Nacionālās kultūras padome, 19.augusta sēdē iepazīstoties ar FM sagatavotajiem priekšlikumiem attiecībā uz izmaiņām autoratlīdzību sistēmā, iebilst pret to tālāku virzību un sniegusi savus ierosinājumus:
izveidot vienkāršu un saprotamu nodokļu nomaksas modeli, kas nodrošinātu tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuru ienākumi ir saistīti ar māksliniecisko jaunradi, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu u.c. nodokļu un nodevu ieturēšanu no saimnieciskās darbības veicēja ieņēmumiem, kas ienāk saimnieciskās darbības kontā, vienlaikus nosakot sociālās apdrošināšanas veidus un procentuālo apmēru; līdz brīdim, kamēr šāds nodokļu nomaksas modelis tiek izstrādāts, noteikt moratoriju izmaiņām esošajā nodokļu nomaksas sistēmā.“Nacionālā kultūras padome pilnībā izprot un atbalsta nodokļu maksāšanas pienākuma nozīmi ikvienai personai, t.sk. valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu nepieciešamību, nodrošinot visu nodokļu maksātāju sociālo aizsardzību. Šis virsmērķis ir īpaši aktuāls kultūras nozarē, kam raksturīgs jauktā tipa nodarbinātības modelis. Covid-19 pandēmijas izraisītā ekonomiskā krīze atklāja, ka tie kultūras darbinieki, kas gūst ienākumus no vairākiem avotiem un vienlaikus ir gan darba ņēmēji, gan uzņēmēji, kas gūst ieņēmumus no saimnieciskās darbības, kā arī pašnodarbinātās personas, t.sk. autoratlīdzības saņēmēji, kļūst par īpaši sociāli neaizsargāto grupu,” padomes viedokli pauž tās priekšsēdētāja Latvijas Kultūras akadēmijas rektore, prof. Rūta Muktupāvela, vienlaikus uzsverot, ka Finanšu ministrijas 2.septembrī valdībā virzītais piedāvājums nav pieņemams.
FM Informatīvajā ziņojumā piedāvātie izņēmumi, ko neskars reforma:
autortiesību mantinieku ieņēmumi; t.s. “pasīvās autoratlīdzības” jeb ienākumi no licences/licences līguma par darbu izmantošanas tiesībām (t.sk. atlīdzības no kolektīvā pārvaldījuma organizācijām – AKKA/LAA un LaIPA)
Aija Lūse,
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Latvijas Kultūras akadēmija
67114807, 29107218
www.lka.edu.lv
instagram
facebook
twitter