No 5. līdz 27. septembrim Latvijas Mākslas akadēmijas izstāžu telpā DUO (Kronvalda bulvārī 4) būs skatāma grupas izstāde “NO WHITE FLAGS”, kas noslēgs starptautisko mākslas rezidenci “SustainARTability” un mākslas valodā aktualizēs plašo ilgtspējas tēmu.
Izstāde tapusi mākslas rezidences “SustainARTability” ietvaros, kur intensīvā desmit dienu programmā dalībnieki iepazina ilgtspējas problemātiku, piedalījās profesionāļu vadītās darbnīcās un veidoja savu mākslas darbu. Mākslas darbu autori ir topošie mākslinieki no dažādām Eiropas valstīm – Dānijas, Vācijas, Somijas, Francijas, Grieķijas, Lielbritānijas, Itālijas, Austrijas, Spānijas un Latvijas.
“Mēs kopā esam pavadījuši desmit dienas. Tas ir īss laiks, lai iepazītu cilvēku, vēl īsāks, lai izzinātu sociālos, ekonomiskos un politiskos ilgtspējas problemātikas faktorus. Taču tas ir pietiekami, lai sajustu, gūtu impulsu, un godīgi radītu. Šajā projektā mēs visupirms esam laikmetīgie cilvēki un tikai pēc tam laikmetīgie mākslinieki. Mēs dzīvojam šodien, un rezidence mums deva iespēju, apstāties, piemirst ikdienas rūpes, ievilkt elpu un patiesi nobīties par to, kas notiek ar mūsu mājām. Šodien, mēs esam laimīgi, mūsu ēkas nesagrauj militārā tehnika, un savā laimē, mēs nepamanām kā teju uz katra soļa graujam ekoloģiju. Šķiet, esam aizrāvušies ar kapitālismu un patērnieciskumu, aizmirstot, ka nekas ne no kā nerodas.
Izstāde “NO WHITE FLAGS”, nepretendē mainīt pasauli, neprezentē tabulas un datus, tā aicina kopā piedzīvot emocijas, un dara to šodienas mākslas valodā caur materialitāti, skaņu, video, grafiku, glezniecību un instalācijām. Tie ir 17 jaunu cilvēku emocionālie nospiedumi mākslā, kuriem veltot laiku un uzmanību, var sajust sāpes, rūpes un cilvēcību,” par izstādi atklāj rezidences mentore, māksliniece Ieva Stalšene.
Ikviena izstādes darba pirmsākums bija kapitulācijas simbols - baltais karogs, kurš mākslas procesā pārdzimis jaunā nepadošanās zīmē. Katrs rezidences dalībnieks ir apņēmies nepadoties, kopā veidojot grupu, kas aicina kļūt par domubiedriem, sākt ar sevi, uzņemties personīgo atbildību, lai tādejādi ieraudzītu un pretotos arī korporāciju radītajai iznīcībai.
Lai attīstītu un pilnveidotu savas idejas, rezidences dalībnieki piedalījās lekcijās un darbnīcās, kuras vadīja Kristīne Ketrina Putniņa (Zaļā Brīvība), kuratore un mākslas zinātniece Ieva Astahovska, Inga Krieķe (CleanR group), māksliniece Sabīne Šnē, dzejnieks un literatūrzinātnieks Kārlis Vērdiņš. Ik dienu rezidences dalībnieku radošos procesus atbalstīja mākslinieki un projekta „SustainARTability” mentori Kristians Brekte un Ieva Stalšene.
Izstādes atklāšana un rezidences laikā tapušo darbu publiska prezentācija notiks 5. septembrī plkst. 17.00 LMA mākslas telpā DUO, Kronvalda bulvārī 4.
Kopsavilkums:
Starptautiskās mākslas rezidences “SustainARTability” grupas izstāde “NO WHITE FLAGS”
Norises laiks: 2024. gada 5. – 27. septembris
Darba laiks: P., O., T., C., Pk. 12:00 – 18:00
Vieta: LMA mākslas telpa "DUO", Kronvalda bulvāris 4, Rīga, Latvija
Ieeja – bez maksas.
Projektu organizē: EUNIC Latvija kopā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un finansē EUNIC klastera fonds. Eiropas Savienības Nacionālo kultūras institūtu un organizāciju tīklojumā (EUNIC) ietilpst 39 dalībnieki no visām ES dalībvalstīm un citām asociētajām valstīm. EUNIC Latvija sastāvā projektā piedalās British Council pārstāvniecība Latvijā/Lielbritānijas vēstniecība Rīgā, Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, Gētes institūts Rīgā, Francijas institūts Latvijā, Austrijas vēstniecība Latvijā, Grieķijas vēstniecība Latvijā, Itālijas vēstniecība Latvijā, Spānijas Karalistes vēstniecība Latvijā kā arī Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.
EUNIC ir Eiropas Savienības Nacionālo kultūras institūtu un organizāciju tīkls, kas kopā ar dažādiem partneriem ar 140 klasteriem vairāk nekā 100 valstīs visā pasaulē iestājas par kultūras lomu starptautiskajās attiecībās.
Papildu informācija:
Laura Ozola
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Attīstības un komunikācijas daļa
Latvijas Mākslas akadēmija
laura.ozola@lma.lv
+371 29995067
www.lma.lv