Vizuālā māksla
Skats no izstādes “Lai iemīlētos, klikšķiniet šeit”. Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2021. LMA izstāžu telpa “Pilot”. Foto: Madara Gritāne.
Skats no izstādes “Lai iemīlētos, klikšķiniet šeit”. Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2021. LMA izstāžu telpa “Pilot”. Foto: Madara Gritāne.

17. jūnijā plkst. 18.00 Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2021 un balvas “Jaunais kurators!” ietvaros Facebook platform (https://fb.me/e/2kn7Swmcd) norisināsies diskusija “Kuratora loma un tās attīstība šodien”, kurā diskusijas dalībnieki pievērsīsies dažādajiem problēmjautājumiem, kas skar šo nozari. Diskusijā piedalīsies mākslas zinātniece un kuratore Irēna Bužinska, neatkarīgā kuratore un mākslas procesu pētniece Auguste Petre, jaunā kuratore Tīna Pētersone, kurators un mākslas teorētiķis Kaspars Vanags un to vadīs mākslas zinātniece un kuratore Antra Priede. 

Kopš 2018. gada septembra Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas apakšnozares ietvaros ir iespējams apgūt kuratoru specializāciju. Kā lektori programmu īsteno pasaulē un lokāli atzīti kuratori un jomas profesionāļi, kuri topošajiem speciālistiem palīdz apgūt prasmes un iemaņas, kas nepieciešamas kuratoriem kā radošajiem mediatoriem starp mākslu, māksliniekiem, sabiedrību un sociāli politiskajiem notikumiem. 

Vēl joprojām gan studiju procesā, gan lokālajā mākslas vidē ir sastopami priekšstati un stereotipi par kuratora lomu, neļaujot izprast šī pienākuma nozīmi mākslas ekosistēmā ne tikai kā procesu vadītājam, bet arī kā to izveidotājam un no jauna radītājam. 

Lai veicinātu izpratni par kuratora devumu un vienlaicīgi attīstītu kuratora profesiju Latvijā, Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas kuratoru specializāciju uzsāka jaunu programmu – konkursu “Jaunais kurators!”. Pirmo balvu ieguva Tīna Pētersone ar izstādes pieteikumu “Lai iemīlētos, klikšķiniet šeit”, kas no 8. maija līdz 27. jūnijam ir skatāma Latvijas Mākslas akadēmijas izstāžu zālē “Pilot”. 

Konkursa “Jaunais kurators!” ietvaros tiek rīkota diskusija “Kuratora loma un tās attīstība šodien”, lai runātu par to, cik liela nozīme mūsdienu mākslas un kultūras procesos ir kuratoram kā radošai personībai un mediatoram, kurš veido veiksmīgāku dialoga mehānismu ar sabiedrību. Kā viena no saturiskajām līnijām tiks izcelta dažādība, piedāvājot demokrātisku un iekļaujošu pieeju, ar to saprotot, ka nav nekādas apriori pieredžu hierarhiskās sistēmas, kas veido mūsdienu kuratora profilu. Neviena pieredze nav atstāta malā un nevienai nav kāda augstāka nozīme, to analizējot pēc izcelsmes vai satura. Tāpat tiks apskatītas spējas un vēlme savus uzskatus un darbu izstādīt publiski, caurspīdīgi un pamatoti artikulēt to. Lai gan šobrīd fokuss tiek vērsts tieši uz jaunākās paaudzes kuratora darbu, diskusijas ietvaros ir būtiski apzināties lokālās scēnas kuratora lomas attīstību vēl pirms šī apzīmējuma lietojuma, tādēļ diskusijā piedalīsies dažādu paaudžu un pieredžu kuratori. 

Rīgas Fotogrāfijas biennāle ­– NEXT ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. NEXT uzmanība tiek pievērsta Baltijas, Ziemeļvalstu un citu Eiropas valstu jaunajiem māksliniekiem, kas vēl ir savas radošās karjeras sākumā. Iepazīstinot ar jauniem, perspektīviem autoriem, NEXT programma nodrošina redzamību un platformu, lai mākslinieki un kuratori varētu pieteikt sevi plašākā kontekstā. 

Vairāk par programmu: www.rpbiennial.com

Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) dibināta 1919. gadā, laikā, kad veidojās Latvijas Republika, un ir vadošā mākslas augstskola Latvijā jau 102 gadus. Iemiesojot radošuma un brīvības garu, LMA spējusi pastāvēt par savu neatkarību un mērķtiecīgi attīstīties – tā kļuvusi par reģionālā un Eiropas mērogā nozīmīgu mākslas institūciju, kuras mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu un konkurētspējīgu augstāko izglītību un vispusīgi attīstīt mākslu, dizainu un zinātni, tādējādi nodrošinot jaunrades un zinātniskās pētniecības vienotību un studiju nepārtrauktību.

Latvijas Mākslas akadēmijai svinot 101. jubileju 2020. gada 20. augustā, tika atklāta eksperimentāla izstāžu telpa “Pilot”, kuras izveidi iniciējusi starptautiskā mākslas universitāšu savienība EU4ART Alliance – starptautisks projekts, kura mērķis ir veidot vienotu Eiropas augstākās izglītības mākslās platformu. Sadarbojoties četrām mākslas augstskolām (Latvijas Mākslas akadēmijai, Drēzdenes Mākslas akadēmijai, Romas Mākslas akadēmijai un Ungārijas Mākslas akadēmijai), tiek veicināta Eiropas augstākās izglītības kvalitāte un sekmēta sadarbība starp šīm institūcijām, kā arī akcentēta starpdisciplināra un starpkulturāla mākslas izglītības attīstība. Izstāžu telpa “Pilot” ir telpa, kur gan jaunie kuratori, gan jaunie mākslinieki kopā ar pieredzes bagātiem profesionāļiem var eksperimentēt, uzkrāt pieredzi un veidot starptautiskus kontaktus. “Pilot” mērķis ir pievērsties regulāram un sistemātiskam jauno mākslinieku radošo prakšu atbalstam un aktīvi sekot līdzi mākslinieku attīstībai, karjeras izaugsmei, kā arī veicināt starptautisko sadarbību un atpazīstamību.

NEXT 2021 sadarbības partneri un atbalstītāji: Mērķprogramma KultūrELPA, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Mākslas akadēmija, VV Foundation, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Latvijas Fotogrāfijas muzejs, Galerija ALMA, ISSP Galerija, LMA izstāžu telpa “Pilot”, Rīgas Mazākā galerija, NoRoutine Books (LT), Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Norvēģijas Karalistes vēstniecība Rīgā, Tipogrāfija “Adverts”, Hibnerstudio, Arterritory, Satori, LSM, Blok Magazine (PL), Punctum, Literatūra ir menas (LT), Latvijas Radio, Radio NABA. 

 

Papildus informācija:
Paula Lūse
Komunikācijas vadītāja
Rīgas Fotogrāfijas biennāle - NEXT 2021
+371 20281125

paulaluse@gmail.com
www.rpbiennial.comwww.lma.lv