No 2022. gada 1. marta līdz 29. maijam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) izstāžu ciklā “Āzijas mākslas stāsti” būs skatāma izstāde “Kavanabe Kjōsai (1831–1889)”, kas iepazīstina ar trīs japāņu 19. gadsimta mākslinieka Kavanabe Kjōsai ukijo-e grafikām no baltvācu mākslinieka Georga Vilhelma Timma kolekcijas.
Kavanabe Kjōsai (河鍋暁斎, 1831–1889) radošais ieguldījums Japānas un pasaules mākslā ir ievērojams. Mākslinieks dzīvoja pārmaiņu laikā starp Edo periodu (1603–1868) un Meidži periodu (1868–1912), kad Japāna no feodālas valsts kļuva par modernu nāciju. Dzīves laikā viņš radījis simtiem gleznu, grafikas darbu un ilustrētu grāmatu, aptverot plašu sižetu spektru no tradicionālā līdz dīvainajam un fantastiskajam. Kjōsai vēl joprojām tiek apbrīnots par spēju savienot tradicionālo mākslu un populāro kultūru, un viņa radošais mantojums turpina ietekmēt mākslas stilus Japānā arī mūsdienās, piemēram, manga vai tetovējumu mākslu.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā ir trīs Kavanabe Kjōsai ukijo-e mākslas darbi, kas demonstrē gan viņa spēju tradicionālos sižetos ienest jaunas vēsmas, gan izcilo prasmi spilgti parādīt dzīves kontrastus, gan redzējumu par Japānas sabiedrību 19. gadsimta pārmaiņu laikā.
Nelielajā izstādē redzamie darbi muzeja kolekcijā nonāca kā mākslinieka Georga Vilhelma Timma (Georg Wilhelm Timm, 1820–1895) dāvinājums. Timmam bija plašs interešu loks, un viņš tiecās daudzpusīgi izzināt sava laika kultūras dzīvi. Viņš tikās ar kolekcionāriem un māksliniekiem, un šīs radošās personības mēdza dāvināt cita citai savus zīmējumus, skices un iespiedgrafikas. Īpaši cieši kontakti ar amata brāļiem Timmam izveidojās periodā, kad viņš gatavoja savus un citu mākslinieku grafikas darbus publicēšanai izdevumā “Krievu mākslas lapa” (“Русский художественный листок”, 1851–1862). Rezultātā tapa apjomīga kolekcija ar 19. gadsimta vācu, franču, itāļu, japāņu grafikas meistaru darbiem.
Ekspozīcijā blakus trīs japāņu ukijo-e grafikām apskatāma arī Timma japānisma stila akvareļa skice “Japāniete dārzā”. Japānisma stils (fr. japonisme) plaši izplatījās Eiropā pēc Japānas robežu atvēršanas 1858. gadā. Japānas mākslas ietekmes parādās daudzu pasaulslavenu 19. gadsimta 2. puses Rietumeiropas mākslinieku daiļradē. Spilgti japānisma stila darbi ir Vinsentam van Gogam (Vincent Willem van Gogh, 1853–1890), Klodam Monē (Oscar-Claude Monet, 1840–1926), Edgaram Degā (Edgar Degas, 1834–1917), Gustavam Klimtam (Gustav Klimt, 1862–1918) un daudziem citiem. Šis darbs parāda ne tikai Timma interesi par jaunām tendencēm Eiropas mākslā, bet arī viņa aizraušanos ar keramiku, jo kompozīcijā attēlotā japāniete apglezno porcelānu.
Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu cikls “Āzijas mākslas stāsti” rosina atklāt un izprast noteiktu mākslas darbu sižetus, tehnikas, funkcijas, to filozofisko, reliģisko, estētisko un kontekstuālo nozīmi. Āzijas māksla vienmēr ir fascinējusi Rietumu skatītāju ar savu neparastumu, formas un funkcijas dažādību un tikai Āzijas kultūrām raksturīgo estētisko uztveri. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Āzijas mākslas kolekcijā glabājas vairāki tūkstoši mākslas darbu no tuvākām un tālākām Āzijas zemēm, taču Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Āzijas mākslas galerijā parādīta tikai daļa no tiem. Cikla ietvaros, eksponējot vienu mākslas darbu vai priekšmetu grupu, mēs atklājam šos neparastos stāstus, kas bieži paliek nepamanīti.
Atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds
Izstādes kuratore:
Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore
T: +371 60001344, E: Kristine.Milere@lnmm.lv
INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
TWITTER: @MuzejsRigaBirza
INSTAGRAM: @makslasmuzejsrigasbirza
#lnmm
#RigasBirza
#AzijasMakslasStasti
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga
DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.
BIĻEŠU CENAS:
NB! (ar šo biļeti ir iespējams apskatīt arī pastāvīgo ekspozīciju)
Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.
Pieaugušie: 3,00 EUR
Studenti, pensionāri: 1,50 EUR
Skolēni: 0,50 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.
Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.
VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:
- Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
- Pakalpojumus klātienē var saņemt un sniegt tikai epidemioloģiski drošā vidē. Ienākot muzejā, apmeklētājiem ir jāuzrāda derīgs sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.
- Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības uzņem tikai individuālus apmeklētājus (1 persona vai 1 mājsaimniecībā dzīvojošie).
- Ikvienam muzeja apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti pareizi jāvalkā medicīniskā sejas maska vai respirators bez vārsta ar drošības pakāpi FFP2 – FFP3 vai KN95, nosedzot degunu un muti. Bērniem vecumā no 7 līdz 12 gadiem atļauts lietot nemedicīnisku (auduma) masku.
- Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības nesniedz pakalpojumus personām, kuras neievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā nelieto mutes un deguna aizsegu.
- Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
- Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
- Muzejos pēc iespējas tiek organizēta apmeklētāju vienvirziena plūsma.
- Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
- Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājaslapas sadaļā “Drošs muzeja apmeklējums”: https://www.lnmm.lv/dross-apmeklejums.
Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67357527
GSM: +371 26593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter