17. decembrī pulksten 19 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” Liepājas Simfoniskais orķestris sava galvenā diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā atskaņos divu dižu romantisma pārstāvju mūziku – Sergeja Rahmaņinova “Simfoniskās dejas” un Johannesa Brāmsa Koncertu vijolei un čellam. Vakara īpašās viešņas – māsas Balanas.
Krievu komponists Sergejs Rahmaņinovs, būdams viens no 20. gadsimta spilgtākajiem pianistiem, savā daiļradē vairākkārt pievērsies klavierkoncerta žanram un radījis ikoniskus paraugus, toskait vienu no vislielāko popularitāti guvušajiem skaņdarbiem – Rapsodiju par Paganini tēmu, kas rakstīts klavierēm un orķestrim.
Smeldamies iedvesmu šī opusa panākumos, arī mūža nogalē 1940. gadā Rahmaņinovs uzraksta radniecīgu skaņdarbu – “Simfoniskās dejas”. Tas ir komponista pēdējais izvērstais skaņdarbs, kā arī vienīgā Amerikā rakstītā partitūra, kas reizē ir apkopojums visai Rahmaņinova daiļradei. Orķestra sastāvā komponists izmanto plašu sitaminstrumentu klāstu un īpašam kolorītam iekļauj alta saksofonu, ko koncertā varēs baudīt Ainara Šablovska izpildījumā.
Savukārt viena no nozīmīgākajiem simfoniķiem mūzikas vēsturē – vācieša Johannesa Brāmsa Koncerts vijolei, čellam un orķestrim tapis 1887. gadā un arī ir pēdējais autora simfoniskais skaņdarbs.
Koncerts rakstīts čellistam Robertam Hausmanam un vijolniekam, konflikta dēļ atsvešinātam draugam Jozefam Joakimam. Pēc tam, kad Hausmans, Joakims un Brāmss draugu lokā izspēlēja koncertu, Klāra Šūmane veica ierakstu dienasgrāmatā: “Koncerts ir izlīdzināšanās skaņdarbs. Joakims un Brāmss atkal sarunājas.” Apvienošanās ideju izceļ arī solo vijoles un čella partijas, kas itin bieži skan kopā un veido vienotu, spēcīgu skanējumu, tā kļūstot par vērā ņemamu sarunu biedru orķestrim. Viss koncerts ir kā enerģisks aicinājums dzīvot patiesi un pilnasinīgi.
Virtuozās māsas – vijolniece Kristīne un čelliste Margarita Balanas, kam šī būs debija, Brāmsa iespaidīgo opusu kopīgi atskaņojot Latvijā, ir teikušas, ka tas ir “intensīvs, tehniski prasīgs un virtuozs skaņdarbs gan čellam, gan vijolei, un šobrīd šķiet neticami, ka laikā, kad koncerts tika pirmatskaņots, tas izpelnījies negatīvu kritiku, jo tagad Brāmsa Dubultkoncerts ir vijoles un čella dueta repertuāra viens no svarīgākajiem meistardarbiem.”
Gintars Rinkevičs, kas kopš 2017. gada ir Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents, ir viens no izcilākajiem, starptautisku atzinību guvušajiem Lietuvas diriģentiem. Viņš ir Lietuvas Valsts simfoniskā orķestra dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs. Bagātīgu pieredzi guvis dažādos opernamos Lietuvā, Latvijā, Ungārijā, Skotijā, Zviedrijā, Nīderlandē un Krievijā. Sadarbojies ar Berliner Symphoniker, Staatskapelle Weimar, Frankfurtes, Tamperes un Tivolī simfoniskajiem orķestriem, Sanktpēterburgas Filharmonijas orķestri un citiem kolektīviem, un vadījis atskaņojumus daudzās prestižās Eiropas koncertzālēs. Rinkevičs ir guvis vairāku valstu apbalvojumus, tostarp Latvijas – IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un vairākkārt Lielo Mūzikas balvu.
Tā kā šis koncerts pandēmijas ierobežojumu dēļ ir ticis vairākkārt pārcelts, rīkotāji vērš uzmanību, ka visas iepriekš uz šo koncertu iegādātās biļetes aizvien ir derīgas. Jautājumu gadījumā lūgums sazināties, zvanot vai rakstot uz +371 63489271 un sales@lso.lv.
Papildu informācijai:
Iveta Vēvere
Liepājas Simfoniskā orķestra
sabiedrisko attiecību vadītāja
pr@lso.lv; +371 29287345