“NVO fonds” ietvaros finansējumu projektiem bija iespējams saņemt kādā no četriem darbības virzieniem: “NVO darbības stiprināšana”; “NVO interešu aizstāvības stiprināšana”; “Atbalsts NVO pilsoniskās sabiedrības aktivitātēm” un “NVO un iedzīvotāju savstarpējās sadarbības stiprināšana”. Konkursā iesniegto projektu pieteikumu skaitam nedaudz pieaugot, salīdzinot ar iepriekšējo gadu konkursiem, ievērojamai augusi makroprojektu konkurence, vienlaikus samazinoties pieprasījumam mikroprojektu līmenī. Tas sakaidrojams ar to, ka 2023.gada konkursā pirmo reizi organizācijām piedāvātā iespēja plānot savus makroprojektus īstenošanai ilgākā laika periodā – 2023. un 2024.gadā.
Konkursā iesniegti projektu pieteikumi par kopējo pieprasīto finansējuma summu 6 222 653,30 EUR. No iesniegtajiem projektu pieteikumiem atbalstīta aptuveni puse jeb 84 projekti par kopējo summu 3 038 985,16 EUR, tai skaitā projektu īstenošanai 2023.gadā pieejamā finansējuma ietvaros 1 888 088 EUR un atbilstoši tiek rezervēts nepieciešamais finansējums makroprojektu turpināšanai 2024.gada budžeta ietvaros.
Kā norāda daļa vērtēšanas komisijas ekspertu, kopējā projektu pieteikumu kvalitāte ir augusi. Ierobežotā finansējuma, kas nav pieaudzis salīdzinājumā ar 2022.gadu, un augstās konkurences dēļ nācies noraidīt arī kvalitatīvi sagatavotus projektus, īpaši makroprojektu konkursā.
Īstenojamos projektus raksturo arī dažādība aktualizēto tēmu, aptverto mērķgrupu un iekļauto aktivitāšu aspektā. Projekti tiks īstenoti interešu pārstāvniecībā, sociālā palīdzībā, kā arī cilvēktiesību, ģimenes, vides, dzīvnieku un pacientu aizsardzībā. Vienlaikus finansējums nonāk pie arvien plašāka organizāciju loka un nekoncentrējas tikai atsevišķu organizāciju vidū. "NVO Fonda" ietvaros tiks atbalstītas organizācijas ar ilggadēju pieredzi, kā arī tādas organizācijas, kas "NVO fondā" atbalstu gūs pirmo reizi, piemēram, mikroprojektu līmenī 50% atbalstīto projektu īstenotāji "NVO fondā" atbalstam pieteikušies pirmo reizi.
"Lai veicinātu sabiedrības līdzdalību, noteicoša loma ir tieši NVO, kas pārstāv iedzīvotāju intereses un visā valstī darbojas visdažādākajās jomās. Jo lielāka ir sabiedrības aktivitāte, jo jēgpilnākus un ilgtspējīgākus lēmumus, kas būtu saistoši it visām sabiedrības grupām, var pieņemt politiķi un valsts pārvaldes darbinieki. Redzam, ka “NVO fonds” ir viens no būtiskākajiem rīkiem pilsoniskās sabiedrības attīstības jomā Latvijā, turklāt tā ietekme turpina arī pieaugt. Pirmo reizi fonda vēsturē 37 makro jeb liela apjoma projekti tiks īstenoti ilgāk par gadu, kas nodrošinās rezultātu ilgtspējīgumu, bet nozarei – stabilitāti,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Pieteikumus pēc kvalitātes vērtēšanas kritērijiem vērtēja komisija, kuras sastāvā ir pa vienam pārstāvim no Izglītības un zinātnes ministrijas, Labklājības ministrijas, Tieslietu ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Pārresoru koordinācijas centra, pa diviem pārstāvjiem no Kultūras ministrijas un Valsts kancelejas, kā arī divi NVO un Ministru kabineta sadarbības memoranda padomes deleģēti NVO sektora pārstāvji. Projektu pieteikumu vērtēšanai tika piesaistīti atklātā konkursā atlasīti neatkarīgi eksperti.
Ar plašāku informāciju iespējams iepazīties Sabiedrības integrācijas fonda tīmekļvietnes www.sif.gov.lv sadaļā "Projektu konkursi".
Papildu informācija:
Zane Jēkabsone
Sabiedrības integrācijas fonds
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr. +371 25239649