Muzeji Vizuālā māksla
Džins Hongō (Jin Hongo) stikla mākslas darbs, Japāna. Dizains: Inguna Audere, Anna Varnase. Publicitātes attēls.
Džins Hongō (Jin Hongo) stikla mākslas darbs, Japāna. Dizains: Inguna Audere, Anna Varnase. Publicitātes attēls.

No 2021. gada 4. jūnija līdz 1. augustam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) norisināsies starptautiska mākslas izstāde “Stikla balss. Sadarbība”. Projekts akcentē sadarbības aspektu mākslas darbu radīšanā un realizēšanā, kas īpaši aktuāls kļuvis pandēmijas laikā.

Stikls kā materiāls lieliski iederas laikmetīgos mākslas darbos, paužot sabiedrībā jūtīgus un svarīgus jautājumus. Sadarbojoties ar citu nozaru profesionāļiem – zinātniekiem, antropologiem, komponistiem, vēsturniekiem, fotogrāfiem, tradicionālās mākslas meistariem un pat ekstrēmā sporta pārstāvjiem, 12 starptautiski nozīmīgi stikla mākslinieki no ASV, Japānas, Indijas, Ķīnas, Dienvidkorejas, Zviedrijas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas apvienojās kopējā redzējumā.

Eksponētie mākslas darbi reflektē par sociālo un privāto telpu, aizejošās kultūras liecībām modernajā pasaulē, komunikācijas un cilvēku mijiedarbības nozīmi. Piemēram, Anna Nūrberga (Anna Norberg, Zviedrija) aktualizē Gotlandes un Latvijas karavīru attiecības Otrā pasaules kara laikā, Džins Hongō (Jin Hongo, Japāna) sadarbībā ar Latvijas māksliniekiem izaicina pārdomāt brīvības robežas. Savukārt stikla māksliniece Inguna Audere no Latvijas un ASV mākslinieks Maikls Rodžers (Michael Rogers) piedāvā izprast savstarpējās komunikācijas vērtību, uzsverot, ka nav nekā sarežģītāka par sarunu, kurā iesaistās cilvēki ar dažādu uztveri.

Izstādes norise tiek organizēta projekta “Imagining Sustainable Glass Network Europe” (ISGNE) ietvaros sadarbībā ar NorthLands Creative (Lielbritānija), Berlin Glas (Vācija), Nacionālo mākslas un dizaina universitāti (National College of Art and Design, Īrija), SIA “Stikla māja” (Latvija).

IZSTĀDES MĀKSLINIEKI un VIŅU SADARBĪBAS PARTNERI:

  • Dienvidkoreja / ASV: Bohjons Juns (Bohyun Yoon, Dienvidkoreja) sadarbībā ar Emīliju Kulveri (Emily Culver, ASV)
  • Igaunija: Mārja Mēmetsa (Maarja Maemets) sadarbībā ar Raitu Lohmusu (Rait Lohmus)
  • Indija: Andžali Šrinivasana (Anjali Srinivasan) sadarbībā ar Indijas amatniekiem
  • Japāna: Džins Hongō (Jin Hongo) sadarbībā ar Tomsumi, Šino Jamasaki (Shino Yamasaki), Takudži Itō (Takuji Itō), Uģi Nasteviču, Eviju Skuķi, Armandu Skuķi, Dārtu Paldiņu (Latvija)
  • Japāna: Rui Sasaki (Rui Sasaki) sadarbībā ar izstādes apmeklētājiem
  • Ķīna: Soudzja Džans (Suojia Zhang) sadarbībā ar Ernestu Vītiņu (Latvija)
  • Latvija: Kārlis Bogustovs sadarbībā ar Artūru Pavlovu, Edvardu Gabarajevu, Rūdolfu Henčelu, Dimitriju Čļenovu, Madaru Apsi, Rūdolfu Rorbahu, Frici Štrausu, Artūru Nesauli, Niklāvu Vētru, Linardu Vīksniņu, Kasparu Gobiņu
  • Latvija: Anna Varnase sadarbībā ar Annu Auderi
  • Latvija / ASV: Inguna Audere un Maikls Rodžers (Michael Rogers) sadarbībā ar Māru Bindi
  • Lietuva: Jūlija Pocūte (Julia Pociute) sadarbībā ar Rīti Mažuli (Rytis Mažulis), Ernestu Lilousu (Ernestas Lylous), Evelīnu Januškaiti (Evelina Januškaitė)
  • Zviedrija: Anna Nūrberga (Anna Norberg) sadarbībā ar draugiem un Gotlandes iedzīvotājiem, Kara hospitāļa muzeju Lērbū (Lärbro Krigssjukhus museum), Aizsardzības muzeju Gotlandē (Gotlands Försvarsmuseum), Arhīva centru Visbijā (Landsarkivet i Visby), Dāvida Holmerta arhīvu (David Holmert), Čellu Gardelīnu (Kjell Gardelin), Kristeru Hafdellu (Krister Hafdell), Jūnasu Obergu (Jonas Åberg)

IZSTĀDES KURATORI:

Vita Birzaka, projekta vadītāja, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore
T: +371 67 357535, E: Vita.Birzaka@lnmm.lv

Dr. oec. Ieva Zemīte, projekta vadītāja, Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgās maģistra programmas “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments” direktore, “Glass Point” studijas līdzīpašniece, SIA “Stikla māja” valdes locekle
GSM: +371 20 286296, E: zemite.ieva@gmail.com

Dr. art. Inguna Audere, Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas Stikla mākslas apakšnozares profesore, biedrības “IRMA Collaborative” direktore
GSM: +371 26 459209, E: inguna.audere@lma.lv

Prof. emeritus Maikls Rodžers (Michael Rogers), Ročesteras Tehnoloģiju institūts (Rochester Institute of Technology), biedrības “IRMA Collaborative” valdes loceklis
GSM: +371 27 846 828, E: marsac@rit.edu

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
TWITTER: @MuzejsRigaBirza
INSTAGRAM: @makslasmuzejsrigasbirza
#lnmm
#RigasBirza
#stiklabalss

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

DARBA LAIKS:

 

  • Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.45
  • Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.45 
    Pirmdienās slēgts
  • Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

  • Pieaugušie: 3,50 EUR
  • Skolēni, studenti, pensionāri: 2,00 EUR
  • Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
  • Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības uzņem tikai individuālus apmeklētājus (1 persona vai 1 mājsaimniecībā dzīvojošie).
  3. Ikvienam muzeja apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska.
  4. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības nesniedz pakalpojumus personām, kuras neievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā nelieto mutes un deguna aizsegu.
  5. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  6. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  7. Katrā LNMM muzejā ir noteikts maksimālais apmeklētāju skaits, kas vienlaicīgi var atrasties ēkā, nodrošinot uz vienu personu ne mazāk kā 25 m² telpas.
  8. Muzejā tiek organizēta apmeklētāju vienvirziena plūsma.
  9. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  10. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājaslapas sadaļā “Drošs muzeja apmeklējums”: www.lnmm.lv/lv/apmekle/covid_19.

 

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67 357527
GSM: +371 26 593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter