2024. gada 17. augusts – 24. novembris
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / 4. stāva izstāžu zāles
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga
Mediju pastaiga 2024. gada 16. augustā plkst. 12.00
Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00
No 2024. gada 17. augusta līdz 24. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) noritēs Jāņa Deinata personālizstāde “Pirmā piecgade”, kas piedāvā dokumentālu stāstu par periodu pirms Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanas, kad pārmaiņas sabiedrībā vēl tikai brieda, un mākslinieka fotoaparāts fiksē vērojamās sairstošās sociālisma iekārtas ainas.
Izstādes nosaukums “Pirmā piecgade” saistāms ar darbu tapšanas posmu no 1989. līdz 1994. gadam, kad aizsākās Jāņa Deinata fotogrāfiskā darbība. Tas ironiskā kārtā atsauc atmiņā padomju dzīves saimnieciskās plānošanas populāro saukli, kas mudināja padomju sabiedrību uz sasniegumiem.
Lielu ekspozīcijas daļu sastāda darbi, kuri šķietami neatspoguļo neko nozīmīgu un kuru vēstījumu var saprast vien ar zināmu distanci. Mākslinieka tēloto laiku gribas nodēvēt par izstādes “lirisko varoni”, kas ar savu atcerēšanās substanci piedalās nācijas identitātes formulēšanā. Nepretenciozi iemūžinot aizejošo sociālismu, fotogrāfijas veido nejauši piedzīvotu ainu reportāžas, kuras Jānis Deinats ieraudzījis apkārtējā vidē un kuras ataino prozaisko padomju cilvēku ikdienu, kas (kā izrādās) norisinās svarīgu notikumu kontekstā. Tobrīd aiz Augstākās padomes ēkas sienām noritēja 4. maija balsojums, kas vēlāk rezultējās ar Latvijas neatkarības atgūšanu. Briestošo politisko pārmaiņu laiks fiksēts garāmejot, bez drāmas un nākotnes paredzēšanas nojausmas, kad padomju miliči asociējās vienīgi ar kārtības uzturēšanas instanci, kas sargā likumu.
Fotogrāfijās var izsekot līdzi juceklīgajiem vēstures notikumiem un ieraudzīt cilvēkus, kuru darbība izrādījās ļoti būtiska Latvijas kultūras un politikas telpai. Deinatam vienmēr ir imponējis kadrā ietvert asprātīgas, paradoksālas situācijas, kam padomju periodā bija daudz labvēlīgas augsnes. Fotouzņēmumos saskatāmi autora individuālā rokraksta veidošanās aizsākumi, ko viņš realizēja savā turpmākajā mākslā.
Jāņa Deinata studijas Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas Kultūras un mākslas zinātņu fakultātes Teātra nodaļā (1982–1986) noritēja radošo personu vidē. Vēlāk, sākot no 1989. gada, tapa darbi, kuros piedalījās mākslinieka laikabiedri – tagad jau zināmas un populāras kultūras personības, uz kurām šobrīd nolūkojamies kā toreizējām brīvības ikonām.
Jāņa Deinata 90. gadu fotogrāfijas klasificējamas kā pagātnes dokumentalitāte, kas pēdējo gadu izstāžu praksē tiek identificēta kā laikmetīgās mākslas procesa sastāvdaļa. Liels daudzums atlasīto kompozīciju realizētas 20. gadsimta iecienītākā fotoķīmiskā procesa – melnbaltās sudraba želantīna kopijas – veidā, kas pasaules fotomākslas pieredzē tiek izmantota arvien retāk un ekspozīcijai piešķir vēstures autentiskumu.
Izstāde “Pirmā piecgade” neaptver visu Jāņa Deinata daiļradi minētajā laikposmā, tādējādi nepretendē uz retrospekcijas raksturu. Vairākas eksponētās fotogrāfijas līdz šim glabājās autora negatīvu arhīvā un nekad nav bijušas apskatāmas.
Jāņa Deinata darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā un privātkolekcijās.
Teksts: Diāna Barčevska
Izstādi atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds, “Novum Riga”, “Spirits and Wine”
Izstādes kuratore:
Diāna Barčevska, mākslas zinātniece
Izstādes koordinatore:
Laura Dravniece, Izglītības un pieejamības daļas vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 60 003 533, E: Laura.Dravniece@lnmm.lv
SAISTĪTIE PASĀKUMI:
* 8. septembrī plkst. 14.00 Sarunas muzejā: Jānis Deinats. Pirmā piecgade
Tikšanās un pastaiga ekspozīcijā ar fotogrāfu Jāni Deinatu un izstādes kuratori Diānu Barčevsku.
Izstāde atklāj Jāņa Deinata profesionālās karjeras sākumposmu no 1989. līdz 1994. gadam. Viņa fotogrāfijās gan tvertas politisko pārmaiņu vēsmas, gan ar smaidu aplūkotas ikdienas ainas un paradoksi. Ekspozīcija sniedz iespēju papildināt mūsu vēsturisko atmiņu ar unikāliem kadriem, kuros fiksēts sarežģītais Latvijas neatkarības atjaunošanas laiks un to pavadošie pārmaiņu procesi.
