No 2024. gada 16. novembra līdz 2025. gada 2. martam Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova” būs apskatāma Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja (turpmāk – LNRMM) simtgadei veltīta mūzikas instrumentu kolekcijas izstāde “Pieskāriens”.
Kārtota sešās instrumentu veidu grupās (taustiņinstrumenti, stīgu instrumenti, lociņinstrumenti, pūšaminstrumenti, sitaminstrumenti un inovatīvie instrumenti), izstādē pieejama muzeja mūzikas instrumentu kolekcijas izlase 44 instrumentu apjomā, kas aptver laiku no 18. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Interesenti aicināti uz izstādes atklāšanu 16. novembrī plkst. 16.30.
“Izstādes uzmanības centrā ir vēstījums par Latvijas meistaru būvēto instrumentu un to radītāju stāstiem vairākās paaudzēs, par to iekļaušanos Eiropas mūzikas instrumentu būvēšanas tradīcijā, vienlaikus esot oriģināliem un inovatīviem. Otra izstādē eksponēto instrumentu atlases līnija atklāj mūzikas instrumentu un to lietotāju, Latvijas kultūrā nozīmīgu personību, attiecību stāstus. Šo līniju lielformāta melnbaltā foto un video dialogos ar savu instrumentu turpina izcili mūsdienu latviešu izpildītājmākslinieki,” uzsver LNRMM direktore Iveta Ruskule.
Apmeklētājus gaidīs seši audiovizuāli stāsti par katru no izstādē izceltajām instrumentu grupām un atsevišķu instrumentu skanējuma digitālas un interaktīvas demonstrācijas. Pie Meistaru sienas būs iespējams uzzināt par mūzikas instrumentu būvētājiem Latvijā. Ikviens varēs darboties un izmantot maņas, pārbaudīt praktiski – cik sver instruments, veidot skaņu spēles uz Skaņu sola, izmēģināt sajūtu vērošanas trenažieri Trīsskanis un darboties ar ‘čamdāmiem’ instrumentiem.
Izstāde veidota, lai katrs varētu to ne tikai apskatīt, bet arī sadzirdēt un sajust – lieli un mazi, amatieri un profesionāļi. Sadarbojoties ar biedrību SocIntegra un RTU Liepāja izstāde ir īpaši piemērota arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem.
Īpaši ģimenēm un bērniem izstādi papildinās burtnīca Pieskāriens. Tajā būs izlasāmi interesanti fakti par mūziku un instrumentiem, kā arī intervija ar dziedātāju Katrīnu Gupalo. Mazos prātus asinās krustvārdu mīklas, uzdevumi, krāsojamās lapas un daudz citas aktivitātes.
“Milzīgs prieks, ka Imanta Rešņa savulaik paustā ideja par pastāvīgu Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma instrumentu izvietošanu Liepājas koncertzālē ir daļēji realizējusies. Kur tad vēl labāk, ja ne koncertzālē redzēt šo brīnišķīgo mūzikas instrumentu kolekciju. Esam pagodināti, ka izstādes atklāšana notiek tieši pie mums, un pateicamies muzejam par šādu iespēju,” par izstādi izsakās Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons.
“Unikālās mūzikas instrumentu kolekcijas izstādi vēl īpašāku padara fakts, ka tā ir pieejama ārpus galvaspilsētas dzīvojošajiem. Jūtamies pagodināti, ka varam līdzdarboties šīs vienreizējās izstādes veidošanā, apdrošinot visus ārkārtīgi vērtīgos mūzikas instrumentus,” par piedāvājumu iesaistīties izstādes organizēšanā rīkotājiem pateicas apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA valdes priekšsēdētājs Oskars Hartmanis.
Veidotāji pateicas koncertzāles “Lielais dzintars” komandai par ieguldījumu izstādes veidošanā, tāpat arī Liepājas Kultūras pārvaldei un Komunālajai pārvaldei, Liepājas Neredzīgo biedrībai, RTU Liepājas akadēmijas HMZ Centra Bakalaura studiju programmas “Jauno mediju māksla un dizains” 3. kursa studentiem un Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņiem.
Izstādes komanda: kuratore – Liena Šmukste, scenogrāfs – Māris Ruskulis, gaismu dizains – Mārtiņš Feldmanis, skaņas dizains – Jēkabs Nīmanis un Pāvils Jurjāns, lielformāta foto – Jānis Porietis, teksti – Agnese Rutkēviča un LNRMM pētnieku un īstenotāju komanda.
Izstādi atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Kultūras ministrija, Liepājas pašvaldība, AAS "BTA Baltic Insurance Company".
Finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024” ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma.
Izstāde apskatāma no 2024. gada 16. novembra līdz 2025. gada 2. martam.
Darba laiks:
Pirmdiena – piektdiena: 11.00–17.00
Sestdiena, svētdiena: 10.00–15.00
Informāciju sagatavoja:
Annija Luīze Pentjuša
Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja
Sabiedrisko attiecību vadītāja
+371 27166900