dators uz galda

Valdības sēdē 13. augustā apstiprināti Kultūras ministrijas (KM) un Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstrādātie Digitālā kultūras mantojuma platformas noteikumi.

Digitālā kultūras mantojuma platforma ir valsts platforma, kuras pārzinis ir LNB, un apstiprinātais normatīvais regulējums nosaka tā pienākumus un atbildību, kā arī funkcijas un uzdevumus, kuru izpildei nepieciešama valsts platformas izmantošana, platformas darbības, datu apstrādes, finansēšanas, izmantošanas kārtību.

Platforma izveidota divu Eiropas Reģionālās attīstības fonda un valsts līdzfinansētu digitālā kultūras mantojuma satura digitalizāciju projektu* īstenošanas rezultātā, kuriem ar Ministru kabineta rīkojumu ir noteiktas projekta rezultātu uzturēšanas izmaksas kopā  ne vairāk kā 483 728 eiro gadā. Finansējums šim mērķim šogad ir jau apstiprināts un piešķirts.

Platformas mērķis ir kultūras mantojuma digitālo objektu vienota pārvaldība, ilgtermiņa saglabāšana, Digitālās bibliotēkas pakalpojumu nodrošināšana, kā arī digitālā kultūras mantojuma datu aprites nodrošināšana starp kultūras nozares informācijas sistēmām un platformas informācijas sistēmām.

Datu devēji – valsts un pašvaldības institūcijas vai privātpersonas – iesniedz platformā kultūras mantojuma digitālos objektus un datus tās krājumam vai arhīvam to saglabāšanai, pārvaldībai un izplatīšanai Digitālajā bibliotēkā.

Platformu veido vairākas informācijas sistēmas, kas datu devējiem nodrošina koplietošanas iespējas:

  • digitālo objektu pārvaldības sistēma – nodrošina vienotu kultūras mantojuma digitālo objektu pārvaldību un saglabāšanu;
  • atsauces datu sistēma – nodrošina  vienotas koplietojamas kultūras mantojuma atsauces datu kopas, kas tiek izmantoti kultūras mantojuma digitālā objekta aprakstīšanai, pārvaldību un pieejamību;
  • autortiesību pārvaldības un licencēšanas sistēma – nodrošina autortiesību, blakustiesību un piekļuves tiesību korektu noteikšanu un pārvaldību;
  • vienotā digitālā kultūras mantojuma izplatīšanas sistēma Digitālā bibliotēka, kas tīmekļvietnē digitalabiblioteka.lv/ nodrošina vienotu kultūras mantojuma digitālo objektu izplatīšanu.

Patlaban platforma ir integrēta ar Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva audiovizuālo, foto un skaņas dokumentu digitālā krātuvi redzidzirdilatviju.lv, Nacionālā muzeju krājuma kopkataloga informācijas sistēmu nmkk.lv, Latvijas filmu portālu filmas.lv, digitalizēto audio un video materiālu portālu diva.lv, nemateriālā mantojuma sistēmu nematerialakultura.lv un kultūras mantojuma (attiecībā uz valsts aizsargājamajiem kultūras pieminekļiem) pārvaldības informācijas sistēmu “Mantojums” mantojums.lv, un digitālajām kolekcijām Periodika, Grāmatas, “Zudusī Latvija”, “Dziesmu svētku krātuve”, “Industriālais mantojums” un virkni citu.

* “Digitālā kultūras mantojuma satura digitalizācija (1. kārta)”, Nr. 2.2.1.2/17/I/001 un “Digitālā kultūras mantojuma satura digitalizācija (2. kārta)”, Nr. 2.2.1.2/19/I/001 īstenošanas rezultātā.

 

Papildu informācija:
Karīna Bandere
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Digitālās attīstības departamenta direktore
+371 67716006

Karina.Bandere@lnb.lv

Informāciju sagatavoja:
Dace Vizule
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
+371 29192298
Dace.Vizule@km.gov.lv