Muzeji Vizuālā māksla
Ganēša. Fragments. Ziemeļindija, 19. gs. beigas. Alabastrs, krāsas. LNMM kolekcija. Publicitātes foto
Ganēša. Fragments. Ziemeļindija, 19. gs. beigas. Alabastrs, krāsas. LNMM kolekcija. Publicitātes foto.

No 2024. gada 23. oktobra Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA 3. stāvā (Doma laukumā 6, Rīgā) Āzijas mākslas galerijā apskatāma jauna pastāvīgā ekspozīcija, veltīta Indijas mākslai.

Indijas civilizācijai ir daudzslāņaina vēsture, kas sniedzas piectūkstoš gadu senā pagātnē. Tādējādi izveidojusies liela etniskā, kultūras, valodu, reliģiju, mākslas un paaudzēs pārmantotu amatniecības prasmju dažādība.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā ir vairāk nekā 500 Indijas materiālās kultūras priekšmetu. Katrs no tiem ir mākslas darbs ar savu izsmalcinātu ornamentu, motīviem, simboliem, sižetu un dizainu.

Ekspozīcijas tapšanas gaitā muzejs apzinājis kolekcijas veidošanās vēsturi, pārskatījis ar Indijas mākslu saistīto terminoloģiju un sadarbībā ar Indijas pētniecības organizāciju “Eka Archiving Services” (Ņūdeli) veicis pilnīgu kolekcijas kontekstualizāciju. Līdz ar to ekspozīcija tagad sniedz iespēju iepazīties ar šiem priekšmetiem, respektējot to izcelsmes kultūras skatpunktu, izvairoties no koloniālisma ideju atkārtošanas un artefaktu uzlūkošanas citādības un eksotikas gaismā.

Māksla un amatniecība ir klātesošas visos indiešu dzīves un kultūras aspektos – mājokļa iekārtojumā, reliģiskajās ceremonijās un rituālos, apģērbā un aksesuāros. Ekspozīcija veidota sadarbībā ar Latvijā dzīvojošo indiešu kopienu. Tas atspoguļojas gan priekšmetu izvēlē, gan videostāstos, kuros kopienas pārstāvji vēsta par savu kultūru, dalās atmiņās un meklē sasauces ar muzeja kolekcijas darbiem.

Īpaši šai ekspozīcijai sagatavots ceļvedis bērniem “Ziloņu taka”, kas mazākajiem muzeja apmeklētājiem palīdzēs iepazīties ar Indijas kultūru.

Ekspozīcijas kuratore:
Kristīne Milere, izstāžu kuratore / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
T: +371 60001344, E: Kristine.Milere@lnmm.lv

Ekspozīcijas dizains:
Dace Džeriņa, māksliniece

Pētniecība:
Eka Archiving Services Pvt. Ltd.” / Ņūdeli, Indija

Īpašs paldies Pramodam Kumaram KG (Pramod Kumar KG), Anitai Džeikobsai Koši (Anita Jacob Koshy) un Aišvarjai A. Kiritai (Aishwarya A. Kirit)

Video:
Reinis Ūbelis

Kopiena:
Abu Sohail Rehman Anwer, Arpita Chakravarty, Gokul Manju Santhosh, Jagriti Kakar, Kully Singh,
Neha Singh, Pranita Singh, Preetha Ramachandran, Rachna Puneet Ratna, Ravi Solanki, Samir Singh, Shantala Priyadrshini, Shruti Vegi, Simran Singh, Umesh Sharma, Yogesh Sharma

Kolekcijas vēstures izpēte:
Baiba Uburģe, Ārzemju dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Grafikas dizains:
Kristīne Jansone, vizuālās komunikācijas speciāliste / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Ekspozīcijas iekārtošana:
Emīls Eduards Murziņš, Kārlis Verners Baumanis / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Restaurācija un konservācija:
Una Kastanovska, Tabita Lapiņa, Elza Lapiņa, Iveta Priede, Rasma Lezdiņa, Aina Gailiša, Inita Smila, Nataļja Kurganova, Inita Ēmane, Indra Tuņa, Anna Kozorovicka, Inta Tiltiņa, Auce Purmale / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Kolekcijas sagatavošana eksponēšanai:
Baiba Uburģe, Eduards Dorofejevs, Ilana Pārstrauta, Valentīna Opolā, Zane Lūse, Laura Vilka, Arvils Vilkaušs / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Ceļvedis bērniem:
Kristīne Milere, Ieva Velberga, Nikola Rundāne / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Īpaša pateicība:
Indijas Republikas ārkārtējam un pilnvarotam vēstniekam Zviedrijai un Latvijai (2021–2024) V.E. Tanmajam Lalam (H.E. Mr. Tanmaya Lal), Rakešam Kumaram Tivari (Rakesh Kumar Tiwari), Mārai Lācei, Daigai Upeniecei, Vitai Birzakai, Ksenijai Rudzītei, Reinim Joņinam, Sigmai Ankravai, Anetei Brakšai, Ventam Zvaigznem, Jānim Frišvaldam, Rūdolfam Cunskim, Ioannai Kordali

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
X: @MuzejsRigaBirza
INSTAGRAM: @makslasmuzejsrigasbirza
#lnmm
#RigasBirza
#MansMuzejs

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:
Pieaugušie: 7,00 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri: 3,50 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 8,00–12,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Apmeklētājiem grupā virs 10 personām (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Bezmaksas ieeja (uzrādot atbilstošu dokumentu): pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem; dienas aprūpes centra, krīzes centra un speciālo izglītības iestāžu audzēkņiem; bērniem, kas ievietoti sociālās rehabilitācijas centrā, un tos pavadošajām personām (viens pedagogs vai viena persona uz 10 bērniem vai audzēkņiem); personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti; personām ar I un II invaliditātes grupu; vienai personai, kas pavada personu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I invaliditātes grupu; surdotulkam, kas pavada personu ar I, II un III invaliditātes grupu; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu izglītojamiem; Latvijas Mākslas akadēmijas pilna un nepilna laika studentiem; profesionālās vidējās izglītības iestāžu izglītojamiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, kultūras mantojumu, arhitektūru, restaurāciju, izglītības vai studiju procesa ietvaros; Latvijas Mākslinieku savienības biedriem; Latvijas muzeju darbiniekiem; Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem; Starptautiskās pieminekļu un ievērojamu vietu padomes (ICOMOS) biedriem; LNMM “Drauga kartes” īpašniekiem; muzeja programmu “Brīvprātīgo programma” un “Jauniešu klubs” dalībniekiem; plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā; grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (gidam) vai pedagogam; Ukrainas civiliedzīvotājiem; muzeja rīkoto pasākumu apmeklētājiem ikgadējās starptautiskās akcijas “Eiropas Muzeju nakts” un Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” laikā, visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67357527
GSM: +371 26593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
X: www.x.com/LNMM_muzejs