No 2023. gada 7. oktobra līdz 2024. gada 11. februārim Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina apmeklēt izstādi “Sapņu gūstekņi. Vācu romantisms no Latvijas un Igaunijas mākslas kolekcijām”.
Vācu romantisms kā svarīgs sava laika virzītājspēks Eiropas kultūrā ietekmē turpmāko mākslas attīstību un izmaina apkārtējās pasaules estētisko uztveri. Arī šodien interese par šo virzienu neizzūd, un periodiski romantisma dažādās šķautnes tiek atklātas izstādēs un ekspozīcijās Eiropas muzejos.
Romantisma ideoloģiskie priekšnoteikumi un estētika veidojās Vācijā 18. gadsimta beigās. Vilšanās apgaismības ideālos, traģiskie Francijas revolūcijas notikumi, Napoleona karaspēka iebrukums politiski sadrumstalotās Vācijas teritorijā pastiprināja sabiedrībā bezcerības un drūmās realitātes noskaņojumu. Šādos apstākļos vācu filozofu un literātu vidū dzimst jauns pasaules uzskats, kura pamatā ir ideja par radošas personības pašvērtību, par intuīcijas nozīmi patiesības izziņā.
Vācu romantismam raksturīgs duāls redzējums ‒ pretstatā materiālai videi ir sapņu un jūtu sfēras bezgalīgums. Mākslinieku daiļrade pauž ilgas pēc augstākas ideālās realitātes, dzīves un mākslas harmonijas. Romantisma mākslas interešu objekti ir personības radošās izpausmes brīvība, emociju dinamika, dabas un cilvēka garīgā saikne, nacionālās vēstures notikumi.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) vācu glezniecības un grafikas kolekcijās romantisma perioda māksla ir viena no lielākajām un būtiskākajām daļām. Izstāde piedāvā iepazīties ar aptuveni 300 darbiem no Latvijas un Igaunijas mākslas muzejiem, kuros vēsturiski izveidojušies bagātīgi 19. gadsimta vācu un vācbaltu mākslas krājumi. Līdzās Vācijas mākslinieku darbiem eksponēts vācbaltiešu, Austrijas un Šveices meistaru veikums, jo visas vācu valodā runājošās zemes vieno radniecīga mentalitāte, kultūras attīstība, mākslas skolas un mākslinieku savstarpējā migrācija. Vizuālais materiāls aptver laikposmu no 18. gadsimta 90. gadu beigām līdz 19. gadsimta 50. gadiem. Izstādes kodolu veido glezniecība un grafika, ko papildina tēlniecība, albumi, kā arī grāmatas un mākslinieku rokrakstu paraugi.
Arhitekte Liesma Markova iekārtojusi ekspozīciju tā, lai skatītājs izjustu īpašu noskaņu, dodoties līdzi romantiskai nakts ainavai. Nakts ir laiks, kad pazīstamais kļūst noslēpumains un neizdibināms, kad cilvēka dvēsele lido virs zemes sapņu valstībā. Drupas atgādina par pagātni un iemieso domu par materiālās pasaules īslaicīgumu. Aizejošas sievietes figūra asociējas ar cilvēka dvēseles mūžīgo tieksmi uz nesasniedzamo ideālu, bet zilā tāle simbolizē romantismam raksturīgo ideju par telpas un laika bezgalību.
Izstādi veido seši tematiskie atzari: “Dabas dvēsele” veltīta ainavai ‒ vācu romantisma iemīļotajam žanram. Sadaļā “Laikmeta liecinieki” ir redzami portreti un mākslinieku pašportreti, savukārt bērnu tēlus atklāj sadaļa “Dzīves sākums”. “Itālija un citas zemes” atspoguļo gleznotāju ceļojumu iespaidus. “Pagātnes vīzijas” parāda mākslinieku skatījumu uz vēsturiskiem notikumiem, literāriem un mitoloģiskiem varoņiem, bet sadaļā “Mūžīgās tēmas” reprezentēti reliģiskā žanra darbi.
Izstādi papildina ceļojumu un piemiņas albumi. Boses zālē eksponēti 19. gadsimta vācu literatūras izdevumi un unikāli mākslinieku autogrāfi no Latvijas Universitātes Akadēmiskās un Latvijas Nacionālās bibliotēkas.
Projekta vadītāja un izstādes kuratore:
Ksenija Rudzīte,
Ārzemju glezniecības kolekcijas glabātāja / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
T: +371 67357532, E: Ksenija.Rudzite@lnmm.lv
Kuratores asistente:
Zane Lūse, Ārzemju mākslas departamenta krājuma darba vadītāja / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Darba grupa:
Valentīna Opolā, Alma Ziemele, Ilana Pārstrauta, Aija Brasliņa, Marita Bērziņa, Vita Birzaka
Restauratores:
Una Kastanovska, Anna Kozorovicka, Natālija Kurganova, Zane Tuča
Konsultante literatūrā:
Aija Taimiņa / Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka
Izstādes scenogrāfija:
Liesma Markova, arhitekte
Ekspozīcijas uzbūve:
Rūdolfs Cunskis, Emīls Murziņš, Kārlis Baumanis
Grafiskais dizains:
Kristīne Jansone, vizuālās komunikācijas speciāliste / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Izglītības programma:
Daiga Upeniece, Vita Ozoliņa, Anna Emsiņa, Ieva Velberga / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Īpaša pateicība:
Liisai Kaljulai, Kristiinai Tidebergai (Igaunijas Mākslas muzejs), Ingūnai Ģēģerei (Mākslas centrs Zuzeum), Kristīnei Budžei (Rundāles pils muzejs), Ingai Karlštrēmai (Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs)
INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
TWITTER: @MuzejsRigaBirza
INSTAGRAM: @makslasmuzejsrigasbirza
#lnmm
#RigasBirza
#MansMuzejs
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga
DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.
BIĻEŠU CENAS:
NB! (ar šo biļeti ir iespējams apskatīt visu muzeju)
Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.
Pieaugušie: 6,00 EUR
Studenti, pensionāri: 3,00 EUR
Skolēni: 2,00 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.
Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.
VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:
- Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
- Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
Preses materiālu sagatavoja: Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357 527
GSM: (+371) 26 593 495
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs