Vizuālā māksla
Latvijas ekspozīcija "O day and night, but this is wondrous strange…and therefore as a stranger give it welcome" 60. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē

Ir noslēgusies 60. Starptautiskā Venēcijas mākslas biennāle ar nosaukumu "Foreigners Everywhere" (izstādes kurators: Adriano Pedrosa), kas šogad norisinājās no 18. aprīļa līdz 24. novembrim, kopumā piedāvājot 331 mākslinieka veikumu. Venēcijas mākslas biennāles organizatori informē, ka šogad valstu paviljonu ekspozīcijas un kuratora izstādi Dārzos (Giardini) un Arsenālā (Arsenale) apmeklējuši vairāk nekā 700 000 apmeklētāju (vidēji 3300 apmeklētāji ik dienu), savukārt pirmsatklāšanas dienās biennāle pulcējusi 27 966 cilvēki. Vairāk nekā puse apmeklētāju – 59 procenti bijuši ātrvalstnieki, savukārt 41 procents – itāļi.

Latviju Venēcijas biennālē pārstāvēja māksliniece Amanda Ziemele ar ekspozīciju "O day and night, but this is wondrous strange…and therefore as a stranger give it welcome". To organizēja Latvijas Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar kultūras projektu aģentūru "Indie". Paviljona kurators – Adams Budaks.

Amanda Ziemele, biennālei noslēdzoties, saka: “Šis ir bijis iespaidiem bagāts piedzīvojums, kura laikā bija jāsastopas ar daudziem nezināmajiem un organiski jāļaujas izaicinājumiem. Domāju, ka tieši tas padara šo pieredzi tik vērtīgu – ne tikai galamērķis, bet drīzāk process, ko pieredzam. Ne tikai es kā māksliniece, bet mūsu komanda kā kopums, kura pamats ir sadarbība, saruna un savstarpējs atbalsts.”

Gūstot plašu publicitāti, vairāk nekā 70 publikācijās Ziemeles ekspozīciju novērtējuši tādi prestižie starptautiskie mākslas un kultūras izdevumi kā ArtReview, Frieze, Mousse, Spike, e-flux, My Art Guide Venice 2024, Flash Art, kunstforum.de, EchoGoneWrong, Beaux Arts, Le Journal Des Arts, The Steiz, Artribune, Artdaily.com, Artlyst, Artrabbit.com, Hyperallergic.com un Louisiana Channel un citi.

Paviljona (klusais) centrālais naratīvs ir angļu skolotāja un teologa Edvīna Abota novele "Plakanzeme. Izdomāts stāsts vairākās dimensijās" (Flatland. A Romance of Many Dimensions), ko rakstnieks publicējis 1884. gadā ar pseidonīmu Kvadrāts. Abota klasiskais zinātniskās fantastikas darbs tiecas paplašināt savu lasītāju iztēli ārpus katra "dimensionālo aizspriedumu" nospraustajām robežām un ir iecerēts kā Viktorijas laika sabiedrības parodija, slavas dziesma zināšanām un iztēlei, bez kuras cilvēce nevarētu pastāvēt, asprātīgs pētījums, kas pievēršas uztveres spējai un absolūtas patiesības pieejamībai. 

Lai pēc iespējas skaidrāk un tiešāk sasniegtu apmeklētāju, telpas pieredzi veidoja 8 lielformāta figūras – "Citrona miziņa" (Lemon peel), "Vilnis" (Wave), "Piltuve" (Funnel), "Miera mika" (Cool As a Cucumber), "Dubultais Čipsis" (Double Crisp), "Nogurušais" (Close Your Eyes), "Ziņkārīgais" (Under One's Nose) un "Labrīt, saules gaisma" (Good Morning, Sunlight) –, kas šobrīd tiek pakotas ceļam uz mājām. Savukārt darbi "Citrona miziņa" un "Vilnis" iekļauti Latvijas Laikmetīgās mākslas kolekcijā.

