Dziesmu svētku tradīcijas 150. jubilejas gadā Latvijas Nacionālais arhīvs (LNA) digitālajā krātuvē “Redzi, dzirdi Latviju!” ir izveidojis tematisko kolekciju ciklu “Dziesmu un deju svētki”, kurā publicētas sešas tematiskās kolekcijas. Tēmas ietvaros ir apskatāmas tematiskās kolekcijas par Dziesmu svētku tradīciju Latvijas Republikas laikā līdz 1940. gadam, par to turpinājumu un svētku norisi laikā no 1948. līdz 1985. gadam, kā arī par latviešu diasporas Dziesmu svētkiem pasaulē.
“Tematiskās kolekcijas apkopo LNA struktūrvienībās esošo dokumentāro mantojumu – dokumentus, attēlizdevumus, fotogrāfijas un filmas, kas sniedz visplašāko ieskatu Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstībā cauri laikiem visā Latvijā un arī latviešu diasporas kopienās visā pasaulē,” norāda LNA direktore Māra Sprūdža.
Dziesmu un deju svētku tematisko kolekciju cikls ir ne vien pirmais šāda apjoma kopdarbs, kurā apkopota informācija no teju visām LNA struktūrvienībām, bet ar savu bagātīgo materiālu izlasi arī demonstrē, cik daudz vēl neatklātas un saistošas informācijas padziļinātiem pētījumiem par Dziesmu un deju svētku tradīciju rodams arhīvu fondos. Kā īpaši unikālu materiālu piedāvājam aplūkot fotogrāfa Aleksandra Šūmahera augsti kvalitatīvajās krāsu fotogrāfijās iemūžinātos 1948. un 1955. gada X un XII Vispārējos latviešu Dziesmu svētkus.
Ciklā “Dziesmu un deju svētki” iekļautās kolekcijas visiem interesentiem pieejamas Latvijas Nacionālā arhīva digitālajā krātuvē “Redzi, dzirdi Latviju!” :
- Latviešu Dziesmu svētki trimdā
- Dziesmu svētki padomju Latvijā
- Dziesmu svētki Latvijā
- Rajonu un novadu Dziesmu svētki Padomju Latvijā
- Latgales Dziesmu svētki
- Ventspilnieki Dziesmu svētkos
Kolekcijās apskatāmi dokumenti no Latvijas Nacionālā arhīva Jēkabpils zonālā valsts arhīva (ZVA), Liepājas ZVA, Siguldas ZVA ,Valmieras ZVA, Ventspils ZVA, Rēzeknes ZVA, Daugavpils ZVA fonda, kas papildināti ar fotogrāfijām un audiovizuālajiem dokumentiem no LNA Kinofotofonodokumentu arhīva fondiem. Kolekciju sagatavošanu un dokumentu atlasi veica: Silva Rozenberga, Indra Skrinda, Agnese Blūma, Laila Tihovska, Ligita Veismane, Māra Stabrovska, Inga Upaciere, Pēteris Klišs.
Papildu informācija:
Ilze Greiškalna
Latvijas Nacionālā arhīva
sabiedrisko attiecību vadītāja
tālrunis: +371 27050171
ilze.greiskalna@arhivi.gov.lv