Piektdien, 16. februārī plkst. 18:00 RIXC galerijā, Lenču ielā 2 norisināsies norvēģu mākslinieces Solveigas Setemsdālas (Solveig Settemsdal) izstādes “LABI NORIJ LIELISKI” atklāšana. “LABI NORIJ LIELISKI” ir video mākslas darbs, kas pēta savienojumus un pārrāvumus starp fizisko un digitālo realitāti. Video kadri no Kalifornijas tuksneša atklāj cilvēku veidotas struktūras, kas aiztur ūdeni – reālās video lokācijas tiek pretstatītas abstraktām Google 3D algoritmiskām vizualizācijām, ko papildina teksts, kas caurdur membrānas starp abām realitātes versijām un atklāj starp tām notiekošos procesus.
Līdz ar izstādes atklāšanu sākas arī norvēģu mākslinieces divu mēnešu ilgā rezidence Ziemeļu kultūras punkta (Nordic Culture Point) programmas atbalstītajā RIXC rezidenču programmā, kuras laikā Solveiga Setemsdāla veidos jaunu video mākslas darbu “VIĻŅI”. RIXC rezidences laikā jaunradīto vidoemākslas darbu māksliniece prezentēs rezidences noslēgumā, trešdien, 27. martā, pl. 18:00 RIXC galerijā. Videomākslas darbs tiks veidots, izmantojot datus un video no Irbenes radioteleskopa, vides skaņas un sarunu ierakstus ar zinātniekiem un vietējo personālu, kas dzīvo un strādā Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā.
Izstāde “LABI NORIJ LIELISKI”, kas RIXC galerijā būs apskatāma no 2024. gada 16. februāra līdz 23.martam ir video instalācija, kurā fiziskā pasaule satiekas ar digitālo. Izstādē reāli video kadri tiek pretstatīti Google 3D algoritmiskām vizualizācijām, ko papildina teksts, kas caurdur membrānas starp abām realitātes versijām, atklājot starp tām notiekošos procesus. Video tika uzņemti izpētes brauciena laikā Kalifornijas tuksnešos, kur māksliniece pētīja cilvēku radītas struktūras, kas aiztur ūdeni.
Māksliniece sekoja ūdens ceļiem un Kolorado upei, kuras mākslīgi veidoto irigācijas kanālu pārplūšana 20. gs. Saltona baseinā radīja Saltona jūru. Gan Kolorado upe, gan Saltona jūra mūsdienās ir ļoti piesārņotas, jo tajās ieplūst tuvējo lauksaimniecību notekūdeņi, kas satur mēslojumu, smagos metālus un toksīnus. Ar ūdeni apgādājot lielāko daļu ASV dienvidrietumu, gan Kolorado upe, gan ezers izžūst un vējš nes prom izžuvušās, sausās un toksiskās ezera gultnes smiltis. Māksliniece pretstata šīs ekoloģiskās katastrofas skartās zonas ar netālu esošajām turīgajām oāzēm, ko piepilda mākslīgas, cilvēku veidotas struktūras.
Teksts mākslas darbā veido gan saikni, gan disonansi starp abu veidu video kadriem, “ieejot” un “izejot” no reālās un virtuālās pasaules. Videoklipi nav sinhronizēti, ļaujot veidoties jaunām saiknēm un nozīmēm starp vārdiem un attēliem katrā video cilpā.
Trešdien, 27.martā, pl. 18:00, RIXC galerijā norisināsies Solveigas Setemsdālas RIXC Baltijas-Ziemeļvalstu rezidences laikā izstrādātā darba “Viļņi” prezentācija, kurā māksliniece demonstrēs videodarbu un vadīs vieslekciju par skaņas formām dažādos atkārtojumos, koncentrējoties tieši uz viļņiem, iepazīstinot klausītājus ar sarežģītām viļņu formām un to atbalsīm dabā: šķidruma dinamiku, vēja straumēm, encefalogrāfiskajām delta frekvencēm un to, kā tās var izmainīt ar dungošanu.
Solveiga Setemsdāla ir norvēģu starpdisciplināra māksliniece, kas strādā ar dažādiem medijiem, tostarp tēlniecību, video, fotogrāfiju, zīmējumiem un audio. Māksliniece pēta materiālu mainību un īslaicīgumu, kā arī to, kā objekti un idejas laika gaitā transformējas, izmantojot analogos un digitālos medijus. Māksliniece ir dzimusi Norvēģijā, mākslas pamatus apguvusi Strykejernet mākslas skolā Oslo un kopš 2007. gada dzīvo Norvēģijā un Apvienotajā Karalistē. Māksliniece 2010. gadā ieguva bakalaura grādu Glāzgovas Mākslas skolā un 2018. gadā maģistra grādu tēlniecībā Sleida mākslas skolā (Slade School of Fine Art).
Setemsdālas darbi izrādīti visā pasaulē, tostarp Schtager&Shch Londonā (UK), Bildmuseet Ūmeo (SE), Bomuldsfabriken Kunsthall Arendālā (NO), CURRENTS festivālā Ņūmeksikā (ASV), Gippsland galerijā (AU), Sonica festivālā Glāzgovā (GB), Ars Electronica festivālā (AT) un Hessisches Landesmuseum Darmstadt (DE). Māksliniece 2016. gadā saņēma Džervudas mākslas balvu (Jerwood Drawing Prize) par savu video darbu “Singularitāte” (Singularity), kas ir pirmais video, kurš ieguvis šo apbalvojumu.
Izstāde būs apskatāma līdz 2024. gada 23.martam RIXC galerijā, Lenču ielā 2, no trešdienas līdz sestdienai, no plkst. 12:00 līdz plkst. 18:00. Ieeja bez maksas. Nodrošinām bezmaksas gida pakalpojumus latviešu un angļu valodās individuāli un grupām.
Aicinām pieteikties skolu grupas – apmeklējuma ilgumu plānot 30 min., vēlams grupas ne lielākas par 15-20 cilv. (iepazīstināsim ar RIXC centra inovatīvo darbību digitālās mākslas jomā, video izstādes garums 8 minūtes, jautājumi un atbildes).
Kontakti: rixc@rixc.org, +371 67228478 (Birojs), +371 25358541 (Līva Siliņa, izstādes gide un RIXC informācijas un PR koordinatore)
Plašāka informācija: rixc.org
Atbalstītāji: Ziemeļu kultūras punkts (Nordic Culture Point), Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Jauno mediju kultūras centrs RIXC ir saņēmis Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas "Kultūra" finansējumu, lai īstenotu RIXC mākslas un zinātnes rezidences.