Atbalsts Ukrainai Vizuālā māksla
Linda Daņiļevska “21.marta rīts – zudis Kuindži memoriāls”, 2022, audekls, eļļa, 100x100 cm.
Linda Daņiļevska “21.marta rīts – zudis Kuindži memoriāls”, 2022, audekls, eļļa, 100x100 cm.

No 5.novembra Latvijas Mākslinieku savienības galerijā Rīgā, 11.novembra krastmalā 35 apskatāma izstāde Mariupole - nesalauzta. Izstāde piedāvā iepazīt dažādu paaudžu Ukrainas mākslinieku darbus, kas skaudri ļauj sajust kara cirstās rētas, vienlaikus atklājot arī to sirsdspēku, spītu un pašcieņu, kas nav ļāvusi un neļaus sagumt nežēlīga, fiziska pārspēka priekšā.

"Mēs esam nācija, kuru nevar nospiest uz ceļiem. Mēs, mākslinieki, šo ziņu gribam nest pasaulē, uzrunājot starptautisko sabiedrību ar audekla un krāsas starpniecību," saka izstādes kurators, mākslinieks no Mariupoles Valērijs Juričkovskis. Viņš atzīmē, ka ceļojošā izstāde jau pabijusi Kijivā, Ivanofrankivskā un citās Ukrainas pilsētās, bet Rīgā šim mākslas projektam dod starptautisku startu. Nākamā pietura būs Viļņa, tad Varšava. Paužot atbalstu un solidarizējoties ar Ukrainas māksliniekiem, katrā starptautiskajā pieturā izstādei pievienosies gleznas, kuras projektam dāvina Latvijas, Lietuvas, Polijas un citu valstu mākslinieki.

Izstāde apskatāmas vairāki desmiti gleznu, kas tapušas gan īsi pirms kara, gan kara pirmajās dienās, gan dienās, kad demokrātiskā pasaule elpu aizturējusi sekoja līdzi Azovstaļ aizstāvju varonīgajai cīņai aplenktajā Mariupolē. Pilsētas aizstāvju portreti izstaro savādu gaismu, viņu acīs dzirkst lepns spīts, pašaizliedzība un nesalaužama mīlestība pret Ukrainu.

Izstādē iekļauts arī Lietuvas mākslinieka gleznots dokumentālista Mantas Kvedaravičiusa portrets, tā gluži personiski atgādinot par okupantu pastrādātajiem kara noziegumiem Mariupolē. Zīmīgi, ka izstāde piedāvā iepazīt arī Kvedaravičiusa līdzgaitnieka, dokumentālās filmas Mariupole (2016) līdzautora, režisora un mākslinieka Jurija Grigoroviča gleznas.

Īpaša vieta izstādē atvēlēta 2014.gada darbiem, kur trāpīgi atgādina - karš Ukrainai nesākās šā gada 24.februārī. Šie darbi pagriež pulksteni atpakaļ, atsaucot atmiņā laiku pirms astoņiem gadiem, kad zaļie vīriņi spēra pirmos soļus uz Ukrainas zemes, pārvēršot Donbasu drupās un pelnos. Un tomēr, skatot eļļā, uz audekla dokumentētās iznīcības pēdas ne mirkli nav šaubu par to, ka Donbass tā ir Ukraina un ka jau pavisam drīz Donbasa sarkanā saule atkal izkļūs no smacējošo sodrēju mākoņa. 

Tāpat izstādē redzamas Maidana piezīmes, atgādinājums par Pašcieņas revolūciju un nesalaužamo brīvības un patstāvības mīlestību. Par Mīlestību ar lielo burtu, kuru ukraiņiem nespēs atņemt nedz bumbu atstātie krāteri, nedz sagrautie tilti. Zaudējumi ir sāpīgi, bet ticība uzvarai, ticība savai nācijai vienmēr būs stiprāka.

Izstādes idejas autors un kurators ir Valērijs Juričkovskis, kuratores Linda Daņiļevska un Ieva Liepiņa.

Slava Ukrainai! Varoņiem Slava!

Izstādes “Маріуполь не скорний” / “Mariupole–nesalauzta” atklāšana LMS galerijā notiks 4. novembrī plkst. 17.00, un ekspozīcija būs apskatāma līdz 25. novembrim. LMS galerijas darba laiks: pirmdiena – svētdiena, no plkst. 12.00 – 18.00.

 

Informāciju sagatavoja:
Nora Līcīte