Bibliotēkas Filmas
Kinozinātniece Valentīna Freimane

Papildinot Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 4. stāvā apskatāmo izstādi “Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani”, bibliotēkas Ziedoņa zālē būs skatāmi četri kinolektoriji. To iesākumā – V. Freimanes 2011. gadā mākslas festivālā “Cēsis” sniegtie ievadvārdi par attiecīgo filmu. Pirmajā lektorijā, kas notiks 11. maijā, skatītājiem tiks piedāvāta Marsela Karnē 1946. gada filma “Paradīzes bērni”. Ieeja bez maksas.

Programma:

11. maijā plkst. 18.00 – “Paradīzes bērni” (1946, Marsels Karnē)

Filma seko aktrisei Garansai, kura pievērš dažādu viņai apkārt esošo vīriešu uzmanību, tostarp mīmu Batistu un aktieri Frederiku. Lai gan Garansai un Batistam ir nenoliedzama saikne, viņu attiecības mainās, sākumā atraujot vienu no otra, bet vēlāk savedot atkal kopā, pat ja viņi veido citas attiecības un dzīvo savu dzīvi.

15. jūnijā plkst. 18.00 – “Atalanta” (1934, Žans Vigo)

Pēc vētrainas aplidošanas mazpilsēta meitene Džuljeta un kuģa kapteini Žans apprecas un pārvācas dzīvot uz kuģa “Atalanta”, kas kuģo pa Sēnu. Laika gaitā Žans novēro, ka Džuljeta flirtē ar viņa kuģa apkalpi un sāk uztraukties, ka laulība ar Džuljetu nebija labākā ideja.

19. jūlijā plkst. 18.00 – “Orfejs” (1950, Žans Kokto)

Dzejnieks Orfejs seko savai mirušajai sievai uz pazemi, kur iemīlas Nāvē.

3. augustā plkst. 18.00 – “Ilo Kunga brīvdienas” (1953, Žaks Tatī)

Ilo kungs dodas atvaļinājumā uz piekrastes viesnīcu, tomēr nelaimes viņam seko uz katra soļa.

Kinolektoriji tapuši sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā un Mākslas festivālu “Cēsis”.

Izstāde “Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani” LNB 4. stāvā iepazīstina ar Valentīnas Freimanes dzīvesstāstu, kas atklāsies caur šīs nozīmīgās personības pašas pierakstītajām pārdomām, kā arī bagātīgu priekšmetu un dokumentu kolekciju no V. Freimanes personīgā arhīva, LNB krājuma, Dailes teātra, Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva, kā arī citiem (personīgajiem) arhīviem. Izstādē būs aplūkojami arī priekšmeti no V. Freimanes dzīves posmiem Rīgā un Berlīnē. Izstāde apmeklētājiem dos iespēju novērtēt 20. gadsimta pieredzi caur personīgu dzīvesstāstu, ļaujot reflektēt par to, cik nozīmīga ir cilvēka griba mainīt apkārtējo pasauli un apstākļus. Izstāde apskatāma līdz 3. septembrim. Ieeja bez maksas.

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts

Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv