Vizuālā māksla
Renāte Feizaka and Klāvs Liepiņš, “Kartupeļu cilvēki 2.0”, video fragments, 2024
Renāte Feizaka and Klāvs Liepiņš, “Kartupeļu cilvēki 2.0”, video fragments, 2024.

1. jūnijā plkst. 18.00 Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2024 aicina uz Renātes Feizakas un Klāva Liepiņa izstādes “Kartupeļu cilvēki” atklāšanu kultūrtelpā “Smilga”. Izstāde apskatāma no 2. līdz 30. jūnijam. Kuratore – Tīna Pētersone.

Zeme, darbs un latvieša dvēseles ēdiens – kartupelis. Mūsu identitāti raksturo pārlaicīgas vērtības. Bet vai tiešām? Kā atšķirt pārmantotas atmiņas no piedzīvotām? Ikgadējā kartupeļu talka latvietim nozīmē ne tikai ražas laiku un fizisku darbu, bet arī simboliski attēlo cilvēka saikni ar savu zemi. Kolektīvā pieredze, starp pirkstiem sajūtot tik tikko uzartas augsnes irdeno tekstūru un ieelpojot tās rūgto smaržu, gluži instinktīvi kalpo par pamatu latvieša izpratnei par dzīvi un nāvi. Pievēršot uzmanību kartupeļa simbolismam, mākslinieki Klāvs Liepiņš un Renāte Feizaka pēta, ko šis kultūraugs vēsta par mūsu identitāti. Darbā aplūkotas attiecības starp “pārmantoto identitāti”, kas sakņojas 90. gadu Latvijā, kristietības tradīciju un Padomju Savienības ideoloģiskā mantojuma ietekmē, un “hibrīdo identitāti”, kas attīstījusies, dzīvojot Islandē dažādu kultūru ieskāvumā. Caur personīgo pieredzi un fiktīviem tēliem mākslinieki apspēlē kartupeļa stāstus, pretstatot cilvēka izgudrojumus tā eksistences tīrākajām formām – kailumam un dabas cikliem.

Renāte Feizaka un Klāvs Liepiņš ir mākslinieku duets, kas nāk no Latvijas, bet jau vairāk nekā desmit gadus par savām mājām sauc Islandi. Abi absolvējuši Islandes Mākslas universitāti, kur Klāvs ieguvis bakalaura grādu laikmetīgajā dejā, bet Renāte – tēlotājmākslā. Koprades procesā mākslinieki apvieno Renātes instalācijas un skulptūras ar Kārļa kustību un horeogrāfiju, lai radītu video, performances un instalācijas, kas pēta identitātes, tautības un kultūras struktūru tēmas. Viņu instalācija “Potato People” izstādē “As you are now so once was I/As I am now so will you be” (Living Art Museum, Reikjavīka) 2022. gadā tika nominēta Islandes mākslas balvai. “Kartupeļu cilvēki” RFB 2024 ietvaros ir mākslinieku pirmā izstāde Latvijā.

Kultūrtelpa “Smilga” atvērta no trešdienas līdz piektdienai no plkst. 14.00 līdz 19.00 un sestdienās, svētdienās no plkst. 13.00 līdz 18.00. Ieeja – bez maksas.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Fotogrāfija biennāles nosaukumā tiek izmantota kā apvienojošs jēdziens ļoti dažādām attēla veidošanas mākslinieciskajām praksēm, kas 21. gs. turpina transformēt laikmetīgās mākslas valodu.

Izstādes sadarbības partneri: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas valstspilsētas pašvaldība, Kultūrtelpa “Smilga”, tipogrāfija “Adverts”, Arterritory.com, Echo Gone Wrong, NOBA.

Plašāka informācija par Rīgas Fotogrāfijas biennāli:
www.rpbiennial.com
facebook.com/rigaphotographybiennial
instagram.com/rigaphotographybiennial/