"Šīs lielformāta ekspozīcijas veidošanā bija iesaistīta pavisam neliela komanda. Esmu pateicīga visiem, kas piekrita piedalīties šajā izaicinājumā. Pateicos visiem atbalstītājiem par viņu ieinteresētību un izpratni par mākslas izšķirīgi svarīgo un būtisko lomu mūsdienu sabiedrībā; tā ir viens no balstiem, uz kuriem turās mūsu pasaule," uzsver paviljona komisāre Daiga Rudzāte.

Latvijas paviljona norisi nodrošināja Kultūras ministrija, un to organizēja "INDIE Kultūras projektu aģentūra". Projekta īstenošanā piedalījās komisāre Daiga Rudzāte, kurators Adams Budaks, arhitekts Niklāvs Paegle, grafiskais dizainers Eltons Kūns, projekta vadītāja Mairita Brice, tehniskais direktors Martins Vizbulis un komunikācijas vadītāja Signe Nīgale.

Projekta atbalstītāji un partneri: Jānis Zuzāns (SIA "Alfor"), Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra / Mission Latvia, Latvijas vēstniecība Itālijā, Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūra, tehnoloģiju partneris "Tet", VV fonds, uzņēmumi "Latvijas Finieris" un "Arctic Paper".

Īpašu pateicību izsakām: Uldim Biķim, Zanei Biteniecei, Mārtiņam Daukštam, Elitai Gavelei, Kasparam Groševam, Inesei Kalveitei, Ievai Krūmiņai, Ievai Lasmanei, Kristīnei Madjarei, Jolantai Mednei, Chiara Mingardi, Jānim Niedrem, Mārai Ņikitinai, Tomam Gustavam Ozoliņam un MŪSU Furniture, Lindai Pedei, Margaritai Perveņeckai, Kasparam Putriņam, Astrīdai Rogulei, Keitai Smalkajai, Mārtiņam Šimim, Jurim Šleieram, Evijai Vēberei, Irinai Vītolai, Daigai Zvaigznei, Ventam Zvaigznem, Andim Zvīgulim, Paulam Daugertam. Pateicamies par aktīvu atbalstu Evijai Ziemelei, Sandai Ziemelei un Ērikam Apaļajam, kā arī Ievai Putniņai, Hanelei Zanei Putniņai un visai Amandas Ziemeles draugu kopai.

Pateicamies arī paviljona kataloga veidošanā iesaistītajiem: Adamam Budakam, Agnesei Krivadei, Kasparam Groševam, Margaritai Perveņeckai, Eltonam Kūnam, Niklāvam Paeglem, Laurim Veipam, Līgai Kriķei, Amandai Zaeskai, Līgai Spundei un Kristīnei Madjarei.

www.latvianpavilion.lv

Papildu informācija 

Par Amandu Ziemeli 

Amanda Ziemele (1990) savu radošo darbību uztver kā atvērtu laiku. Viņas interešu lokā atrodas glezniecības formālās īpašības un tām pietuvinātais ideju un kontekstu lauks. Ziemele izmanto telpām piesaistītu instalāciju paņēmienus, kas rada situatīvas asociācijas, izmantojot humoru kā stratēģiju. Amanda Ziemele 2021. gadā saņēma Purvīša balvu par izstādi “Kvantu matu implanti” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā. 2023. gada sākumā viņas personālizstāde “Saule ar zobiem” bija skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kupola zālē.

Amanda Ziemele absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās mākslas Glezniecības apakšnozaresbakalaura programmu un diploma studijas Drēzdenes Mākslas akadēmijā, starpdisciplinārās un eksperimentālās glezniecības studiju programmā. Vācu Akadēmiskā Apmaiņas dienesta (DAAD) Post-gradual mācību stipendiāte. Sākot ar 2016.gadu, Ziemele sarīkojusi vairākas personālizstādes, iesaistījusies dažādos sadarbības projektos, kā arī aktīvi piedalījusies izstādēs Latvijā un ārpus tās robežām.

