Dizains Muzeji Vizuālā māksla
FYODOR GOLAN 2013. gada pavasara/vasaras kolekcijas “Svētais kalns” tērps. Foto: Silvija Šiplika (Sylwia Szyplik). 2012. gadā kolekcija prezentēta Viktorijas un Alberta muzejā Londonā skašu sērijā “Mode kustībā”
FYODOR GOLAN 2013. gada pavasara/vasaras kolekcijas “Svētais kalns” tērps. Foto: Silvija Šiplika (Sylwia Szyplik). 2012. gadā kolekcija prezentēta Viktorijas un Alberta muzejā Londonā skašu sērijā “Mode kustībā”.

No 2024. gada 14. jūnija līdz 1. septembrim Muzeju krātuves telpās (Pulka ielā 8, Rīgā) Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā starptautiski atzītā laikmetīgās modes zīmola FYODOR GOLAN pirmo retrospekciju “Sadursmes harmonija”.

Zīmolu FYODOR GOLAN 2009. gadā Londonā izveidoja jauno dizaineru pāris – Fjodors Podgornijs no Latvijas un Golans Frīdmans no Izraēlas. Dueta ekspresīvie tērpi ieguva ievērojamu rezonansi modes industrijā un starptautiskajos medijos, piesaistot gan slavenību uzmanību, gan plašu klientu loku visā pasaulē.

Izstāde “Sadursmes harmonija” iepazīstina ar FYODOR GOLAN bagātīgo veikumu no 2009. līdz 2022. gadam caur Fjodora Podgornija personīgo skatījumu un pieredzi, apliecinot Latvijas klātbūtni globālā laikmetīgā dizaina un modes procesos. Ietverot vairāk nekā 120 tērpus un aksesuārus, projekts pievēršas modes zīmola estētikas transformācijām un izgaismo tā evolūciju no luksusa vakartērpu radīšanas līdz ilgtspējīgu tehnoloģiju integrēšanai inovatīvā apģērbu dizainā, kā arī Fjodora pēdējo gadu sadarbību ar Kristīni Opolais, Margaritu un Kristīni Balanas, Kristu Dzudzilo un citām Latvijas kultūras personībām.

Izstādes koncepta pamatā ir priekšstats par sadursmes harmoniju – dinamisku spēku, kura avots ir šķietami nesavienojamu elementu – personību, ideju, formu, krāsu, faktūru – radoša kolīzija zīmola mākslinieciskajā stratēģijā, kas veido FYODOR GOLAN īpašo rokrakstu. Fjodora un Golana pieeju raksturo pastāvīga saķere ar aktuālajiem modes industrijas, laikmetīgā dizaina un globālās sabiedrības procesiem, pārinterpretējot gan pagātnes kultūras faktus, gan mūsu acu priekšā dzimstošas tendences.

Zīmola kolekcijas, kas no 2012. līdz 2020. gadam prezentētas Londonas modes nedēļā, reflektē par tēmām, kuras rezonē ar pasaulē notiekošo un nosaka izstādes tematisko struktūru: “Digitālā romantika” izseko kaislības metamorfozēm sociālo tīklu laikmetā, “Ārkārtas stāvoklis” aktualizē klimata krīzes radītus izaicinājums, “Svētais kalns” uzbur laikmetīgu sakrālo estētiku ārpus tradicionālo reliģiju ieloka.

Izstādes centrālajā daļā Muzeju krātuves Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcijā “Skulptūru mežs” FYODOR GOLAN spožākie vakartērpi mijiedarbojas ar Rietumu mākslas vēsturē svarīgākajiem tēlniecības darbiem, veidojot radošo spriedzi starp mākslas kanonu un laikmetīgās modes vibrāciju.

Izstādes daudzos pavedienus savelk kopā Fjodora Podgornija risinātais dialogs ar mākslas darbiem un priekšmetiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un citu Latvijas muzeju krājumiem, rūpīgi kūrētajā asociāciju tīklā apkopojot iespaidus, artefaktus un paņēmienus, kas ir veicinājuši FYODOR GOLAN maksimālistiskās pieejas tapšanu un attīstību, jaunatklājot arī dizainera saikni ar Latvijas kultūras mantojumu.

Izstādes norisi pavada plaša publiskā programma ar dažādu paaudžu modes profesionāļu, mākslinieku un pētnieku virzītām diskusijām, darbnīcām un performatīviem notikumiem.

Par FYODOR GOLAN

FYODOR GOLAN ir Londonas modes zīmols, ko 2009. gadā izveidojuši dizaineri Fjodors Podgornijs (Latvija) un Golans Frīdmans (Golan Frydman, Izraēla). 2011. gada septembrī duets vinnēja prestižo “Fashion Fringe Award” konkursu, izpelnoties pasaules modes profesionāļu atzinību un saņemot atbalstu turpmākai darbībai. Zīmola kolekcijas izrādītas Londonas, Berlīnes, Singapūras un Šanhajas modes nedēļā, kā arī “Fashion in Motion” skašu sērijā Viktorijas un Alberta muzejā Londonā. Dizaineru veikums atspoguļots “Vogue”, “Garage”, “Dazed”, “Financial Times” un citos starptautiskos preses izdevumos. FYODOR GOLAN tērpus iecienījušas Madonna, Rianna, Dženifera Lopesa, Ariana Grande un citas pasaules zvaigznes, kā arī virkne Latvijas kultūras personību.

Izstādi atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds, TC “Spice”, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, “KALVE”, “Lielbāta”

Sadarbības partneri:
Rakstniecības un mūzikas muzejs, VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, “Clear Channel Latvia”, “Shade”, “Skaistāk Print House”

Izstādes idejas autors:
Fjodors Podgornijs

Izstādes kurators:
Aleksejs Beļeckis

Tekstu autors:
Igors Gubenko

Scenogrāfs, vizuālās identitātes autors:
Jānis Andersons

Fotogrāfs, video projekciju autors:
Sandijs Ruļuks

Izstādes producente:
Kitija Vasiļjeva

Projekta vadītāja:
Mare Heimrāte-Patačīni, Ārzemju mākslas departamenta ekspozīcijas kuratore Muzeju krātuvē /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: +371 67357525, E: Mare.Heimrate@lnmm.lv

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
www.fyodor-golan.com
FACEBOOK: Skulptūru mežs
TWITTER: @LNMM_muzejs
INSTAGRAM: @skulpturu_mezs; @sadursmes_harmonija
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs

Muzeju krātuve, ekspozīcija “Skulptūru mežs” / Pulka iela 8, Rīga

DARBA LAIKS: 
NB! (uz izstādes periodu)

Otrdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās 12.00–18.00
Trešdienās 12.00–20.00
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā)

BIĻEŠU CENAS: 
NB! (uz izstādes periodu)

Pieaugušie: 8,00 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri: 4,00 EUR

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem, Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem (uzrādot apliecību); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu)

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67357527
GSM: +371 26593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs