Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Gunta Kuzmas vadībā 2. augustā pulksten 19 Rundāles pils Baltajā zālē atskaņos Edvarda Grīga, Fēliksa Mendelsona un Heinriha Hīblera mūziku. Solistu ampluā šajā vasaras vakara koncertā mirdzēs Liepājas Mežragu kvartets.
Edvarda Grīga svīta “No Holberga laikiem” atspoguļo 18. gadsimta deju mūzikas burvību, ko paspilgtinās laikmetam atbilstošā Rundāles pils Baltā zāle, kas savulaik kalpojusi par deju zāli un bijusi lieciniece neskaitāmiem svinīgiem pasākumiem.
Fēliksa Mendelsona Trešā simfonija, kas pazīstama arī kā Skotu simfonija, klausītājus valdzinās ar muzikālu ceļojumu pa Skotijas ainavām un vēsturi.
Savukārt Heinriha Hīblera reti atskaņotajā Koncertskaņdarbā četriem mežragiem un orķestrim mirdzēs Liepājas Mežragu kvartets – vienīgais profesionālais mežragu kvartets Latvijā, kas šogad atzīmē savu pastāvēšanas desmitgadi. Liepājas Mežragu kvartetu veido Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķi. Tas uzstājies gan Latvijā, gan ārvalstīs, priecējot klausītājus ar plašu repertuāru, kurā iekļauti gan klasiskās, gan mūsdienu mūzikas skaņdarbi. Liepājas Mežragu kvartets regulāri bagātina arī Liepājas Simfoniskā orķestra rīkotā festivāla “Rimbenieks” programmu.
“1849. gadā Heinrihs Hīblers piedalījās Roberta Šūmaņa "Koncertskaņdarba" četriem mežragiem atskaņojumā Drēzdenē, pašam Šūmanim klātesot. Šis notikums savukārt iedvesmoja Hībleru komponēt pašam savu "Koncertskaņdarbu" četriem mežragiem un orķestrim. Lieliski pārvaldīdams šo instrumentu, Hīblers skaņdarbu veidojis tehniski ne tik sarežģītu kā Šūmanis, tomēr ne mazāk efektīgu. Lai arī Liepājas Mežragu kvarteta mūziķi to agrāk dažādos sastāvos ir spēlējuši ar klavieru pavadījumu, mēs ļoti priecājamies piedzīvot sena sapņa īstenošanos – atskaņot šo skaņdarbu kopā ar mūsu pašu kolēģiem no Liepājas Simfoniskā orķestra,” stāsta mežradznieks Aivars Vadonis.
Heinrihs Hīblers bija vācu komponists un mežraga spēles virtuozs, kurš visu savu muzikālo karjeru saistījis ar Drēzdeni, ļoti ilgus gadus būdams Drēzdenes Karaliskā galma orķestra mežradznieks. Hīblera pazīstamākais darbs – Koncertskaņdarbs četriem mežragiem un orķestrim, kas sacerēts laika posmā no 1854. līdz 1856. gadam, ir spilgts komponista talanta apliecinājums un joprojām tiek atskaņots mūsdienās.
Edvards Grīgs ir nozīmīgākais un pazīstamākais norvēģu komponists. Viņš izmantoja norvēģu tautas mūziku un, iedvesmojoties no Norvēģijas elpu aizraujošajām ainavām, deva tai jaunas un trāpīgas individuālās izpausmes. Vienlaikus, lielākajā daļā savas mūzikas viņš izvairījās no tiešiem citātiem, dodot priekšroku meklēt mazāk acīmredzamus veidus, kā radīt norvēģisku melodiju rakstu.
Fēlikss Mendelsons bija viens no spilgtākajiem romantisma pārstāvjiem, kura radītajā mūzikā atspoguļojas laikmeta spozme un elegance, un tā izceļas ar melodisku bagātību un izsmalcinātu orķestrāciju. Viņa darbi ir pilni ar dzīvesprieku, romantisku ilgošanos un dabas ainavu atspoguļojumiem.
Mendelsona Trešā simfonija, pazīstama kā Skotu simfonija, ir viens no komponista romantiskākajiem un iedvesmojošākajiem darbiem, kas tapis laika posmā no 1829. līdz 1842. gadam un ir muzikāls ceļojums pa Skotijas vēsturi, ainavām un leģendām.
Biļetes uz Liepājas Simfoniskā orķestra koncertiem pieejamas “Biļešu paradīzes” tīklā.
Koncertu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.
Papildu informācijai:
Iveta Vēvere
Liepājas Simfoniskā orķestra
sabiedrisko attiecību vadītāja
pr@lso.lv; +371 29287345