Kultūrizglītība Vizuālā māksla
Olivera Reslera lekcijas plakāts

Pēdējos gados mākslinieku dalība sociālās kustībās ir ievērojami pieaugusi. Vēl nesen mākslinieku iesaiste pārsvarā aprobežojās ar kustību vizuālo noformējumu – baneru, plakātu un mājaslapu dizainu. Taču nu jau mākslinieki ir ieņēmuši arvien centrālākas lomas – gan kā rupori, gan mediju taktiku un vispārīgu stratēģiju radītāji.

2023. gada 20. martā ar atvērto lekciju Latvijas Mākslas akadēmijā uzstāsies pasaulslavenais mākslinieks un filmu veidotājs Olivers Reslers (Oliver Ressler) un iepazīstinās ar saviem izpētes projektiem, kuru uzmanības centrā ir klimata taisnīguma kustība.

Lekcija ir atvērta publikai bez maksas un norisināsies Latvijas Mākslas akadēmijā (Kronvalda Bulvārī 4, 1. auditorijā (3. stāvs)) no plkst. 18.00 - 19.30.

No 21. līdz 23. martam mākslinieks viesosies POST programmā ar īpašu meistardarbnīcu. Ar mākslinieku/aktīvistu radītu dokumentālu formātu palīdzību darbnīca būs iespēja ar skatu nākotnē diskutēt par dažādām vizuālām un konceptuālām mākslinieciskām stratēģijām un mākslas lomu pētītajās kustībās.

Apskatīto jautājumu vidū būs: Kādas ir mākslinieku un aktīvistu lomas klimata taisnīguma kustībās? Vai mākslinieku iesaiste sociālajās kustībās manāmi ietekmē mākslas pasauli plašākā tvērumā vai konkrētus tās segmentus? Klimata krīzes izaicinājumu grandiozie apmēri paģēr arī radikālas pārmaiņas mākslas pasaulē. Kādi ir šo pārmaiņu centrālie aspekti? Kur varam saskatīt potenciālas nākotnes iespējas un jaunas pasaules, kas balstītas sociālajā taisnīgumā un ekoloģiskā uzplaukumā, un kā tās varētu kultivēt ar radošu estētisku prakšu palīdzību?

Reslera meistardarbnīcas un prezentācijas raisītās diskusijas, ierosinājumi un debates tiks publicētas POST izdevumā ar POST pasniedzēju un studentu, un paša mākslinieka rakstiem. Ar šo auglīgo sadarbību POST turpina aktīvi iesaistīties piedāvājumos iztēloties alternatīvus scenārijus mainīgai pasaulei, kas balstīti dzīvošanā un strādāšanā nestabilā sabiedrībā un nestabilā Eiropas reģionā, kur valsts varas ir dramatiski mainījušās, un kur pamati jābūvē uz nedroša pamata. Paredzot, ka “normalitāte” vai “stabilitāte” Austrumeiropā vai Eiropā vispār var nebūt sasniedzama un, ka šie apstākļi var būt pilnībā iluzori, vēlamies radīt resursus, kuri palīdz stiprināt nākamo progresīvo domātāju, mākslinieku un mācībspēku paaudzi un veicināt kopību.

Projektu organizē POST pasniedzēji: Korina L. Apostola (Corina L. Apostol), Kristaps Ancāns un Armands Zelčs.

Olivers Reslers veido instalācijas, projektus publiskajā telpā un filmas par ekonomiku, demokrātiju, rasismu, klimata katastrofu, pretošanās formām un sabiedrības alternatīvām. Viņa darbībā ir tapusi 41 filma, un tās ir rādītas tūkstošos sociālo kustību pasākumu, mākslas institūciju un kinofestivālu. Kopš 2019. gada Reslers vada Barricading the Ice Sheets, izpētes projektu par klimata taisnīguma kustībām, ko atbalsta Austrijas Zinātnes fonds. Resleram bijušas vērienīgas personālizstādes Laikmetīgās mākslas muzejā Zagrebā, Neuer Berliner Kunstverein (n.b.k.); MNAC – Nacionālajā Laikmetīgās mākslas muzejā Bukarestē, SALT Galata Stambulā un Andalūzijas Laikmetīgās mākslas centrā CAAC Seviļā. Viņš ir piedalījies vairāk nekā 400 grupu izstādēs, tostarp Karalienes Sofijas modernās mākslas muzejā Madridē, Van Abbemuseum laikmetīgās mākslas muzejā Eindhovenā, Pompidū centrā Parīzē, CCK Buenosairesā, EMST Nacionālajā Laikmetīgās mākslas muzejā Atēnās, MOCAK Laikmetīgās mākslas muzejā Krakovā un biennālēs Prāgā (2005), Seviļā (2006), Maskavā (2007), Taipejā (2008), Lionā (2009), Gjumri (2012), Venēcijā (2013), Atēnās (2013, 2015), Kvebekā (2014), Helsinkos (2014), Čedžu (2017), Kijivā (2017), Gēteborgā (2019) un Stavangerā (2019), kā arī Documenta 14 Kaselē (2017) (EMST rīkotā izstādē).

Šis projekts ir saņēmis Erasmus+ mobilitātes mērķfinansējumu un tapis ar Phileas un Austrijas Vēstniecību Latvijā atbalstu.

Phileas ir Vīnē bāzēta neatkarīga filantropiska organizācija, kas piesaista privātus līdzekļus ambiciozu laikmetīgās mākslas projektu kopproducēšanai. Phileas sadarbojas ar māksliniekiem, muzejiem un biennālēm, lai veicinātu mākslas radīšanu, izstādīšanu un iegādi sabiedrisku institūciju vajadzībām. Īpaša uzmanība tiek pievērsta austriešu un Austrijā bāzētu mākslinieku izstāžu veidošanai ārzemēs. Papildu finansējumu piešķir Federālā mākslas un kultūras ministrija.

Vairāk informācijas lūdzam meklēt: www.phileasprojects.org

POST ir starpdisciplināra mākslas maģistrantūras specializācija Latvijas Mākslas akadēmijā, kas balstīta uz mākslas idejām kontekstā (art in context). Programma izzina un pārbauda, kā iespējams studēt mākslu šodien, vienlaicīgi atrodoties gan Austrumeiropā, gan Ziemeļeiropā – dažādu robežu reģionā ar mainīgu vidi un bagātu pieredzi globālu ideoloģiju piespiedu lietošanā un to sagrūšanā. Ņemot vērā kultūrvēsturisko un ģeopolitisko fonu un tiem piesaistītos mākslas procesus, programma atrodas unikālu pieredžu vidē.

Vairāk informācijas: www.lma.lv

 

Informāciju sagatavoja:
Laura Ozola
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Latvijas Mākslas akadēmija
Tālr. +371 29995067