No 2024. gada 17. augusta līdz 24. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) noritēs Jāņa Deinata personālizstāde “Pirmā piecgade”, kas piedāvā dokumentālu stāstu par periodu pirms Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanas, kad pārmaiņas sabiedrībā vēl tikai brieda, un mākslinieka fotoaparāts fiksē vērojamās sairstošās sociālisma iekārtas ainas.
Pievērsties 20. gadsimta 80.–90. gadu savu attēlu arhīvam fotomākslinieku Jāni Deinatu rosināja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apskatāmā ekspozīcija “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”, kas deva iespēju papildināt vēsturisko atmiņu par šo periodu. Arhīvs atklāja daudz interesanta materiāla, kura vērtību pieaudzējis aizgājušais laiks un ar kuru sabiedrībai būtu interesanti iepazīties.
Izstādes nosaukums “Pirmā piecgade” saistāms ar darbu tapšanas posmu no 1989. līdz 1994. gadam, kad aizsākās Jāņa Deinata fotogrāfiskā darbība, un tas ironizē par padomju dzīves saimnieciskās plānošanas saukli.
Jāņa Deinata izglītības periods Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas Kultūras un mākslas zinātņu fakultātes Teātra nodaļā noritēja topošo radošo personu vidē. Laika gaitā radās daudz ikdienas fiksāciju, kurās piedalījās viņa laikabiedri – tagad nu jau zināmas un populāras kultūras personības.
Nepretenciozi iemūžinot aizejošā sociālisma vidi un cilvēkus, fotogrāfijas veido dabiskas reportāžas, kurās var izsekot vēsturisko notikumu hronoloģijai un ieraudzīt cilvēkus, kuru darbība izrādījās ļoti nozīmīga vēlākajai Latvijas kultūras telpai. Arhīvā ir arī briestošo politisko pārmaiņu ainas, kas fiksētas “ejot garām Saeimai”, bez drāmas un nākotnes “paredzēšanas” nojausmas. Deinatam vienmēr ir imponējis kadrā ietvert asprātīgas paradoksālas situācijas, kuras mākslinieks uzlūko ar smaidu, kam padomju periodā bija daudz labvēlīgas augsnes. Daudzos darbos var saskatīt fotogrāfa individuālā rokraksta veidošanās aizsākumus, ko viņš realizēja savā turpmākajā darbībā. Jāņa Deinata 90. gadu arhīva darbi identificējami kā laika dokumentalitāte, kas aizvien vairāk izstāžu zālēs tiek eksponēta kā mākslas procesa sastāvdaļa.
Teksts: Diāna Barčevska
Izstādi atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds, “Novum Riga”
Izstādes kuratore:
Diāna Barčevska, mākslas zinātniece
Izstādes koordinatore:
Laura Dravniece, Izglītības un pieejamības daļas vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: +371 60003533, E: Laura.Dravniece@lnmm.lv
INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
TWITTER: @LNMM_muzejs
INSTAGRAM: @makslasmuzejs
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga
DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Sestdienās, svētdienās 10.00–17.00, kase 10.00–16.30
Pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.
BIĻEŠU CENAS:
NB! (ar šo biļeti ir iespējams apskatīt visu muzeju)
Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.
Pieaugušie: 8,00 EUR
Studenti, pensionāri: 4,50 EUR
Skolēni: 3,50 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.
Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.
Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67357527
GSM: +371 26593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
www.twitter.com/lnmm_muzejs