “Latvijas Skolas soma”.

Izstāde bez maksas būs pieejama no 23.septembra līdz 19. novembra, katru dienu no plkst. 12. līdz 19.00, izņemot pirmdienas.

Norises vieta: Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda izstāžu zāle, New Hanza Biroji, Mihaila Tāla 1 (blakus Hanzas Perons)

Par izstādes autoriem:

Ufe Isoloto (Uffe  Isolotto) darbojas telpiskajā un digitālajā tēlniecībā, videomākslā un animācijā. 2007. gadā absolvējis Dānijas Karalisko mākslas akadēmiju. Dzīvo un strādā Kopenhāgenā, piedalās izstādēs Dānijā un ārvalstīs, tostarp, eksponējies ARKEN laikmetīgās mākslas muzejā, Dānijas Mākslinieku savienības izstāžu zālē, Sv. Nikolaja baznīcas laikmetīgās mākslas centrā un Malmes mākslas galerijā. Darbi iekļauti Dānijas Nacionālās galerijas un Holstebro mākslas muzeja kolekcijās. 2022. gadā pārstāvējis Dāniju Venēcijas mākslas biennālē.

Savā daiļradē mākslinieks pastāvīgi atgriežas pie mūsdienu mainīgās tehnoloģiskās realitātes atspoguļošanas un apjēgsmes ar kompozītķermeņu palīdzību, izaicinot iestāvējušos priekšstatus par cilvēcisko un necilvēcisko. Viņa darbu uzmanības centrā ir tā dēvētais posthumānais stāvoklis, kurā cilvēks arvien vairāk atsvešinās no paša radītajām tehnoloģijām un kur atgriešanās pie dabas kļūst jo dienas, jo grūtāka.

Jākobam Lillemozem (Jacob Lillemose) ir Kopenhāgenas Universitātē iegūts doktora grāds mākslas vēsturē ar fokusu uz jauno mediju mākslu un katastrofu pētniecību. Viņš sarakstījis vairākas grāmatas par Amerikas kino, bijis mākslas žurnāla “Frieze” korespondents un autors mākslas kritikas platformā Kunstkritikk.dk. 2022. gada Venēcijas mākslas biennālē kūrējis Dānijas paviljonā skatāmo Ufes Isoloto izstādi “Mūsu mājas bija Zeme”.

 

Vairāk informācijas:
Inga Oliņa,
+371 29696669
ingaolina@gmail.com