Arhīvi Starptautiskā sadarbība
Arhīva telpa

Atzīmējot Pasaules audiovizuālā mantojuma dienu, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs sadarbībā ar Starptautiskās arhīvu padomes Foto un audiovizuālo arhīvu darba grupu 28. oktobrī, plkst. 15:00, Zoom platformā organizē vebināru “Mākslīgā intelekta risinājumi nelielos audiovizuālos arhīvos: izaicinājumi un iespējas”.

Katru gadu Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs  (arhīvs) glabāšanā pieņem tūkstošiem filmu, fotogrāfiju un skaņas ierakstu. Šogad arhīvā nodotas apmēram 300 tūkstoši dažādu formātu fotogrāfiju kolekcijas, kuras veido fotogrāfa Ojāra Lūša, medicīnas doktora Viktora Kalnbērza un laikraksta “Diena” redakcijas fotonegatīvi, fotopozitīvi un digitālās fotogrāfijas. Apjomīgās kolekcijas ir liels izaicinājums arhīvam, jo ne visām kolekcijām ir fiksēti fotogrāfiju satura apraksti, datējums un citi svarīgi metadati, kas dod iespēju fotogrāfiju identificēt un pēc tam meklēt datubāzē. Bagātīgais pienesums jāklasificē, jāsakārto un jāapraksta, lai tas būtu pieejams sabiedrībai. Tas nav paveicams izmantojot tikai arhīva pieejamos IT rīkus un cilvēkresursus, tāpēc tiek meklētas citas iespējas mūžīgā attīstībā esošajās jaunajās tehnoloģijās, kā primāro izvirzot mākslīgā intelekta rīkus, kas var palīdzēt arhīvistam apstrādāt kultūras mantojumam svarīgos dokumentus un publicēt to saturu lietotājiem.

Lai aktualizētu problēmu metadatu veidošanā lielām dokumentu kolekcijām, arhīvs iniciēja sarunu par mākslīgā intelekta rīkiem arhīvos, lai kopā ar kolēģiem dalītos pieredzē un rastu kopējus risinājumus jauno tehnoloģiju izmantošanā arhīva dokumentu metadatu izveidē.

Arhīva Dokumentu izmantošanas nodaļas arhīva eksperte dokumentu aprakstīšanā Natālijas Lāce vebinārā iepazīstinās ar arhīva līdzšinējiem centieniem ieviest mākslīgā intelekta risinājumus arhīva darba ikdienā un demonstrēs Multimodāla attēlu meklēšanas rīka prototipu.

Vebināra moderētajā diskusijā ar savu pieredzi un viedokļiem dalīsies Igaunijas Nacionālā arhīva Filmu arhīva Digitalizācijas departamenta vadītājs Aap Tepper, Lietuvas Centrālā valsts arhīva Filmu departamenta vadītāja Jolė Stimbirytė, Flandrijas Arhīvu institūta “Meemoo” arhīvu projektu vadītājs Matthias Priem un kultūras vēstures docente Turku Universitātē, Somijā, Dr. Mila Oiva no ARCAM-net (International Network for Advanced Research on Computational Audiovisual Media) iniciatīvas. Diskusiju moderēs arhīva Dokumentu izmantošanas nodaļas galvenā arhīviste Sanita Grīna.

Starptautiskie eksperti dalīsies ar izaicinājumiem mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanā audiovizuālajos arhīvos. Tostarp apspriedīs tādas tēmas kā finansiālie ierobežojumi, tehniskās grūtības integrējot jau izstrādātus mākslīgā intelekta risinājumus arhīva datu bāzēs, kā arī ētiskos apsvērumus, ar kuriem saskaras, izmantojot mākslīgā intelekta pakalpojumus. Dalībnieki dalīsies ar stratēģijām, kā izstrādāt mākslīgā intelekta rīkus, izmantojot tikai arhīva resursus, un sniegs atziņas par to, kā iestāžu sadarbība varētu veicināt efektīvāku šo risinājumu izveidi.

Diskusija veidos vienotu platformu ekspertiem un citiem speciālistiem audiovizuālo arhīvu jomā, veicinot turpmāku sadarbību ne tikai starp Baltijas valstīm, bet arī plašākā Eiropas mērogā.

Aicinām ikvienu interesentu reģistrēties un piedalīties vebinārā, uzdot sev interesējošos jautājumus diskusijas dalībniekiem un dalīties ar viedokļiem!

Detalizētāka informācija par vebināru un reģistrācija

Vebinārs norisināsies angļu valodā, bez tulkojuma. Pasākuma laikā veiks ierakstu, kuru ievietos Starptautiskās arhīvu padomes YouTube kontā un Latvijas Nacionālā arhīva sociālajos tīklos.

 

Papildu informācija:
Natālija Lāce
arhīva eksperte
natalija.lace@arhivi.gov.lv