Amandas Ziemeles darbi atrodami vairākās kolekcijās: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, (LNMM), VV Foundation, Zuzeum, kā arī vairākās privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.

Par Adamu Budaku

Laikmetīgās mākslas kurators un esejists Adams Budaks ir dzimis Polijā un dzīvo un strādā Vācijā. Viņš studējis teātra zinātni Krakovas Jagaiļa Universitātē Polijā un mākslas un arhitektūras vēsturi un filozofiju Centrāleiropas Universitātē Prāgā, Čehijā.

Patlaban Adams Budaks ir Kestnera biedrības direktors Hannoverē (Vācija). Pirms tam viņš ieņēmis Prāgas Nacionālās galerijas mākslinieciskā direktora, Vašingtonas Hiršhorna muzeja un skulptūru dārza starptautiskās laikmetīgās mākslas programmas kuratora, kā arī Grācas Mākslas muzeja kuratora posteņus.

Budaks savā kuratora darbā veidojis daudzas starptautiskas izstādes, tajā skaitā Manifesta 7 (2008), Prāgas biennāle (2003) un trīs Gardenas ielejas biennāles programmas (2016, 2018, 2020), Igaunijas paviljonu Venēcijas mākslas biennālē (2013), Polijas paviljonu Venēcijas arhitektūras biennālē (2004) un vairākas citas ekspozīcijas. Viņš pildījis arī Čehijas paviljona komisāra pienākumus 2017. un 2019. gada Venēcijas mākslas biennālē un 2018. gada Venēcijas arhitektūras biennālē.

Adams Budaks veidojis izstādes tādām ievērojamām laikmetīgās mākslas personībām kā Luīze Buržuā, Džons Baldesari, Šarona Lokhārta, Ajs Vejvejs, Katarīna Grose un Paula Regu.Adama Budaka kuratora darbības uzmanības centrā ir starpdisciplināras prakses, telpas un performativitātes poētika.

Par Niklāvu Paegli

Niklāvs Paegle ir arhitekts un pasniedzējs, dzīvo un strādā Rīgā un Vīnē. Ieguvis arhitekta diplomu Arhitektūras Asociācijas skolā Londonā. Viņš ir ĒTER arhitektūras studijas līdzdibinātājs, kur darbojas ar mērķi radīt īpašus projektus dabas, tehnoloģiju un laikmetīgās kultūras mijiedarbībā. Kā īpaši atzīmējami tādi viņa veidoti projekti kā Baltijas Paviljons 15. Venēcijas arhitektūras biennālē (2016), Mui Ho Mākslas bibliotēka Kornela universitātē Ņujorkā (2019), atbalsta centrs “Pērle” Cēsīs (2021), izstāde “Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR” Dizaina muzejā Londonā (2022). Niklāvs ir viens no autoriem iniciatīvai veidot jaunu arhitektūras skolas programmu Latvijas mākslas akadēmijā.

Par Latvijas dalību Venēcijas mākslas biennālē

Latvijas dalību Venēcijas mākslas biennālē kopš 1999. gada nodrošina Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Venēcijas mākslas biennāle tradicionāli norisinās reizi divos gados un ir uzskatāma par vienu no senākajiem un ievērojamākajiem notikumiem starptautiskajā profesionālās mākslas dzīvē, kurā ikreiz piedalās aptuveni 90 valstis. Latvijas mākslinieku dalība Venēcijas biennālē akcentē Latvijas laikmetīgo mākslu Eiropas un pasaules kultūras kontekstā.

www.latvianpavilion.lv


Facebook.com/LVpavilion/ I Instagram.com/lv_pavilion/ I twitter.com/LVpavilion


Vairāk informācijai:  

Signe Nigale
Komunikācijas vadītāja   
Latvijas paviljons
E-pasts:
signe.lonerte@gmail.com
Telefona numurs: +371 29116146
www.latvianpavilion.lv