Kuratores Diānas Barčevskas vadītajā sarunā kopā ar fotogrāfu Jāni Deinatu dalīsimies atmiņu stāstos un izzināsim situācijas un notikumus, kurus iemūžinājusi mākslinieka kamera.
20. oktobrī plkst. 14.00 Sarunas muzejā: Jānis Deinats un Dainis Īvāns.
Brīdis pirms neatkarības
Tikšanās ar fotogrāfu Jāni Deinatu un Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju, žurnālistu, politiķi Daini Īvānu, kurā pārrunāsim 20. gadsimta 80. un 90. gadu notikumus un to attēlojumu fotomākslā.
Izstādē “Pirmā piecgade” skatāmie Jāņa Deinata darbi tapuši periodā no 1989. līdz 1994. gadam, kas reizē bija gan Latvijas valstiskuma atjaunošanas posms, gan fotogrāfa profesionālo gaitu aizsākums. Sarunās ar Atmodas dalībnieku Daini Īvānu tuvāk iepazīsim 20. gadsimta beigu dinamiskos pārmaiņu procesus valstī un sabiedrībā, kā arī to, kā tie atspoguļojas Jāņa Deinata fotogrāfijās. Sarunu moderēs izstādes kuratore Diāna Barčevska.
24. novembrī plkst. 12.00 Sarunas muzejā: Jānis Deinats. Pirmā piecgade
Tikšanās un pastaiga ekspozīcijā ar fotogrāfu Jāni Deinatu un kuratori Diānu Barčevsku izstādes izskaņā.
Izstāde atklāj Jāņa Deinata profesionālās karjeras sākumposmu no 1989. līdz 1994. gadam. Viņa fotogrāfijās gan tvertas politisko pārmaiņu vēsmas, gan ar smaidu aplūkotas ikdienas ainas un paradoksi. Ekspozīcija sniedz iespēju papildināt mūsu vēsturisko atmiņu ar unikāliem kadriem, kuros fiksēts sarežģītais Latvijas neatkarības atjaunošanas laiks un to pavadošie pārmaiņu procesi.
Turpinot valsts svētku nedēļas noskaņas, izstādes noslēdzošajā dienā kuratores Diānas Barčevskas vadītajā sarunā kopā ar fotogrāfu Jāni Deinatu dalīsimies atmiņu stāstos un izzināsim situācijas un notikumus, kurus iemūžinājusi mākslinieka kamera.
Izglītības programma “Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, dizaineri, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.
Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!
Pasākuma valoda: latviešu
Norises vieta: LNMM galvenā ēka / 4. stāva izstāžu zāles
Norises ilgums: 60 minūtes
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas
Vietu skaits neierobežots
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama
Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.lv, (+371) 67 324 461
* 19. septembrī plkst. 11.00 Senioru rīti muzejā: Jānis Deinats. Pirmā piecgade
Aicinām seniorus uz tikšanos ar fotogrāfu Jāni Deinatu, lai tuvāk iepazītu izstādes fotogrāfijas un pārrunātu to tapšanas vēsturisko notikumu fonu.
Izstādes “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991” rosināts, fotogrāfs Jānis Deinats, pārlūkojot savu 20. gadsimta 80.–90. gadu darbu arhīvu, atklājis daudz saistoša materiāla, kura unikalitāti vairojis pagājušais laiks un ko būtu vērtīgi un interesanti izzināt šodienas skatītājam.
Kopā ar muzeja speciālistu Jānis Deinats klātesošos iepazīstinās ar apstākļiem, kādos tapuši izstādes darbi un pastāstīs par sev raksturīgajiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem. Nesteidzīgā gaisotnē atsauksim atmiņā, pārrunāsim un ar laika distanci izvērtēsim nesenos vēstures notikumus un to ietekmi uz sabiedrību.
Senioru rīti piedāvā interesentiem nesteidzīgā atmosfērā iedziļināties aktuālo izstāžu mākslas darbos un muzeja speciālista vadībā uzzināt gan par mākslinieku personību, gan sociālo fonu un mākslas kontekstu, kas ietekmējuši viņu daiļradi un izveidojuši attiecīgā autora rokrakstu.
Mērķauditorija: seniori. Norise pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem
Pasākuma valoda: latviešu
Norises vieta: LNMM galvenā ēka / 4. stāva izstāžu zāles
Norises ilgums: 60 minūtes
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas
Vietu skaits neierobežots
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama
Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.lv, (+371) 67 324 461
INTERNETA RESURSI:
FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
TWITTER: @LNMM_muzejs
INSTAGRAM: @makslasmuzejs
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga
DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Sestdienās, svētdienās 10.00–17.00, kase 10.00–16.30
Pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.
BIĻEŠU CENAS: NB! (ar šo biļeti ir iespējams apskatīt visu muzeju)
Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.
Pieaugušie: 8,00 EUR
Studenti, pensionāri: 4,50 EUR
Skolēni: 3,50 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.
Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.
Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357 527
GSM: (+371) 26 593 495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs